توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرعامل آب منطقه‌ای قزوین:
تغییر کاربری چاه‌های آب در قزوین کنترل شود
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۶
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین گفت: در برخی از موارد متأسفانه با تغییر کاربری چاه‌ها از دام و طیور به کشاورزی به جای ۱۵ متر مکعب در شبانه روز ۲۰ لیتر بر ثانیه آب برداشت می‌کنند که در صورت مشاهده برخورد جدی می‌شود.

به گزارش عرش نیوز؛حمید قزوینی درباره هزینه نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های قزوین اظهار داشت: تاکنون تنها یک شرکت در ایران این کنتورها را می‌ساخت که خوشبختانه به تازگی 17 شرکت این کار را انجام می دهند که با دعوت از آنها در این زمینه اقدام شده است.

وی افزود: هزینه نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌ها 65 میلیون ریال هزینه داشت که به تازگی با رایزنی که با یکی از این شرکت‌ها انجام شد، شرکت مذکور اعلام آمادگی کرده که این کار را با حدود 10 میلیون ریال انجام می‌دهد، این در حالی است که برای نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها 70 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

قزوینی با اشاره به تعداد چاه‌هایی که کنتور هوشمند بر روی آنها نصب شده است تصریح کرد: در بخش کشاورزی بر روی 2672 حلقه، کنتور هوشمند نصب شده است و 678 حلقه نیز دیزلی هستند، در بخش دام و طیور 1207 مورد نصب کنتور داشته ایم و 1092 حلقه دیگر نیز باقی مانده است، در بخش صنعت نیز 117 مورد نصب و 39 حلقه چاه نیز باید به کنتور هوشمند تجهیز شوند، در کل 4074 حلقه چاه داریم که هنوز کنتور هوشمند بر روی آنها نصب نشده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین بیان کرد: در برخی از موارد در بخش دام و طیور که مجوز برداشت آب به میزان 15 متر مکعب در شبانه روز را دارند که متأسفانه با تغییر کاربری به کشاورزی 20 لیتر بر ثانیه آب برداشت می‌کنند که این کار باید به سرعت کنترل شود و در صورت مشاهده برخورد جدی می‌شود باید با نصب کنتورهای هوشمند به سمتی پیش برویم که اضافه برداشت را کنترل کنیم.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات بانک کشاورزی برای به کشاورزان تصریح کرد: سود تسهیلات اعطایی توسط بانک کشاورزی 18 تا 21 درصد اعلام شده و از طرفی نیز گرفتن تضامین و قوانین بانکی سخت سبب شده تا در کشاورزان هیچ انگیزه‌ای ایجاد نشود و تا کنون نتوانسته‌ایم هیچ استفاده‌ای از این تسهیلات بکنیم.

قزوینی با اشاره به راهکارهای موجود برای اجرای این کار خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای این مشکل استفاده از اعتبارات دولتی است که وزارت نیرو در حال ارائه پیشنهاد بودجه به مجلس است، راه دیگر این است که بانک‌ها شرایط دریافت تسهیلات را آسان تر کرده و نیز شود بانکی را کاهش دهند تا سبب ایجاد انگیزه در کشاورزان شود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 343635