توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تنگه "گزی" جاجرم رو به موت است
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۱
تنگه گزی مکانی تفریحی و توریستی در 15 کیلومتری شمال شهرستان جاجرم واقع است که با داشتن چشمه آب و درختان بید و گز در منطقه‌ای به وسعت 40 هکتار میزبان جمعیت بسیاری از مردم این شهرستان و مسافران است.
 
به گزارش عرش نیوز به نقل از ایسنا، چشمه تنگه گزی از سرشاخه‌های رود قره‌سو است که از دامنه‌های جنوبی آل داغ در شهرستان اسفراین سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور وارد دشت جاجرم می‌شود و در جنوب غربی جاجرم به رود کال شور منطقه خارتوران می‌پیوندد، اما به علت برداشت غیراصولی آب چشمه تنگه گزی و انتقال آب به شهرستان جاجرم این مکان با کمبود آب مواجه است که حتی درختان بید و گز آن خشک شده‌اند که تعدادی از مسوولان در خصوص بروز این مشکل توضیحاتی را ارائه داده‌اند.

 
رییس اداره میراث فرهنگی شهر جاجرم در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، گفت: به دلیل اینکه این مکان جزء منطقه نمونه گردشگری نیست، برای حل این موضوع اداره میراث فرهنگی و گردشگری نمی‌تواند اقدامی در خصوص آن انجام دهد.

 
محمد حسین رجب زاده بیان کرد: طرح مطالعاتی برای ایجاد کمپ گردشگری تنگه گزی از سوی اداره کل میراث فرهنگی تهیه شده ‌که احداث آن نیازمند اجرایی شدن زیرساخت‌های لازم است.

 
وی گفت: علت عدم اجرای زیرساخت‌های گردشگری در منطقه فوق، نداشتن زیرساخت‌هایی همچون برق و کم‌شدن آب چشمه است.

 
رجب زاده بیان کرد: برای حل مشکلات زیرساخت‌های این منطقه قرار بود که سازمان‌های ذی ربط اقدامات لازم را انجام دهند.

 
وی با بیان اینکه متولی برق رسانی به این منطقه اداره میراث فرهنگی و گردشگری نیست، گفت: تاکنون با وجود قول‌های داده شده نسبت به حل این چنین زیرساخت‌هایی اقدامی انجام نگرفته است.

 
رجب زاده گفت: اعتباری که در جهت ایجاد کمپ گردشگری تنگه گزی از طریق اعتبارات ملی برآورد کرده‌ایم، چهار میلیارد ریال است‌.

 
وی بیان کرد: در صورت اجرایی شدن زیرساخت‌ها از سوی سازمان‌های ذی‌ربط اقدامات لازم اجرایی خواهد شد.

 
رییس اداره امور اجرایی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی نیز در ارتباط با برداشت آب چشمه تنگه گزی برای شهرستان جاجرم گفت: متولی مالکیت زمین این گونه مناطق منابع طبیعی است، اما توزیع آب چشمه آن در اختیار سازمان آب بر اساس قانون توزیع عادلانه آب است.

 
حسین فردی بیان کرد: یکسری عملیات آبخیزداری در بالادست تنگه گزی با نام طرح آبخیزداری شهر جاجرم یا گزی یک در حال اجرا‌ست.

 
وی ادامه داد: این طرح به دلیل کمبود اعتبار با سرعت کم انجام می‌شود.

 
فردی، هدف این طرح را کنترل سیلاب و فرسایش و حفاظت از حوزه بالا دست دانست.

 
عضو شورای اسلامی شهر جاجرم گفت: به دلیل کاهش آب چشمه تنگه گزی، محیط طبیعی این منطقه آسیب دیده است.

 
سید علی اصغر حسینی خاطرنشان کرد: لازم است که آب تنگه گزی را به خود آن محل اختصاص دهند تا محیط زیست منطقه دچار مشکل کم آبی نشود.

 
حسینی بیان کرد: هفته گذشته با رییس اداره آب و فاضلاب شهرستان جاجرم در خصوص رفع مشکل تنگه گزی جلسه‌ای برگزار شد تا آب چشمه تنگه گزی به آن منطقه اختصاص داده شود.

 
وی گفت: در حال حاضر توافق شد که هفته‌ای یک روز آب چشمه آن منطقه به خود منطقه داده شود.

 
رییس اداره آب و فاضلاب شهرستان جاجرم بیان کرد: در صورت تامین اعتبار برای لایه روبی قنات و عدم کم آبی در این شهرستان‌، آب چشمه تنگه گزی یک روز در هفته به آن منطقه داده خواهد شد.

 
شیرغلامی گفت: میزان اعتبار مورد نیاز برای لایه روبی قنات دو میلیارد ریال است.
کد مطلب: 287926