توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرماندار پیرانشهر: مرز رسمی تمرچین شبانه روزی می شود
يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۶
فرماندار پیرانشهر در آذربایجان غربی گفت: به منظور آسان سازی مبادلات بازرگانی و تردد اتباع و بازرگانان دو کشور ایران و عراق مرز رسمی تمرچین در این شهرستان شبانه روزی می شود.
به گزارش عرش نیوز؛اردوان نوسودی افزود: در نشست مشورتی که هفته گذشته با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با فرماندار چومان عراق در مرز حاج عمران عراق ترتیب یافت در این مورد بحث و تبادل نظر شد.

وی یادآوری کرد: در این جلسه دو طرف موافقت کردند تا مرز تمرچین و حاج عمران به صورت شبانه روزی فعالیت داشته تا تجار و پیله وران در هر ساعتی از شبانه روز قادر به صادرات، واردات و ترانزیت کالاهای خود باشند.

نوسودی با بیان اینکه برای گسترش روابط تجاری و تسهیل تجارت در این مرز لازم است تمام زیرساخت ها در دو طرف مرز تمرچین و حاج عمران آماده باشد؛ افزود: در همین زمینه امکانات لازم در مرز تمرچین فراهم شده و در حال افزایش و توسعه و تکمیل است.

وی با تاکید بر رفع مشکلات در دو طرف مرز اظهارکرد: گسترش روابط دوجانبه بین آذربایجان غربی و اقلیم کردستان عراق حول محور ایجاد ارتباط و تحکیم روابط دوستانه و همچنین بررسی و حل مشکلات صادرات و ترانزیت از مرزهای تمرچین ایران و حاج عمران عراق می تواند در شکوفایی اقتصاد این منطقه نقش مهمی ایفا کند.

فرماندار پیرانشهر با بیان اینکه روابط اقتصادی و تجاری مردم ایران با عراق گسترده تر از همیشه بوده و جمهوری اسلامی ایران برای تحکیم این روابط از آمادگی کامل برخوردار است افزود: تمام زیرساخت های لازم برای گسترش روابط تجاری و افزایش حجم صادرات آماده بوده و در آینده نزدیک مرز تمرچین و حاج عمران به یکی از مرزهای پرتردد منطقه تبدیل می شود.

وی گفت: برای توسعه همکاری ها و مبادلات دوجانبه، سرمایه گذاری مشترک و ایجاد کارگروه های معماری، تجاری، شهرسازی، بازرگانی و گردشگری مشترک به طرف عراقی پیشنهاد که با استقبال آنان مواجه و مقرر شد طرف عراقی آن را مورد بررسی قرار داده و در دور بعدی این مذاکرات که به میزبانی چومان عراق برگزار می شود به تصویب برسد.

مرز زمینی تمرچین در 15 کیلومتری غرب شهرستان پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیکترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه مرکز استان 160 کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیکترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است که به ترتیب حدود 11 کیلومتر و 25 کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارند.

مرز تمرچین پیرانشهر در سال 86 به عنوان مرز مجاز رسمی زمینی شناخته شد.

شهرستان مرزی پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی و 145 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 350826