توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ظرفیت هنر در جذب جوانان در مساجد به کارگیری شود
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۴
استاندار یزد با بیان اینکه از ظرفیت هنر در جذب جوانان به مساجد استفاده شود، گفت: حضور پرشور بانوان در کانون‌های مساجد نقطه قوت این کانون‌ها است.
به گزارش عرش نیوز؛سید محمد میرمحمدی شامگاه شنبه در نشست با مدیران کانون‌های مساجد کشور، با اشاره به اهمیت استفاده از هنر در فرهنگ سازی، اظهار کرد: جنبه‌های هنری هم وقتی نگاه کنیم، دامنه وسیع و تاثیرگذاری بالایی دارد، از آن هم نباید غافل باشیم چون زبان هنر بسیار زبان لطیف و تاثیر‌گذاری باشد.

وی افزود: شاید یک شعر عرفانی تاثیر بالاتری از 10 سخنرانی داشته باشد و در عمق دل جا بگیرد و فراموش نشدنی شود.

استاندار یزد گفت: یک تئاتر ممکن است اثرش سالیان سال بماند، یک خط قشنگ ممکن است تحولی در درون به وجود آورد، یک نقاشی ممکن است دنیایی را برای شما ترسیم کند.

میرمحمدی با بیان اینکه در همه زمینه‌های هنری اثر قابل توجهی هست، گفت: یک نوع معماری ممکن است شما را به اوج اعلا رهنمون کند.

وی خاطرنشان کرد: شما وقتی مساجد خودمان را نگاه کنید، ملاحظه می‌کنید که در همه مسائلش یک ‌هایی دارد که کمتر به آن توجه می‌شود

استاندار یزد تصریح کرد: گنبدها نقش آسمان دارند و گلدسته‌ها نقش دستانی دارند که به آسمان دراز شده و نشان از نیایش دارد و وقتی این دو را با هم نگاه کنیم، نماد انسانی است که در حال نیایش است.

میرمحمدی خاطرنشان ساخت: محراب برای خودش حکمتی دارد، قسمت ایستادن امام جماعت، و غیره واقعا هر یک برای ما درس‌های بزرگ یدارد که ما را به سمت خدا متوجه می‌کند.

وی افزود: ممکن است خیلی مسائل وجود داشته باشند که ما را از یاد خدا غافل کند ولی این نوع معماری‌ها و نقش‌ها و در و پنجره‌هایی که ما در مساجد می‌بینیم هریک یادآور مسائلی برای ماست که ما را به خدا نزدیک می‌کند.

استاندار یزد خطاب به مدیران کانون‌های مساجد، گفت: شما سنگرداران مساجد، پیشگامان جبهه فرهنگ و هنر هستید، هیچ چیز تاثیر بیشتری از مسائل فرهنگی و هنری ندارد.

میرمحمدی تاکید کرد: هر جامعه‌ای را بخواهند خراب کنند، اول سراغ فرهنگ و هنر می‌روند و به این وسیله اقتصاد و سیاست و سایر زمینه‌های آن را خراب می‌کنند.

استاندار یزد تصریح کرد: تا زمانی که منفعلانه برخورد کنیم، خود ترس و وحشتی که از غلبه فرهنگ دشمن داریم، ما را ممکن است تا حدودی ناتوان کند.

وی ابراز داشت: ما باید فعالانه وارد میدان باشیم، روی پای خودمان بایستیم، اعتماد به نفس بالا داشته باشیم، خودمان را مصون از هر گونه آفت فرهنگی بدانیم.

وی گفت: ما باید خودمان را باور داشته باشیم و در گفتار و رفتار و کردارمان تمام امانت و صفا و صمیمیت و درستی حاکم باشد و بعد  با این باور، پا به میدان هجوم فرهنگی بگذاریم.

میرمحمدی ابراز کرد: باید فرهنگمان را به نحوی معرفی کنیم که همه مشتاق آن بشوند، آنچه که در عمل بازتاب دارد، آن ملاک عمل قرار می گیرد.

استاندار یزد با بیان اینکه ما هرچه قدر از خوبی ها صحبت کنیم ولی خودمان خوب نباشیم، آن تاثیر گذار نیست، عنوان کرد: برای همین است که خداوند متعال هر جایی از ایمان صحبت می کند بلا فاصله از عمل صالح صحبت می کند، عمل صالح کلی است و اطلاق عام دارد.

وی گفت: این عمل به اعمالی بر می گردد که آثار نیک از آن صادر می شود، بنابر این من خوشحالم که امروز شاهد بیست و دو سالگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور هستیم.

وی گفت: این که مشارکت مردم در این امر هست با توجه به اینکه هیچ ظرفیتی بالاتر از ظرفیت مردم نداریم و در هر کاری که موفق بودیم، مشارکت مردمی بوده است، بسیار خوب است و باید بیشتر از این ظرفیت استفاده شود.

استاندار یزد گفت: ظرفیت‌های فیزیکی هم بسیار زیاد داریم، این اعداد و ارقامی که در ارتباط با کانون‌ها، مساجد، مراکز علمی، دانشگاهی، کتابخانه‌ها و غیره داریم، اینها همه مراکز فرهنگی هستند، از این جا فرهنگ رشد می‌کند.

میرمحمدی افزود: اینها ظرفیت‌های کمی نیست و این مشارکت مردم و ظرفیت مردمی با این ظرفیت‌های فیزیکی می‌تواند پاسخگوی هجمه‌های فرهنگی بیگانه و قوت و قدرت خودمان باشد.

وی خاطرنشان ساخت: کسانی که در این میدان وارد می‌شوند، اولین کارشان خودسازی است، و این خودسازی را خوشبختانه در همه شما ملاحظه می‌کنیم.

استاندار یزد تصریح کرد: ظرفیت، تحمل، علم، خوشبرخوردی و دلسوزی و مردمداری بالا نیاز است، در این راه نباید هیچ چیزی شما را ناراحت کند و هیچ چیزی نباید سبب اذیت و آزار شما شود.

میرمحمدی گفت: امروز شاهدیم که نقش خواهران در کانون های مساجد بارز است و نقش خواهران بسیار بارز تر از مردان هستند و یکی از نقاط قوت کانون های فرهنگی هنری مساجد همین حضور چشمگیر خواهران در کنار برادران است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 333320