توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی: دغدغه کشاورزان باید ارتقای کیفیت محصول باشد
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۸
عضو موظف هیات مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور گفت: همه فکر،ذهن و دغدغه کشاورزان به جای اینکه دریافت نهاده های مورد نیاز باشد باید به تولید محصول با کیفیت و سالم متمرکز شود.
به گزارش عرش نیوز؛' یزدان سیف 'روزسه شنبه در همایش تبیین راهبردهای زنجیره عرضه نهاده های کشاورزی در شیراز افزود: خدمات رسانی به کشاورزان باید به سمت حرفه ای شدن پیش رود و توزیع نهاده ها نباید ساختار آماتوری و غیرحرفه ای داشته باشد.

وی گفت: 75 درصد موفقیت بخش کشاورزی به تامین به موقع نهاده ها بستگی دارد و چنانچه نتوانیم نیاز کشاورزان را در زمان مناسب تامین کنیم، بازده تولید کاهش می یابد و همین امر زمینه ساز وارد شدن خسارت اقتصادی به این بخش می شود.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور خاطرنشان کرد که 12 هدف در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی تعریف شده که می توان گفت 75 درصد این اهداف با محوریت موضوع نهاده ها است.

وی گفت: باید ساز و کاری طراحی و عملیاتی شود که نهاده ها به صورت مطلوب، به موقع و با کیفیت، سهل و آسان، کافی و کم هزینه به دست کشاورزان برسد.

سیف افزود: تاکنون زمان توزیع کودشیمیایی به کشاورزان مناسب نبوده و فرایند توزیع آن خسته کننده و طولانی و متناسب با نیاز کشاورزان، کود شیمیایی مورد نیاز توزیع نشده است.

وی گفت: ضروری است هزینه هایی که کشاورزان بابت نهاده پرداخت می کنند متناسب با وضعیت درآمد آنان باشد و از سوی دیگر فرایند توزیع نباید سخت گیرانه و مشکل ساز باشد بلکه باید به گونه ای عمل شود که کارگزاران نهاده ها را در مزرعه به کشاورزان تحویل دهند و از این طریق باشگاه مشتریان شکل گیرد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور افزود: شکل گیری باشگاه مشتریان ویژه توزیع نهاده در بخش کشاورزی نیز باید به گونه ای باشد که کشاورز، نهاده های مورد نیاز خود را حتی با یک تماس تلفنی در محل فعالیت دریافت کند و برای انجام این کار استان های فارس و گلستان به عنوان الگو برای اجرای این طرح انتخاب شده اند.

بنا به اظهار سیف رایزنی هایی با برخی بانک ها برای عرضه کارت اعتباری خرید به کشاورزان صورت گرفته ضمن اینکه در رایزنی با سازمان هواشناسی کشور، به دنبال ارائه اطلاعات آب و هوا به هر یک از شهرستان ها هستیم تا در اختیار کشاورزان آن منطقه قرار گیرد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز گفت: کود مورد نیاز کشاورزان این استان برای کشت گندم در قالب کشت های زمستانی و صیفی در استان وجود دارد و کشاورزان برای دریافت آن به هیچگونه حواله ای نیاز ندارند.

'محمد صادقی' افزود: بر اساس دستورالعمل ها، به هر هکتار زمین کشاورزی دو کیسه کود فسفات و شش کیسه کود ازته برای کشت زمستانی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی فارس نیز در این همایش بر ضرورت توجه به مقوله توزیع به موقع نهاده ها به ویژه کود بین کشاورزان استان تاکید کرد.

'جهان ریز عدالتی ' گفت: کود مورد نیاز زمین های کشاورزی به مقدار کافی ذخیره سازی شده است و کارگزاران بخش خصوصی و دولتی ظرف یک هفته مهلت دارند کود مورد نیاز را تحویل بگیرند و به بهره برداران تحویل دهند.

در این همایش که در نمایشگاه دائمی ماشین آلات کشاورزی در شهرک زیباشهر در شمال شیراز برگزار شد، شمار زیادی از مدیران و مسوولان جهاد کشاورزی شهرستان های استان فارس، معاونان توزیع نهاده ها در این اداره ها و کشاورزان پیشرو در کشت محصولات حضور داشتند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 325428