توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وظیفه میراث فرهنگی ثبت معنوی طبخ بزرگترین آش دنیا به نام شیراز است
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۳
مدیر گروه فرهنگی و مذهبی امام هادی(ع) گفت: وظیفه میراث فرهنگی ثبت معنوی طبخ بزرگترین آش نذری دنیا به نام شیراز است.
به گزارش عرش نیوز؛محمد اسدی سه شنبه شب در نشست خبری طبخ بزرگترین آش نذری دنیا با بیان اینکه متاسفانه مسئولین به وعده های خود عمل نکرده اند یادآور شد: طی چند سال گذشته مسئولین میراث فرهنگی استان و کشور وعده هایی در خصوص ثبت معنوی این آش نذری به نام مردم شیراز داده اند که تاکنون عملیاتی نشده است.

وی تصریح کرد: ما نباید به دنبال ثبت کردن بزرگترین طبخ آش دنیا باشیم بلکه خود مسئولین باید این کار را انجام دهند که اگر این مهم به نام مردم شیراز اتفاق نیفتد به طور حتم استانی دیگر با پخت های اندک این کار را انجام می دهند.

مدیر گروه فرهنگی و مذهبی امام هادی(ع) با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در زمان پخت این آش عدم استفاده از گاز شهری است، گفت: بارها درخواست خود را به اداره گاز استان ارائه کرده ایم که هزینه لوله کشی و دیگر موارد مورد نیاز انشعاب گاز به این مجموعه را پرداخت می کنیم اما متاسفانه کسی در این راستا با ما همکاری ندارد.

وی تاکید کرد: لوله کشی گاز در این منطقه به گفته کارشناسان مربوطه هیچگونه خطر و یا مشکلی ندارد اما جای تاسف است که برخی از افراد همین مجموعه در زمان شهادت امام رضا(ع) در مشهد پخت آش دارند و شاهد همکاری تمام قد مسئولین مشهد هستند اما در شیراز هیچکس کمک برای رفع مشکلات نمی کند.

مدیر گروه فرهنگی و مذهبی امام هادی(ع) تاکید کرد: ما که از مسئولین و دستگاه ها انتظار کمک مالی نداریم زیرا مردم در این کار پیشقدم هستند و نذورات خود را به ما می رسانند اما در هر حالت مسئولین باید در مباحث زیر ساختی کمک کنند.

اسدی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ثبت نام برای کمک در پخت این آش از شنبه هفته آینده آغاز می شود، گفت: در سال جاری به دلیل نظارت بیشتر بر حضور افراد مختلف در زمان پخت آش اقدام به ثبت نام از داوطلبین خواهیم کرد که افراد با کارت شناسایی مشخص در زمان پخت کمک می کنند.

وی تصریح کرد: طبخ سال جاری به 80 تن خواهد رسید و توزیع نیز از ساعت پنج بامداد 28 صفر آغاز خواهد شد.

مدیر گروه فرهنگی و مذهبی امام هادی(ع) با اشاره به اینکه به دلیل یک دست شدن مواد اولیه آش نمی توانیم از مردم مواد غذایی را قبول کنیم، گفت: نمی توانیم نمونه های مختلف حبوبات را پخت کنیم زیرا ممکن است زمان پخت و مرغوبیت آنها متفاوت باشد به همین دلیل مردم می توانند معادل نذر خود را کمک مالی کنند.

اسدی تصریح کرد: شماره حساب 3724475 بانک رفاه کارگران سراسر کشور به نام مجموعه فرهنگی و مذهبی کمیل برای کمک های مردمی است که طی یک ماه گذشته مردم از سراسر کشور برای این کمک ها اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: در پخت سال جاری 120 عدد گوسفند، دو هزار و 500 کیلو لوبیا، یک هزار 500 کیلو نخود، یک هزار و 500 کیلو عدس، پنج تن تره، 100 کیلو ترخون، 70 کیلو زردچوبه، 70 کیلو ادویه، 40 کیلو فلفل سیاه، 1.5 تن پیاز، 500 حلب روغن 17 کیلویی و... مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیر گروه فرهنگی و مذهبی امام هادی(ع) تاکید کرد: به غیر از گوشت گوسفند تازه گشتار شده هیچگونه گوشت دیگری در این طبخ مورد استفاده قرار نمی گیرد.

منبع:مهر

کد مطلب: 334734