توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کلانشهر شیراز، دستگاه اندازه گیری گرد و غبار ندارد
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۰
مدیرکل هواشناسی استان فارس گفت: کلانشهر شیراز از دستگاه پایش و اندازه گیری میزان گرد و غبار بی بهره است و تهیه این دستگاه درگرو تامین اعتبار است.
عرش نیوز به نقل از ایرنا،عبدالکریم جامع افزود: گرد و غبار نیز مانند دما و سایر شاخص های هواشناسی دارای شاخص و قابل اندازه گیری است اما چنین امکانی در کلانشهر شیراز وجود ندارد و تنها ما می توانیم در گزارش های خود بگوییم که گرد و غبار وجود دارد یا وجود ندارد.

 
مدیرکل هواشناسی استان فارس با اشاره به عضویت اداره کل هواشناسی فارس در کارگروه سلامت استان گفت: این کارگروه از این اداره کل آماری از شاخص گرد و غبار را می خواهد و حال آن که به دلیل نبود دستگاه اندازه گیری قادر به تهیه و ارائه چنین اطلاعاتی نیستیم.

 
جامع اظهار کرد: با توجه به جمعیت زیاد کلانشهر شیراز و نیازهای محققان و پژوهشگران برای شناسایی تهدیدهای ناشی از گرد و غبار بر سلامت مردم منطقه و پیش بینی راهکار برای آنها، استقرار دستگاه اندازه گیری میزان گرد و غبار در این کلانشهر اجتناب ناپذیر است.

 
وی ، مشکل فراروی استقرار این دستگاه در شیراز را نبود اعتبارات بیان کرد و گفت: تلاش برای تامین اعتبار خرید و نصب این دستگاه از اعتبارات ملی و استانی در جریان است.

 
جامع ادامه داد: راه اندازی ایستگاه های سنجش گرد و غبار در کشوردرزمره برنامه ها و طرح مشترک سازمان هواشناسی کشور و سازمان حفاظت محیط زیست است .

 
وی بیان داشت:بسته به میزان تاثیرپذیری شهرهای کشور از گرد وغبار ناشی از پدیده خشکسالی ، برنامه زمان بندی برای تجهیز این شهرها به دستگاه های سنجش گرد و غبار از سال 88 تدوین شده است.
کد مطلب: 288745