توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس سازمان هواشناسی : سال زراعی جاری تر سالی است
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۸
رییس سازمان هواشناسی گفت : در سال زراعی جاری (94-93) ترسالی برای بیشتر استان های کشور از لحاظ بارشی پیش بینی شده است.
به گزارش عرش نیوز؛'داوود پرهیزگار' اظهارکرد : بررسی نقشه های هواشناسی نشان می دهد که تا پایان فروردین ماه سال آینده میزان بارش باران در بیشتر نقاط کشور در حد نرمال و بالاتر از آن خواهد بود.

وی اضافه کرد: از نظر هواشناسی برای سال زراعی جاری سال خشکسالی را نخواهیم داشت و وضعیت مناسبی پیش بینی می شود.

*ایجاد ایستگاه های هواشناسی جاده ای در کشور

رییس سازمان هواشناسی گفت: هم اکنون 66 محور پرترافیک در سطح کشور مجهز به ایستگاه های هواشناسی هستند و در سایر نقاط کشور نیز در صورت تامین اعتبار این ایستگاه ها ایجاد می شود.

پرهیزگار اظهارکرد: این ایستگاه ها گزارش کاملی از وضعیت جاده ای را در اختیار مردم بخصوص رانندگان قرار داده و این گروه با اطلاعات از این محورها گذر می کنند.

وی افزود: از این ایستگاه ها وضعیت کامل جاده ها به رانندگان در قالب سامانه مدیریتی داده و کمک قابل توجهی برای ایمنی جاده ها در روزهای برف و بارانی است.

*ایجاد سامانه تهک در کشور( توسعه هواشناسی کاربرردی )

رییس سازمان هواشناسی گفت: برای اطلاع رسانی درست از وضعیت هوا در سطح کشور سامانه تهک راه اندازی می شود و در این سامانه به کاربران نهایی در حوزه های مختلف زراعت، باغبانی، شیلات، زنبوداری و دامپروری و سایر حوزه های کشاورزی اطلاعات کاملی از وضعیت جوی داده می شود.

وی اضافه کرد: راه اندازی این سامانه و ارائه گزارش به موقع به دست اندرکاران بخش کشاورزی می تواند کشاورزان را در کاهش خسارت های احتمالی جوی کمک کار باشد.

به گفته وی این سامانه بزودی در سطح کشور راه اندازی و فعالیت خود را شروع خواهد کرد.

*طوفان تهران غیر قابل پیش بینی بود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طوفان تهران به عنوان یک پدیده جوی خرد نمی توانست زودتر مورد شناسایی قرار گیرد و اطلاع رسانی شود.

پرهیزگار افزود: پدیده هواشناسی در استانداردهای جهانی در چهار مقیاس خرد، میانی، بزرگ و سیار تعریف شده که طوفان تهران در مقیاس خرد بوده وغیر قابل پیش بینی در این استاندارد تعریف شده است.

وی اضافه کرد: در پدیده هواشناسی در مقیاس خرد طوفان تهران در مدت کوتاهی از 30 کیلومتر پیش بینی به 118 کیلومتر رسیده وزمانی برای اطلاع رسانی زودتر وجود نداشته است.

وی افزود: اداره کل هواشناسی استان تهران اطلاع رسانی انجام داده، ولی زمان این اطلاع رسانی بسیار کوتاه بود که فرصت برای برخی اقدام های ایمنی کم بود.

*امضای قرارداد همکاری هواشناسی با کشورهای حوزه دریای خزر

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی گفت: در سفر اخیر رییس جمهوری به کشورهای آسیای میانه، قرارداد همکاری هواشناسی با پنج کشور حوزه دریای خزر منعقد شده است.

پرهیزگار اظهارکرد: براساس این قرارداد که طرح آن 20 سال قبل ارائه شده بود و بتازگی مورد موافقت قرار گرفته، کشورهای حوزه دریای خزر همکاری های را در زمینه آب و هواشناسی در حوزه این دریاچه بزرگ جهان انجام می دهند.

وی مهم ترین کارکرد این موافقت نامه را همکاری در زمینه بروز حوادث غیر مترقبه اعلام کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی به منظور شرکت در آیین تودیع و معارفه مدیران قبلی و جدید هواشناسی استان خراسان شمالی به بجنورد سفر کرده است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 328920