توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
انحلال مرکز مطالعات مجمع تشخیص قطعی است/ انتقال مجمع به مکانی دیگر/ رهبر انقلاب عالم برجسته جهان اسلام را به ریاست مجمع برگزیدند
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۸
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مورد مرکز مطالعات باید بگویم که این مرکز به دبیرخانه منتقل می‌شود و انحلال مرکز مطالعات قطعی است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از تسنیم، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین نشست‌خبری خود پس از انتصاب رئیس و اعضای جدید این مجمع، اظهار داشت: از مقام معظم رهبری که مسئولانی را در مجمع برگزیدند و اعضایی را منصوب کردند تا امر کارشناسی در سطح عالی کشور ادامه پیدا کند، تشکر می‌کنم. همچنین ما همواره شاهد اهتمام ایشان به نظرات کارشناسی در طول دوران رهبری ایشان بوده‌ایم.

وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام در ربع قرن فعالیت خود در امر سیاست‌گذاری و حل اختلافات بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی تاکنون 292 مصوبه را به نتیجه رسانده که 187 مورد از آنها موارد اختلافی مانند مبارزه با فساد، پیشگیری از جرائم و رسیدگی به دارایی مسئولان بوده، همچنین این مجمع 46 معضل را در طول دوران فعالیت خود مانند مسئله‌ای که در مورد بودجه سری که باید در اختیار رئیس جمهور باشد و در دوران اصلاحات مطرح شد و همچنین موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان در مورد بانک مرکزی را حل و فصل کرده است.رضایی تصریح کرد: در طول دوران فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام 40 سیاست کلی تصویب شده و در طول 632 جلسه صحن مجمع، 16 استفساریه به آئین‌نامه و 1300 مصوبه رسیدگی شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فعالیت کمیسیون‌های مجمع تشخیص، خاطرنشان کرد: این کمیسیون‌ها برای تهیه خوراک لازم در صحن مجمع 1083 جلسه برگزار کرده‌اند و از این مورد می‌توان به بررسی سیاست‌های محیط زیست و یا سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که موجب گشایش در ورود بخش خصوصی به حوزه اقتصادی کشور شد و همچنین سند چشم‌انداز 20 ساله و اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.

وی با اشاره به دلایل ایجاد مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط امام گفت: حضرت امام این مجمع را برای بن‌بست‌شکنی و ارتقاء کارآیی نظام به وجود آوردند، با وجود مجمع تشخیص هیچ چیز نمی‌تواند در کشور به بن بست برسد و در حقیقت این مجمع اتاق فکر جمهوری اسلامی است که می‌تواند در موارد لزوم هر مشکلی را قانونا رسیدگی و حل و فصل کند.

رضایی با اشاره به اینکه جایگاه مجمع تشخیص از نظر شرعی هم بسیار مهم است، گفت: مسئله اسلامی شدن قوانین در کشور از دو طریق قابل پیگیری است، یکی توسط شورای نگهبان است که هر زمان قانونی را مخالف شرع و اسلام تشخیص بدهد آن را رد کرده و هیچ قانون غیراسلامی از این طریق اجازه ورود به ادارات کشور را ندارد.دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام از نظر اثباتی به رهبر انقلاب کمک می‌کند تا با ابلاغ سیاست‌های کلی امر ولایت را در کشور اعمال کنند، لذا وقتی امر ولایت ابلاغ می‌شود، مجلس و دولت می‌بایست کارهای خود را در چارچوب این سیاست‌ها تنظیم کنند، در حقیقت شورای نگهبان و مجمع تشخیص اسلامیت نظام را هم مواظبت می‌کنند و هم در کشور جاری و ساری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بارها بین شورای نگهبان و مجلس اختلافاتی به وجود آمده که آنها در یک رده بالاتر یعنی در مجمع تشخیص براساس مصلحت کشور و مردم حل و فصل شده و بسیاری از گره‌های کشور از این طریق گشوده شده است.

رضایی اضافه کرد: برای بازنگری در قانون اساسی شورایی تشکیل می‌شود که همه شخصیت‌های حقیقی مجمع عضو آن هستند و این امر جایگاه مجمع تشخیص مصلحت را مهمتر می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درباره حکم رهبر انقلاب درباره اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: بنا به شرایط فقهی و قانونی، می‌بایست یکی از فقهای بزرگ به ریاست این مجمع می‌رسید که مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله شاهرودی را به این سمت برگزیدند. آیت‌الله شاهرودی از شاگردان شهید صدر بودند و از ایشان اجازه اجتهاد دریافت کردند و همچنین رابط بین حضرت امام و آیت‌الله صدر نیز بودند. ایشان همچنین با کمک شهید حکیم، مجلس اعلای شیعی عراق را راه‌اندازی کرده، ضمن اینکه 3 تن از برادران ایشان نیز شهید شدند.وی ادامه داد: مجمعی که می‌خواهد بالای سر شورای نگهبان باشد باید ریاستش را یکی از فقها و مجتهدان بر عهده بگیرد. ساختار مجمع تشخیص و مصلحت آن نیز به کلی تغییر خواهد کرد. همه سازمان‌های وابسته مانند مرکز مطالعات راهبردی و حوزه ریاست در دبیرخانه مجمع ادغام می‌شوند و این کار به چابک‌سازی تشکیلات مجمع کمک خواهد کرد. همچنین تعداد اعضای مجمع از 44 نفر به 49 نفر رسیده که دو نفر از آنها یعنی آیت‌الله شاهرودی و آیت‌الله جنتی هم شخصیت حقوقی و هم شخصیت حقیقی مجمع تشخیص هستند. ما همچنین موظف شدیم همه سیاست‌های کلی را ساماندهی کرده و آئین‌نامه نظارتی مجمع نیز تغییراتی خواهد داشت، ضمن آنکه بخشی از کارهای مطالعاتی و پژوهشی مجمع به دانشگاه‌های کشور سپرده خواهد شد.

رضایی در ادامه نشست‌خبری و در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ادغام مجموعه‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار داشت: در مورد مرکز مطالعات باید بگویم که این مرکز به دبیرخانه منتقل می‌شود و انحلال مرکز مطالعات قطعی است. درباره مسئله نظارت نیز قرار شد هیئتی توسط اعضای مجمع تعیین شوند که آن هیئت به شکل مستقیم بر امور نظارتی رسیدگی داشته باشد.

وی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره جدید، تصریح کرد: در بخشی از حکم رهبری آمده که به این سوال که سیاست های مجمع تشخیص مصلحت نظام به چه میزان اثربخش بوده، پاسخ داده شود، یعنی پاسخ دهیم که سیاست‌های اصل 44 باید به همین شکل کنونی نوشته شود یا تغییر کند، بر همین اساس گروهی را تعیین می‌کنیم که به مسائل سیاست‌گذاری نگاهی دوباره داشته باشند و در این راستا از نظر کارشناسان نیز استفاده خواهند کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه دولت چگونه می‌تواند به اعتماد مردم پاسخ دهد، باید بگویم که دولت اگر بتواند به وعده‌های داده شده در چارچوب سیاست‌های کلی کشور عمل کند، نظر مردم جلب خواهد شد.

رضایی با اشاره به دور جدید فعالیت‌ها و همچنین تغییر مأموریت‌های اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تغییر مأموریت‌ها محدود به ماه‌های اخیر نمی‌شود و بسیاری از این جمع‌بندی‌ها در سه چهار سال گذشته و با حضور مرحوم هاشمی‌رفسنجانی انجام شده بود، چه از لحاظ سیاست‌گذاری و چه نظارت.وی در رابطه با محل برگزاری جلسات مجمع نیز گفت: محل مجمع قطعا از مکان کنونی به مکان دیگری منتقل خواهد شد و زمان اعلام محل جدید جلسات مجمع بعد از قطعی شدن اعلام خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر سفر سرلشکر باقری به ترکیه و اینکه آیا احتمال عملیات مشترک با ترکیه در آینده نزدیک وجود دارد یا خیر و اهداف عملیات احتمالی چه خواهد بود، اظهار داشت: درباره سفر سرلشکر باقری باید بگویم که بحث مهمی در منطقه جریان دارد، مبنی بر تجزیه شمال عراق که این موضوع نگرانی‌هایی را برای ما و کشورهای منطقه و همچنین کشورهای همسایه به وجود آورده که به اعتقاد ما تجزیه شمال عراق سرآغاز بی‌ثباتی در منطقه است.

رضایی ادامه داد: ایران معتقد است که در هیچ کشوری نباید تغییرات ارزی و جغرافیایی انجام شود، بنابراین حفظ تمامیت ارزی کشورهای منطقه از اولویت‌های سیاست خارجی ماست.وی افزود: با سفر سرلشکر باقری جدیت ما در این مسئله نشان داده شد که نباید در مرزهای کشورهای منطقه هیچ‌گونه تغییری ایجاد شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر احتمال ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع اعتصاب غذای یکی از سران فتنه و علل و خواسته‌های وی از این اعتصاب غذا، تصریح کرد: درباره مسئله حصر زمانی مجمع می‌تواند ورود پیدا کند که این موضوع به ما ارجاع داده شود و در موقعیت کنونی تنها شورای عالی امنیت ملی و قوه قضائیه مرجع رسیدگی به این موضوع هستند.

رضایی با اشاره به طرح مجلس مبنی بر مبارزه با اقدامات ماجراجویانه آمریکا گفت: باید مطالعه بیشتری در خصوص این موضوع انجام شود، ولی آنچه که مشخص است نوعی محافظه‌کاری از سوی مسئولان کشورمان درباره برجام می‌بینیم، چرا که در خود برجام راه‌کارهای مناسبی به منظور عکس‌العمل نشان دادن علیه اقدامات آمریکا پیش‌بینی شده، اما این عکس‌العمل‌ها در اقدامات مسئولان کشورمان دیده نمی‌شود که امیدواریم کمیسیون نظارت بر برجام مطالعه بهتری در این موضوع داشته و پاسخ‌های مناسب‌تری بدهند.

وی با بیان اینکه مجلس دهم با رأی اعتماد خوبی که به کابینه دولت داد، نشان داد که اختلافی میان دولت و مجلس وجود ندارد، بنابراین انتظار مردم از دولت دوازدهم بیشتر خواهد بود و انتظار ما نیز از دولت پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی با تأکید بر افزایش اشتغال و تولید است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تغییرات و ورود افراد جدید به مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: مجمع با جایگاهی که در امر نظارت برکشور دارد، باید با تجربه‌ترین اعضای کشور که در سطوح بالای اجرایی سابقه داشته باشند، استفاده کند، البته ما در تغییرات جدید از نسل سوم و چهارم با استعداد و صاحب نظر که از قبل شناسایی شده‌اند، استفاده خواهیم کرد تا در کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام شروع به فعالیت کنند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392299