Share/Save/Bookmark
۴۶ روز با زورگیران خشن؛ از زورگیری تا تأیید حکم اعدام
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۲۲
سرانجام رسیدگی به پرونده ۴ زورگیر خشن تهرانی پس از ۴۶ روز از وقوع حادثه به پایان رسید و حکم اعدام ۲ متهم ردیف اول و دوم پرونده از سوی دیوان عالی کشور تأیید شد.
به گزارش خبرنگار قضایی فارس،‌ روز یازدهم آذرماه امسال ۴ زورگیر مسلح با حمله به یک فرد جوان در خیابان کریمخان پس از ضرب و شتم این فرد اقدام به سرقت اموال وی کردند.

تنها ۲ روز بعد از این حادثه فیلم مربوط به لحظه سرقت و زورگیری از این مرد جوان توسط فرد یا افرادی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و باعث ترس و وحشت در بین شهروندان شد.

تفاوتی میان بکارگیری سلاح سرد یا گرم وجود ندارد و در حکم محاربه است

آیت‌الله آملی لاریجانی در روز ۲۲ آذر تنها ۱۱ روز بعد از وقوع این حادثه در جمع مسئولان عالی قضایی با تاکید بر ضرورت افزایش سطح امنیت در کشور و با اشاره به بروز جلوه‌هایی از ناامنی در کشور که در رسانه‌‌ها منعکس شده است، گفت: وقوع این جنایات و انتشار فیلم آن موجب ناامنی است و هرچند در تمام دنیا این وقایع و حوادث وجود دارد، اما چنین اتفاقاتی در کشور اسلامی ما تکان‌دهنده است و نیروی انتظامی باید دور جدید برخورد با اشرار را آغاز کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: حسب موازین شرعی و قانونی مصوب، تفاوتی میان بکارگیری سلاح سرد یا گرم وجود ندارد و در حکم محاربه و مجازات آن نیز اعدام است.

آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد:‌ البته مجازات‌های بدیل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد اما دستگاه قضایی باتوجه به ضرورت بالا بردن هزینه اعمال شرورانه و برخورد قاطع، مجازات اعدام را انتخاب کرده‌ است.

وی افزود: بار دیگر اعلام می‌کنیم که قوه قضاییه در برخورد با اشرار هیچ‌گونه سستی به خرج نخواهد داد و نیروی انتظامی هم به عنوان ضابط قضایی قطعا با شرارت اخیر و شرارت‌های مشابه به صورت قاطع و سریع برخورد می‌کند.

زورگیریان دستگیر شدند

تنها ۳ روز بعد از سخنان آملی لاریجانی سرهنگ عباسعلی محمدیان ضمن اشاره به انجام یک عملیات پلیسی در سطح شهر تهران از شناسایی و بازداشت چهار سارق زورگیر خبرداد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: در تاریخ ۱۱ آذرماه امسال یکی از شهروندان تهران به نام «جواد» پس از خروج از بانک در حالی که به محل کارش مراجعه می‌کرد از سوی چهار زورگیر با دو موتور سیکلت مورد حمله قرار گرفته که در این زورگیری سارقان اموالی شامل کارت‌های عابر بانک، وجوه نقد مدارک و لباس‌های مالباخته را پس از زخمی کردن او به سرقت می‌برند.

سرهنگ محمدیان افزود: این مالباخته دقایقی بعد به ماموران مراجعه و شکایت خود را تسلیم آنان می‌نماید. با توجه به حساسیت موضوع پرونده‌ای در این رابطه تشکیل و در اختیار کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار می‌گیرد که طی آن تیم‌های ویژه عملیاتی اقدامات خود را برای شناسایی و دستگیری چهار متهم پرونده آغاز می‌کنند.

وی ادامه داد: پس از جمع‌آوری اطلاعات و چهره‌نگاری و همچنین اقدامات پیچیده پلیسی یکی از متهمان به نام مهدی معروف به خرچنگ شناسایی شده و اقدامات ماموران آگاهی برای دستگیری وی ادامه می‌یابد.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت عنوان داشت: در تحقیقات تکمیلی پاتوق متهم که یک قهوه‌خانه در خیابان ۱۷ شهریور بوده شناسایی شده و طی عملیاتی غافلگیرانه این متهم بازداشت می‌شود که طی بازجویی‌هایی انجام شده به جرم خود اعتراف و عنوان داشت که سرقت‌ها را با همدستی ۳ تن از دوستانش به نام‌های «میلاد» و «مهرداد» و «علیرضا» انجام داده است.

سرهنگ محمدیان تصریح کرد: همزمان با اعتراف این متهم کارآگاهان به بررسی سوابق سه همدست وی پرداخته و موفق شدند «علیرضا» را در محدوده یوسف آباد شناسایی و دستگیر کنند که با اقرار او به جرائم زورگیری، ماموران مخفیگاه دو متهم دیگر به نام‌های میلاد و مهرداد را نیز کشف و هر دو را طی عملیات پلیسی بازداشت می‌کنند.

هر سه متهم دیگر به همدستی با متهم ردیف اول (خرچنگ) و شرکت در زورگیری از شاکی (مالباخته) اعتراف کرده و همچنین در بازجویی‌های انجام شده به پنج فقره سرقت دیگر به این شیوه اعتراف کردند.

رسیدگی به پرونده ۴ زورگیر در اسرع وقت

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران نیز همزمان با دستگیری ۴ زورگیر گفت: به شهروندان وعده‌خواهیم داد در اسرع وقت به پرونده ۴ زورگیر خشن در تهران رسیدگی خواهد شد.

فریدون امیرآبادی سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس با اعلام این مطلب افزود: از روز اول وقوع حادثه شخصاً پرونده را مورد رسیدگی قرار دادم.

وی افزود: از همان زمان دستورات قوی برای ورود به مخفیگاه متهمان و همچنین دستگیری آنها به مأموران پلیس ابلاغ شد.

امیرآبادی گفت: ۲ نفر از متهمان روز ۲۴ آذر در تهران دستگیر شدند و ۲ نفر دیگر روز ۲۵ آذر در ساعت ۶ صبح و با ورود به مخفیگاهشان دستگیر شدند.

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران خطاب به شهروندان گفت: تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا به پرونده این افراد در اسرع وقت و در چهارچوبی که قانون تعریف کرده است رسیدگی خواهد شد.

امیرآبادی گفت: شهروندان مطمئن باشند که پیگیری‌های ما ادامه خواهد داشت تا نتیجه حاصل شود.

وجد مسئولان ناجا از سخنان رئیس قوه قضاییه

جانشین فرمانده ناجا در روز ۲۵ آذر و همزمان با دستگیری تمامی اعضای باند زورگیری در خصوص مصاحبه رییس قوه قضاییه در بحث برخورد با اشرار گفت: بنده و فرمانده ناجا بعد از مصاحبه آیت‌الله لاریجانی بسیار به وجد آمدیم چرا که همچون زمانی که وی و دادستان کل کشور در مورد موادمخدر صنعتی مواضع قاطعانه‌ای گرفتند باعث شد که وضعیت در تولید و قاچاق موادمخدر صنعتی تغییر کند و با برخوردهای قاطعانه‌ای که انجام شد نگرانی‌های مردم، پلیس و حتی دستگاه قضایی نسبت به این موضوع به شدت کم بشود.

وی افزود: با توجه به کاهش شدید میزان تولید و قاچاق موادمخدر صنعتی، در حال حاضر پلیس به زحمت می‌تواند به قاچاقچیان موادمخدر صنعتی دست پیدا کند.

رادان در مورد برخورد با اراذل و اوباش و سارقان زورگیر نیز گفت: عزم قوه‌قضاییه در صورتی که روان‌سازی شود و به سطح پایین هم بروز و ظهور پیدا کند می‌تواند در کاهش شدید جرم و برخورد قاطعانه با اراذل و اوباش سارقان خشن و افراد زورگیر موثر باشد به گونه‌ای که نگرانی‌های مردم کم شود.

وی افزود: عزم پلیس را مانند دستگاه قضایی اعلام می‌کنیم و حتما برخوردهای قاطع، بهنگام و بسیار سخت با اراذل و اوباش و زورگیرها خواهد شد.

کیفرخواست ۴ زورگیر تهرانی صادر شد/ پرونده به دادگاه ارسال شد

رسیدگی به پرونده همچنان با قدرت و سرعت در جریان بود تا اینکه در شامگاه ۳۰ آذر ماه دادستانی تهران از صدور کیفرخواست برای متهمان خبر داد.

دادستانی تهران اعلام کرد: پرونده اتهامی چهار نفر عامل سرقت اخیر در تهران که فیلم آن در فضای مجاز منتشر شده بود، با اتهام محاربه و سرقت مسلحانه مقرون به آزار به دادگاه ارسال شد.

در کیفرخواست صادر برای دو نفر از متهمان اتهام محاربه و نیز جرح عمدی و نیز برای دو متهم دیگر نیز به اتهام سرقت مقرون به آزار درخواست کیفر شده است.

دادستان تهران هم چنین در کیفرخواست صادره با توجه به سوابق متعدد متهمان، علاوه بر مجازات‌های مقرر قانونی، از دادگاه درخواست کرده است مواد ۱۹ و ۴۸ مکرر قانون مجازات اسلامی نیز در خصوص آنان اعمال گردد.

محاکمه زورگیران در دادگاه انقلاب شعبه ۱۵

اولین جلسه محاکمه ۴ زورگیر تهرانی صبح روز ۹ دی ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

۲ محاربه برای متهم ردیف اول و دوم

قاضی رضوان‌فر ،‌نماینده دادستان در پرونده زورگیران تهرانی پیش از آغاز جلسه رسیدگی به پرونده متهمین به زورگیری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس اظهار داشت: در کیفرخواست صادره برای چهار زورگیر مسلح برای دو نفر از متهمین، محاربه و برای دو تن دیگر سرقت مسلحانه صادر شده است.

قاضی رضوان‌فر تاکید کرد: تلاش ما این بوده که در روند رسیدگی به پرونده سرعت لازم را داشته باشیم و خوشبختانه توانستیم در اسرع وقت به پرونده ۴ زورگیر مسلح رسیدگی کنیم و امروز اولین جلسه رسیدگی به پرونده این چهار زورگیر مسلح برگزار می‌شود.

همکاری مردم با دستگاه‌های انتظامی در برخورد با اقدامات ضد امنیتی

حجت‌الاسلام محمدعلی موحد، رئیس دادگاه انقلاب پیش از شروع دادگاه رسیدگی به پرونده ۴ متهم زورگیری با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ریاست قوه قضاییه توجه ویژه‌ای به حفظ امنیت و‌آرامش مردم دارد و شخصا موضوعات ضد امنیتی را پیگیری‌ و دستوراتی را صادر می‌کند، ما هم در راستای سیاست های رئیس قوه به وظایف خود عمل می‌کنیم.

رئیس دادگاه انقلاب در پایان تاکید کرد: قضات عالی‌رتبه دادگاه‌های تجدید و نظر باید ضمن حفظ حقوق خصوصی، به حقوق عمومی هم توجه ویژه‌ای داشته باشد. هیچ وکیلی حاضر به دفاع از متهمین به زورگیری نبود.

پزشکی قانونی سلامت متهمان را تأیید کرد

قاضی‌ رضوان‌فر در جلسه رسیدگی به پرونده چهار زورگیر تهرانی با اعلام این مطلب افزود: بر اساس قانون نگهداری و حمل سلاح سرد به عنوان جرم تلقی می‌شود.

وی افزود: زمانی که دارنده سلاح سرد به روی مردم چاقو کشیده و از آن استفاده کند با در نظر گرفتن جمیع جهات قید شده در قانون به عنوان محاربه تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در این پرونده به صاحبان علوم قضایی و محققان حقوق پیشنهاد می‌شود تا با توجه به شرایط فعلی متهمان و دلایل ارتکاب به این جرم ابواب جدیدی را از علوم کیفری تدوین کنند.

قاضی‌ رضوان‌فر با اشاره به این مطلب که متهم ردیف اول در این پرونده متولد سال ۱۳۶۸ است گفت: این فرد حسب مندرجات پرونده به اتهام فساد فی‌الارض و محاربه از طریق استفاده از سلاح سرد مجرم شناخته شده است.

وی تصریح کرد: متهم ردیف دوم نیز متولد سال ۱۳۶۷ است که وی نیز به دلیل فساد فی‌الارض از طریق ایجاد رعب و هراس اقدام به محاربه کرده است.

نماینده دادستان درباره متهم ردیف سوم و چهارم نیز گفت: این ۲ متهم برادر بودند و به اتهام سرقت مسلحانه با سلاح سرد برایشان کیفر خواست صادر شده است.

وی همچنین به شرح مختصری از حادثه پرداخت و گفت: از آنجا که احتمال می‌دادیم متهمان در شرایط نامساعدی از قبیل ابتلا به جنون دست به این اقدام زده باشند این افراد را به پزشکی قانونی فرستادیم اما پزشکی قانونی آنها را از هر حیث سالم ارزیابی کرد.

قاضی رضوان‌فر گفت: با توجه به اظهار‌نظر شهود و افرادی که در صحنه سرقت حضور داشتند مشخص شد که تمام شرایط ایجاد رعب و وحشت و شرایط وقوع اخافه در این پرونده حادث شده و به این ترتیب برای متهمان درخواست مجازات قانونی شده است.

شاکی زورگیران: ترس و اضطراب زندگیم را خراب کرده است

شاکی پرونده زورگیری در دادگاه امروز اظهار داشت: ظهر پس از اینکه از بانک به محل کارم باز می‌گشتم با حمله چهار موتورسوار مواجه شدم که یک نفر از آنها از روبرو و یک نفر دیگر از پشت سر با دسته قمه به صورتم زد و جیب‌هایم را خالی کرد.

وی افزود: نفر دیگر تلاش داشت تا حلقه من را از دستم خارج کند و در برابر مقاومت من با دسته قمه به پیشانی‌ام زد و حتی کاپشن را از تنم درآورد.

شاکی پرونده در ادامه تعریف جریان درگیری گفت: منشی شرکت پس از اینکه صدای فریادهای من را شنید از دفتر بیرون آمد اما چون زورگیران احساس خطر کرده بودند وی را تهدید کردند و منشی به داخل رفت و پس از اینکه ضربه‌ای به سر من زدند پا به فرار گذاشتند.

وی افزود: من پس از ضربه‌ای که به سرم وارد شد دیگر چیزی به خاطر نیاوردم و تمام اتفاقات پس از آن را در فیلمی که منتشر شده بود مشاهده کردم.

شاکی پرونده زورگیری گفت: در یک ماه اخیر استرس و نگرانی زیادی به من و اطرافیانم وارد شده به طوری که من برای رفتن به محل کارم نه حلقه، نه ساعت و نه کیف به همراه خود داشته‌ام و بیشتر از کرایه تاکسی پول در جیب خود نمی‌گذارم.

وی در پایان گفت: این یک ماه، ماه سختی برای من بود و شکایت من به قوت خود باقی است.

قاضی صلواتی: دادگاه انقلاب با پرونده‌های زورگیری قاطعانه برخورد می کند

رسیدگی به پرونده متهمین به زورگیری در ساعت ۱۴ روز ۹ دی ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و با حضور وکلای متهمین نماینده دادستان تهران به پایان رسید.

دادگاه در مهلت قانونی حکم نهایی را صادر خواهد کرد

قاضی صلواتی پیش از پایان جلسه رسیدگی به پرونده چهار متهم زورگیر گفت: براساس نظر رئیس قوه قضائیه کشیدن سلاح به روی مردم و ایجاد رعب و وحشت از مصادیق محاربه است.

وی گفت: با پرونده‌هایی که به این شکل تشکیل شده و به دادگاه انقلاب فرستاده شود قطعاً با شدت و قاطعیت رسیدگی شده و برخورد قانونی خواهد شد.

۲ نفر از زورگیران به اعدام محکوم شدند

سرانجام در تاریخ ۱۳ دی ماه دادگاه ۲ نفر از متهمان ماجرای زورگیری اخیر به مجازات اعدام و ۲ نفر دیگر به حبس و تبعید محکوم کردند.

به موجب حکم صادره دو نفر از متهمان به اعدام محکوم شدند و دو نفر دیگر از متهمان علاوه بر محکومیت به ۱۰ سال حبس، هر کدام به ۵ سال تبعید و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

دادگاه همچنین هر چهار متهم را به رد اموال مسروقه به شکات محکوم کرد. احکام صادره ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل اعتراض است.

حکم اعدام ۲ زورگیر به اتهام محاربه تأیید شد

پس از اعتراض متهمان به احکام صادر پرونده به دیوان عالی کشور رفت تا قضای عالی رتبه دیوان عالی درباره ارای صادر شده تجدید نظر کنند.

اما پس از ۱۴ روز دادسرای تهران از تأیید حکم اعدام ۲ زورگیر خشن به اتهام محاربه از سوی دیوان عالی کشور خبر داد.

دادسرای تهران اعلام کرد این دو محارب علیرضا مافیها و محمدعلی سروری نام دارند که یازدهم آذرماه سال جاری با استفاده از سلاح سرد یک شهروند تهرانی را با همدستی دو متهم دیگر مورد حمله قرار داده و وجوه و برخی اسناد دیگر وی را ربوده بودند.

در پی شکایت شاکی و جریحه‌دار شدن احساسات عمومی و صدور دستور رئیس قوه قضائیه و اقدامات دادستانی تهران، پلیس در اقدامی سریع نام‌بردگان را دستگیر و رسیدگی به اتهامات آنان در مرحله دادسرا انجام و با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست، پرونده اتهامی نام‌بردگان جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال گردید.

این گزارش می‌افزاید شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران نیز در وقت فوق‌العاده رسیدگی به جرائم ارتکابی توسط متهمان مذکور را با حضور وکلای متهمان و نماینده دادستان به صورت علنی برگزار و دو نفر از متهمان مذکور به اسامی فوق را به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض به اعدام بطور علنی محکوم کرد و دو همدست دیگر آنان را نیز به تحمل ده سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان تتمیم مجازات به پنج سال اقامت اجباری در یکی از شهرستان‌ها محکوم نمود.

در پی اعتراض محکومان یادشده به رای صادره، پرونده جهت رسیدگی به دیوان عالی کشور ارسال شد که شعبه رسیدگی‌کننده دیوان نیز پس از رسیدگی اعتراض آنان را مردود اعلام کرد.

حکم به زودی اجرا می‌شود

پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران اظهار امیدواری کرد با توجه به تایید حکم توسط دیوان عالی کشور، حکم صادره علیه نام‌بردگان به زودی به موقع اجرا گذارده خواهد شد.گزارش: سید اسد رجبی
کد مطلب: 30603
 
 


۱۳۹۱-۱۰-۲۸ ۱۸:۵۶:۲۳
متاسفم به جای اینکه مشکلات روانی جوونها رو حل کنیم انگیزه و امید رو بالا ببریم مشکلات اقتصادی و فرهنگی رو حل کنیم،اعدام می کنیم، فکر نمی کنید مجرم کاملا مقصر نیست و عوامل دیگه ای هم دخیل است! (6782)
 
۱۳۹۱-۱۰-۲۸ ۲۱:۰۹:۳۱
خودتونو مسخره كردين سه ساعت توضيح الكي. مثل آدم تو چند جمله حرفتونو بزنيد ميميريد؟ (6793)
 
 
پربازدیدترین