توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
گرد و غبار در خوزستان رکورد زد/ اهواز در تاریکی فرو رفت
يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۸
اهواز - گرد و غباری که از امروز اهواز را در بر گرفت آنقدر شدید است که به نظر می رسد شدت آن در سال های اخیر بی سابقه بوده و هم اکنون مردم برای تردد در این فضا با مشکل دید مواجه شده اند.
به گزارش عرش نیوز: وضع هوای اهواز به گونه ای است که خودروها حتی روبروی خود را مشاهده نمی کنند و مجبور به روشن کردن چراغ شده اند. خیابان های اهواز تقریبا خالی از مردم است و به خانه های خود پناه آورده اند هر چند شدت گرد و غبار باعث نفوذ گرد و غبار به داخل خانه ها هم شده است. همچنین پل های رودخانه کارون در اهواز از فاصله ۱۰۰ متری هم دیده نمی شوند.

ادارات استان خوزستان هم تا لحظه تنظیم خبر تعطیل نشده اند و کارمندان و ارباب رجوع در وضع بدی قرار گرفته اند. هر چند در برخی مناطق برخی ادارات در حال توزیع ماسک هستند ولی بی شک شدت گرد و غبار امروز اهواز که منشا داخلی دارد به گونه ای است که ماسک مشکل را حل نمی کند.

مدیرکل سابق محیط زیست استان خوزستان چندی قبل گفته بود: استاندارد جهانی برای رسیدن گرد و غبار در هوا، ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است ولی ما در کارگروه استان خوزستان استانداردهای جدیدی تعریف کردیم که بر اساس آن اگر غلظت گرد و غبار به دو هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد مقطع ابتدایی، اگر به سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و اگر به بالای سه هزار میکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشی و دستگاه های دولتی تعطیل می شود.

ماهشهر ۶۷ برابر حد مجاز

مدیركل محیط زیست خوزستان با تشریح میزان غلظت گرد و غبار شهرهای این استان اظهار کرد: میزان غلظت گرد و غبار در هوای اهواز هشت هزار و ۱۰۰ میكروگرم در مترمربع، آبادان ۴۸۶ میكروگرم در متر مربع، اندیمشک ۱۱۴، بهبهان ۲۸۶ و دزفول نیز ۱۳۷ است.

احمد لاهیجان زاده افزود: میزان غلظت گرد و غبار در هوای گتوند ۵۱، شوش و شوتر ۲۶۰ میكروگرم در متر مربع و سوسنگرد دو هزار و ۳۸۱ است.

مدیركل محیط زیست خوزستان تصریح كرد: میزان غلظت گرد و غبار در هوای ماهشهر بیشتر از سایر شهرها بوده و به ۱۰ هزار میكروگرم رسیده است. غلظت گرد و غبار در هوای شهر امیدیه ۱۴۱ و در شادگان نیز ۲۷۶ میكروگرم است.

اگر حد مجاز آلودگی هوای را ۱۵۰ میکروگروم در نظر بگیرم؛ آلودگی هوای اهواز به ۵۴ برابر حد مجاز و ماهشهر ۶۷ برابر حد مجاز رسیده است که نشان دهنده یک شرایط اورژانسی برای مردم این دو شهرستان است.

هاشم بالدی، مدیركل بحران استانداری خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان كرد: طبق پیش بینی های هواشناسی، پدیده گرد و غبار از امروز در برخی مناطق استان آغاز و تا روز چهارشنبه ادامه دارد كه میزان این پدیده در برخی از شهرها بیشتر خواهد بود. به دنبال كاهش بارندگی های سال جاری، پدیده گرد و غبار تا اواخر هفته مهمان مردم استان است.

وی با بیان اینكه منشا این گرد و غبار درون استانی است، اظهار كرد: از بعد از ظهر امروز هم در برخی از شهرهای استان شاهد بارش باران خواهیم بود كه این بارش ها نیز تا اواخر هفته ادامه دارد و در نقاط شمالی و شرقی استان بیشتر است.

بالدی هشدار داد: احتمال طغیان رودخانه در این مناطق وجود دارد به همین دلیل از هم استانی ها تقاضا داریم در این خصوص نكات ایمنی را رعایت كنند و صیادان، لنج داران و صاحبان قایق ها به دلیل احتمال طوفانی شدن هوا از حضور در رودخانه ها خودداری كنند.

وی ادامه داد: در راستای پیشگیری و كاهش حوادث احتمالی به علت احتمال وقوع صاعقه به كشاورزان و دامداران و دیگر افراد توصیه می كنیم از قرار گرفتن در فضای آزاد خودداری كرده و همچنین به دلیل وقوع پدیده گرد و غبار و آلودگی هوا افراد دارای مشكل تنفسی، ساكنان مراكز و كودكان از حضور در فضای باز بپرهیزند.

پیش بینی باران و گرد و غبار تا پایان هفته در خوزستان

معاون هواشناسی خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار كرد: همانطور كه پیش بینی شده بود امروز شاهد ابرناکی و بادهای قابل ملاحظه در اغلب ایستگاه های استان بوده ایم.

علیرضا غلامپور افزود: شدت بارش ها برای مناطق شمال و شرق استان قابل ملاحظه خواهد بود. بر همین اساس برای ۲۴ ساعت آینده هوای استان نیمه ابری تا ابری همراه با بارش های خفیف و احتمال رعد و برق در بعضی ساعات توام با وزش باد قابل ملاحظه و در نتیجه برخواستن گرد و غبار و خاك به ویژه در نوار جنوبی و مركز استان پیش بینی می شود.

معاون هواشناسی خوزستان تصریح كرد: طی همین مدت (تا پایان هفته) خلیج فارس نیز مواج خواهد بود.

توصیه محیط ریست به مردم

سازمان محیط زیست به مردم خوزستان توصیه کرده برای کاهش میزان آلودگی هوا از برخی گیاهان طبیعی در منازل خود استفاده کنند زیرا آنها می توانند تا حدودی هوای داخل منازل را پاک کنند.

از سوی دیگر استنشاق هوای آلوده به ذرات گرد و غبار سبب نفوذ ذرات ریز به کیسه های هوایی ریه ها می شود و این عمل باعث اختلال در عملکرد اکسیژن رسانی ریه به بافتها به خصوص قلب می شود و این امر بی نظمی در ضربان قلب و حملات قلبی در افراد دارای بیماریهای قلبی را درپی دارد.

همچنین در دراز مدت ذارت بسیار ریز گرد و غبار وارد دستگاه خون شده و در جدار عروق رسوب کرده و شرایط را برای تصلب شرایین و تنگی عروق فراهم می کند. از دیگر عوارض گرد و غبار تشدید موارد آلرژی تنفسی در بیماران دارای زمینه است.

در همین خصوص به سالمندان توصیه می شود تا حد امکان از منزل خارج نشوید و از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند همچنین اگر بیماریهای زمینه ای قلبی دارید به هیچ وجه خود را در معرض آلودگی قرار ندهید در صورت علائم تنگی نفس و احساس خفگی و تهوع و سر درد شدید فورا به مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

سالمندان در فضاهای آلوده از تنفس عمیق خودداری کنند به سالمندان، کودکان زیر هشت سال، بیماران تنفسی و زنان بار دار اکیدا توصیه می شود در موقع آلودگی از منزل خارج نشوند.

همچنین افراد باید به صورت جدی از انجام فعالیتهای ورزشی خودداری کنند چون فعالیت ورزشی باعث افزایش ضربان قلب و تنگی نفس و متعاقب آن افزایش ورود هوای آلوده به ریه ها می شود ضمن اینکه در صورت ضرورت هنگام خروج از منزل از ماسک مناسبی که دهان و بینی را کامل بپوشاند استفاده شود.

منبع: مهر
کد مطلب: 363499