توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشروح مراسم افتتاحیه سی‌پنجمین جشنواره فیلم فجر
تجلیل از آتش‌نشانان پلاسکو/ امید وزیر ارشاد به القای امید در جشنواره
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۸
مراسم افتتاحیه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر با حضور جمع کثیری از هنرمندان برگزار شد.
  به گزارش عرش نیوز؛ مراسم افتتاحیه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر امشب (شنبه 9 بهمن‌ماه) با حضور سیدرضا صالحی‌امیری (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد حیدری(دبیر سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر)، حجت الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی) و جمع کثیری از هنرمندان در مرکز همایشهای برج میلاد برگزار شد.

 
اجرای این مراسم برعهده احسان کرمی است. وی با یاد کاظم افرندنیا که امروز دارفانی را وداع گفت و همچنین شهدای آتش نشان اجرای این مراسم را آغاز کرد.

 
در ادامه این مراسم ویدیویی از پشت صحنه مقدمات برگزاری جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

 
در ادامه این مراسم  حجت الله ایوبی، صالحی امیری و مازنی به روی صحنه آمدند و از مادر شهید کنعانی تجلیل به عمل آوردند.

 
سپس امیر مهدیان یکی از آتش‌نشانان مصدوم حادثه پلاسکو به روی صحنه آمد و به نمایندگی از آتش‌نشانان عملیات پلاسکو تقدیر شد. مهدیان در این مراسم گفت: صحنه‌هایی که من در این حادثه دیدم و گل‌هایی که پرپر شدند، بسیار سخت بود. من از همه عزیزانی که برای آتش‌نشانان گل آورند تشکر می‌کنند. این عزیزان اگر نبودند این ساختمان یک ساعت هم دوام نمی‌آورد ولی این شهیدان با خونشان سه ساعت این ساختمان را سرپا نگه داشتند.

 
سپس مجید مظفری و همایون ارشادی به روی صحنه آمدند و از محمد کاسبی تجلیل به عمل آوردند و همسر این بازیگر پیشکسوت به حاضرین روی صحنه اضافه شد.

 
    حیدری: سال نوی سینمای ایران را با یاد آتش‌نشانان ومرزبانان شهید آغاز می‌کنیم

 
«محمد حیدری» دبیر سی‌پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر گفت: با نام و یاد خدا و به یاد آتش‌نشانان ومرزبانان شهیدمان جشنواره این دوره را آغاز می‌کنیم.

 
وی ضمن تبریک سال نوی سینما، افزود: امیدواریم سال جدید سینمای ایران سال پر برکتی باشد.

 
در ادامه ویدئویی در مورد رشادت آتش‌نشانان و مرزبانان شهید پخش شد.

 
 

 
 

 
حجت الله ایوبی در این مراسم ضمن عرض خوشامد به میهمانان بیان کرد: تسلیت عرض می‌کنم بخاطر شهادت عزیزان آتش‌نشانمان. من فکر می‌کنم سال 96 سال بسیار درخشانی در سینمای ایران خواهد بود. اگر این مراسمات،اگر این باغ و بوستانها برگزار می‌شود بخاطر خون دلهایی هست که بسیاری از عزیزان می‌خورند. امسال چهارمین و آخرین جشنواره دولت یازدهم را برگزار می‌کنیم و خوشحالیم که سینما امروز بسیار از مشکلات خود را ندارد.

 
وی ادامه داد: با همراهی همه هنرمندان دهه 90 سال سربلندی سینما ایران خواهد بود. من وقتی در طول سال فیلمهای شما عزیزان را دیدم تمام خستگی‌هایم از بین می‌رفت. جشنواره فیلم فجر امروز جشنواره جوانان است؛ جوانانی که سال گذشته آمدند و جشنواره‌ای رویایی ساختند. آفرین بر شما هنرمندان که همواره برای اعتلای سینما ایران تلاش می‌کنید. امروز قدرت در جهان عوض شده است، امروزه قدرت دنیا بر محور سینما است. امروزه سینماگران ما مرزدان هویت ما هستند. هویت امروز سینما ما را افرادی مانند کیارستمی‌ها و اصغر فرهادی‌ها بر دوش داشته و دارند.

 
پس از سخنرانی حجت‌الله ایوبی و طعنه مجری برنامه به او بابت طولانی شدن سخنرانی، کلیپ بزرگداشت غلامرضا موسوی پخش شد و وی به همراه همسرش به روی صحنه آمد.

 
موسوی ضمن تشکر از مسئولان برگزاری جشنواره گفت: همانگونه که بیژن امکانیان در ویدئو گفت: اگر قرار نبود سه دوست من فیلم بسازند هرگز تهیه کننده نمی شدم. در آن زمان به دیدار دکتر بهشتی رفتم تا از او کمک بگیرم.او به من پیشنهاد تشکیل یک تعاونی را داد. از آن پس ما با جمیع نیروی انسانی و مالی خود توانستیم یک تعاونی تشکیل دهیم که بعد تر به شکل صنف ادامه کار داد.

 
موسوی تصریح کرد : وقتی این پیشنهاد را به دوستان گفتم. آنها از من خواستند خودم مدیریت تعاونی را بر عهده بگیرم و اینگونه شد که من تهیه کننده شدم. البته در این راه کمک مدیرانی نظیر علی مرادخانی، مهدی مسعود شاهی، محمد مهدی حیدریان  را نمی‌توان نادیده گرفت.

 
    وزیر ارشاد: امیدواریم جشنواره امسال جشنواره امید باشد

 
سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این مراسم گفت: امروز قبل از این که به این مکان بیایم در فکر این بودم که چه پیامی برای شما جامعه بزرگ سینما داشته باشم و بازگو کنم. چند جمله‌ای از زبان دل می‌گویم. قبل از این که به این مکان بیایم.

 
وی ادامه داد: آغاز به کار سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر را به همه جامعه هنر و دست‌اندکاران و عموم سینما دوستان تبریک عرض می‌کنم. سینمای ایران امروز زبان گویای جامعه‌ای است که در دهه چهارم انقلاب اسلامی نمود بیشتری دارد. اقبال بسیار به سینما نشان می‌دهد که سینما در این سالها پیش رفت بسیاری داشته است.

 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: نقش قشر فرهیخته سینماگر نقشی ارزشند و بی بدیل است و به این اعتقاد داریم که با همراهی شما می‌توانیم کارهای بسیار بزرگی را در سطح کشور انجام دهیم. این واقعیت مسئولیت ما را سنگین تر می‌کند چرا که باید زیر ساختهای این مهم را بطور شایسته‌ای فراهم کنیم. سینما ایران می‌تواند با آغوش گسترده خود آینه‌ای شفاف را از جامعه به سمت فراهم می‌کند.سینمایی که امروز همدردی با جامعه را وظیفه خود می‌داند. امیدوارم جشنواره سی‌وپنجم، جشنواره‌ای پویا باشد.

 
    سیمرغ بلورین بخش اقلام تبلیغاتی به سیانور رسید

 
اهدا جوایز بخش اقلام تبلیغاتی آغاز شد. در بخش تیزر تبلیغاتی ضمن تقدیر از مسعود رفیع زاده برای فیلم لانتوری دیپلم افتخار و سیمرغ بلورین تقدیم می‌شود به روح الله موحدی برای فیلم سیانور.

 
سیمرغ بلورین بهترین پوستر به طاها ذاکر برای طراحی پوستر فیلم «باران‌های موسمی» اهدا شد. ذاکر در این مراسم گفت: ممنونم بخاطر جایزه، از دوستانم تشکر می‌کنم. این جایزه نیست که به ما اعتبار می‌دهد این ما هستیم که به جایزه اعتبار می‌دهیم به همین خاطر این سیمرغ را به آقای کیانوش عیاری برای کاناپه تقدیم می‌کنم.

 
سیمرغ بلورین بهترین عکس فیلم به مریم تخت کشیان برای مجموعه عکس فیلم نیمرخ ها رسید.

 
سپس علیرضا قربانی به روی صحنه‌ آمد و قطعه‌ای را اجرا کرد.

 
بعد از هنرنمایی علیرضا قربانی، نوبت به بزرگداشت تورج منصوری رسید و ایرج رامین‌فر و محمود کلاری برای تقدیر از منصوری به روی سن دعوت شدند. محمود کلاری اظهار داشت: میل شخصی من بود که الان روی صحنه باشم و افتخار حضور در این لحظه مهم را کنار تورج داشته باشم. من از فیلمبرداری هیچ نمی‌دانستم و عکاسی بودم که با جزییات عکاسی آشنا بودم. تورج اولین استاد من در عرصه فیلمبرداری است.

 
وی افزود: او من بی‌دانش را تحمل کرد و آموزه‌های او تا همین لحظه با من است و ذهن تجربه‌گرای او بوده که من را تا اینجا رسانده است. او در ارتقای سطح مخاطبین سینمای ایران نقش داشته است.

 
سپس تورج منصوری برای تقدیر به روی سن دعوت شد و گفت: چیزهایی که در مورد من گفتند، لطف دوستان بوده اما اگر من آدم  مهمی هستم، یک خواهش از همه دارم. «ساختمان پلاسکو را فراموش نکنیم و در نظر داشته باشیم هوای کلانشهرهای کشور عزیزمان را؛ هرکدام می‌توانند یک فاجعه پلاسکو شوند؛ پس هوای شهرمان را داشته باشیم.»

 
بعد از تورج منصوری، این‌بار نوبت به فرهاد توحیدی رسید تا چهارمین نفری باشد که در این مراسم مورد تجلیل قرار می‌گیرد. شهرام اسدی و شادمهر راستین به روی صحنه آمدند تا از فرهاد توحیدی تقدیر به‌عمل آورند.

 
فرهاد توحیدی پس از دریافت لوح تقدیر این جشنواره، اظهار کرد: در ابتدا از آقای ایوبی و محمد حیدری تشکر می‌کنم. این تقدیر را بیشتر تقدیر از فیلمنامه‌نویسان می‌‌دانم. می‌خواهم از حضور افرادی که فیلم داشتند اما در جشنواره فیلم فجر فرصت حضور پیدا نکردند، یاد کنم؛ از کیانوش عیاری. من به عنوان عضوی از سینمای ایران خواهان صنعتی شدن سینمای ایران هستم. مناسبات صنعتی احترام می‌گذارد به سینمای خصوصی. امیداوارم  در دولت دوازدهم نیز فرصت حضور پیدا کنید./ تسنیم
کد مطلب: 391641