توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس کل گمرک: تراز صادرات و واردات کشور به هم نزدیک شد
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۵
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل گمرک ایران، از افزایش صادرات کالای غیرنفتی کشور در سال جاری به 35 میلیارد دلار خبر داد و گفت: فاصله واردات و صادرات کشور در حال نزدیک شدن به هم است.
به گزارش عرش نیوز؛'مسعود کرباسیان' افزود: آمار صادرات غیرنفتی کشور در 9 ماه گذشته 35 میلیارد دلار بوده و واردات نیز 38 میلیارد دلار است که این آمار، بیانگر کم شدن فاصله بین واردات و صادرات کالا می باشد.

وی گفت: اگر صادرات خدمات که بیشتر ترانزیت به حساب می آید به رقم صادرات غیرنفتی افزوده شود، شاخص مثبت در شاخص صادرات غیر نفتی در کشور به دست می آید که در دولت تدبیر و امید محقق شده است.

کرباسیان اظهار کرد: در خصوص آسان سازی صادرات نیز با راه اندازی پنجره واحد در حال فراهم کردن شرایطی در گمرک کشور هستیم تا فعالان اقتصادی و صادرکنندگان از محل کار خود اظهار نامه کالای صادراتی را ارایه دهند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: با راه اندازی پنجره واحد گمرکی، مجوزها و پرداختی های صادراتی به صورت الکترونیکی انجام شده و صادرکنندگان نیز می توانند در کوتاه ترین فرآیند نسبت به انجام کار خود اقدام کنند.

رییس کل گمرک ایران ادامه داد: ارتباط سیستمی با سازمان هایی که مجوزهای آنها برای صادرات کالای غیر نفتی الزامی است، برقرار شده و پیش بینی می شود، در دولت تدبیر و امید روند انجام امور مربوط به صادرات کالای غیرنفتی در گمرک به حداقل زمان ممکن کاهش یابد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در خصوص آمار مربوط به موضوع واردات شکر و برنج به کشور گفت: براساس مصوبه های دولت عمل می کنیم و فراتر از قانون کاری در گمرک انجام نمی شود.

کرباسیان، همچنین در خصوص صادرات کالا از خوزستان افزود: از مجموع 9 میلیون و 300 هزار تن ترانزیت خارجی در کشور، بیش از سه میلیون و 100 هزار تن آن در خوزستان انجام شده است.

وی ادامه داد: خوزستان 17 درصد ارزش واردات کالا را نیز به اختصاص داده که امیدواریم با فعالیت سایر بنادر خوزستان بویژه منطقه آزاد اروند این روند افزایش مطلوبی به خود گیرد.

وی افزود: در زمینه صادرات نیز 19درصد ارزش صادرات کشور در خوزستان است که اقلام مهمی که ارزش افزوده بالایی دارند از این استان به خارج از کشور صادر می شود.

وی ابراز امیدواری کرد با بهبود کیفی روند صادرات کالا از مرزهای این استان با عراق بویژه شلمچه و چذابه، رونق اقتصادی و توسعه صادرات را در این منطقه شاهد باشیم.

رییس کل گمرک کشور به منظور دیدار از روند فعالیت پایانه مرزی شلمچه و گمرک آبادان و خرمشهر به این دو شهرستان سفر کرد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 349837