توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تکمیل کتابخانه مرکزی رشت به ۷۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد
شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۵
استاندار گیلان با بیان اینکه تکمیل کتابخانه مرکزی رشت به ۷۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که پس از پیشرفت ۶۰ درصدی کل اعتبار آن جذب می‌‌شود، گفت: با توجه به پیشرفت ۴۰ درصدی اجرای این پروژه امسال ۱۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است.
به گزارش عرش نیوز؛محمدعلی نجفی ظهر امروز در هفته کتاب و کتابخوانی در حاشیه بازدید از مراحل ساخت کتابخانه مرکزی این شهر، با انتقاد از پیشرفت کند ساخت این مرکز، اظهار کرد: با توجه به پیشرفت 40 درصدی اجرای این پروژه امسال 10 میلیارد ریال اختصاص یافته است تا پیشرفت کار آن به 60درصد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه ساخت کتابخانه مرکزی رشت به عنوان یکی از بزرگترین کتابخانه‌های کشور از سال 83 شروع شده است، افزود: در 9 سال اخیر توجه‌ای به این پروژه نشد و تاکنون برای ساخت آن 30 میلیارد ریال هزینه شده است.

استاندار گیلان با بیان اینکه تکمیل کتابخانه مرکزی رشت به 70 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد که پس از پیشرفت 60درصدی کل اعتبار آن را جذب می‌کنیم، گفت:وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی رشت و مراکز مطالعه استان قابل قبول نیست.

نجفی با بیان اینکه گیلان از لحاظ سرانه مطالعه مقام سوم کشور را دارد، تصریح کرد: این استان از لحاظ سرانه فضای کتابخانه‌ای در جایگاه سی‌ام قرار دارد و این وضعیت برای استان نخبه پرورمان قابل قبول نیست.

وی تکمیل کتابخانه مرکزی رشت و کتابخانه‌های شهرستان‌ها را از طرح‌های در اولویت استان دانست و خاطرنشان کرد: مطالعات ساخت کتابخانه مرکزی رشت با زیربنای هفت‌هزار و 600مترمربع در سال 80 و عملیات اجرایی آن در سال 83 آغاز شد، این کتابخانه با ظرفیت نگهداری یک میلیون جلد کتاب امکان مطالعه‌ همزمان هزار نفر را دارد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان درباره آخرین وضعیت کتابخانه مرکزی رشت، گفت:برای تکمیل و بازسازی این کتابخانه که نخستین کتابخانه ملی کشور است نیازمند اعتبارات ملی هستیم.

هادی بادروح با بیان اینکه حدود 13 کتابخانه گیلان در حال احداث است، گفت: ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه می‌تواند موجبات نجات یک جامعه و دوری از بسیاری از انحرافات و تنش‌های اجتماعی را فراهم کنید.

وی با تاکید بر ایجاد فرهنگ مطالعه و آموزش روش‌های مطالعه از دوران کودکی و درون خانواده‌ها، تاکید کرد: خوشبختانه استان به دلیل سوابق تاریخی و فرهنگی در زمینه سرانه مطالعه روزنامه، نشر و تعداد روزنامه‌ها بعد از استان تهران در صدر استان‌های کشور قرار دارد و با توجه به این ظرفیت در زمینه مطالعه کتاب و کتابخوانی بیش از پیش رشد داشته باشد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 330314