توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ابتکار در تبریز:
بیشترین اثرات خشک شدن دریاچه ارومیه متوجه تبریز است
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۱
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به مخاطرات مربوط به خشک شدن دریاچه ارومیه، گفت: بیشترین اثرات خشک شدن دریاچه ارومیه متوجه تبریز است.
به گزارش عرش نیوز،معصومه ابتکار در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه در جهان، کارآمدی نظام‌ها و حکومت‌ها ابعاد مختلفی دارد، اظهار داشت: کارآمدی سیاسی و اقتصادی ابعاد مهمی است ولی مهمترین بخش کارآمدی، حفاظت از سیستم‌های طبیعی و زیست بوم‌ها است تا در کنار استفاده عاقلانه از طبیعت، برای حفظ آن نیز تلاش شود.

وی با تاکید بر اینکه اکنون زمین حالش خوب نیست، تصریح کرد: اگر بشر بیدار نشده و زنگ خطرها را نشنود، آینده مناسبی برای بشریت متصور نیست.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه جنگ و نا امنی و جنگ انسان با طبیعت دو موضوعی است که آینده بشریت را تهدید می‌کند، افزود: همین دغدغه‌ها باعث شد در دو اجلاس مهم جهانی «توسعه پایدار برای ۱۵ سال آینده» و «جلوگیری از گرمایش زمین» شرکت کردیم تا بر اجرای شاخص‌های زیست محیطی در کشور توجه کنیم.

ابتکار افزود: در این نشست‌ها برنامه توسعه پایدار با شاخص‌های عدالت و زیست محیطی تنظیم شد که رئیس جمهور هم شرکت کرد و اهداف توسعه پایدار آن در دستور کار ایران قرار گرفت و همچنین سند واحدی برای جلوگیری از گرمایش زمین به امضای رهبران جهان رسید.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، با اشاره به اینکه امسال سیاست کلی نظام در حوزه محیط زیست توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده و باعث همدلی و همزبانی تمام قوا در حوزه محیط زیست شده است، ابراز داشت: این سیاست به عنوان سیاست فرا دستی ما خواهد بود که در برنامه ششم نیز اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون بیداری در حوزه محیط زیست کشور به وجود آمده است، اظهار داشت: دولت از زاویه علمی و نگاهی روزآمد در این زمینه برخوردار است.

ابتکار با تاکید بر اینکه رئیس جمهور به بسیاری از وعده‌ها عمل کرده و یا در حال پیگیری است، ابراز داشت: یکی از زمینه‌هایی که رئیس جمهور به وعده‌ها عمل کرد، حوزه محیط زیست است که دستاورد ملموس آن را باید در سال‌های آینده مشاهده کنیم.

معاون رئیس جمهور به بهبود کیفیت هوا در کلان‌شهرها اشاره کرد و با بیان اینکه به استناد گزارش ارائه شده بسیاری از پروازها در سال ۹۲ امکان فرود نداشتند، گفت: در سال ۹۳ در تبریز تعداد روزهای سالم افزایش چشمگیری داشت و این روند در ۹۴ ادامه یافت.

وی افزود: شهرداری‌ها، وزارت صنایع، وزارت نفت، نیروگاه‌ها و... تکالیفی دارند که با عمل به برنامه، بهبود ملموس هوای کلان‌شهر ها ادامه می‌یابد.

ابتکار با اشاره به موضوع احیای دریاچه ارومیه و اقدامات و تحولاتی صورت گرفته در این حوزه، تصریح کرد: توقف برداشت از چاه‌های غیر مجاز، اصلاح الگوی کشت و... برای بازگشت آب به دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین اقدامات انجام شده است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با تاکید بر اینکه مصارف آب در شرایط فعلی نباید به توسعه کشت و افزایش برداشت از منابع آبی منتهی شود، ابراز داشت: به همت و تلاش جدی برای احیای دریاچه ارومیه از سوی مردم نیاز داریم تا با مشارکت مردم این اقدامات صورت گیرد و مردم در این موضوع خود را ذی‌نفع بدانند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مخاطرات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه، اظهار داشت: عوارض منفی خشک شدن دریاچه ارومیه، بیشترین تأثیر را در تبریز شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد: الگوی کشاورزی و آبیاری باید در تمام کشور تغییر یابد، لذا باید برداشت ما از آبها منطقی باشد تا طبیعت و کشاورزی زنده بماند.

ابتکار با تاکید بر اینکه باید همه مردم پای کار بیایند، خاطر نشان کرد: زمان کافی برای احیای آب و کمبود آب نداریم، چراکه شرایط اقلیمی فعلی ایران بسیار حساس است و فرصت کوتاهی داریم تا غفلت گذشتگان را جبران کرده و به نقطه تعادل برسیم.

وی با بیان اینکه آذربایجان در بسیاری از امور پرچم دار بوده و سر ایران است، گفت: حتماً در جنبش احیای محیط زیست هم باید پیشگام بوده و پرچم داری کند.

معاون رئیس جمهور، در ادامه با بیان اینکه انتخابات فرصت مهمی است که به برکت خون شهدا برای دخالت در سرنوشت خود ایجاد شده است، افزود: باید با بررسی کارنامه و عملکرد افراد، نمایندگان شایسته‌ای انتخاب شود.

ابتکار با تاکید بر اینکه کشور در شرایط ویژه‌ای در منطقه قرار دارد، ابراز داشت: با مشکلات موجود کشور و منطقه، باید برای برقراری ثبات و آرامش منطقه و توسعه پایدار کشور از طریق انتخابات تلاش کنیم.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 389941