توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
شهرداری اصفهان بر توسعه صنعت گردشگری نظارت می‌کند
يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۹
عضو شورای شهر اصفهان گفت: پیشنهاد داده‌ایم سازمان با محوریت شهرداری اصفهان و نظارت عالیه میراث فرهنگی در اصفهان شکل گرفته و از آن در توسعه صنعت گردشگری و رونق توریسم داخلی و خارجی استفاده شود.

به گزارش عرش نیوز؛عباس حاج رسولی‌ها با اشاره به اهمیت توجه به توسعه صنعت گردشگری در کشور اظهار داشت: در میراث فرهنگی بحثی به نام توریست و فرصت اقتصاد مقاومتی بوده که این موضوع جای کار زیادی دارد که از طریق آن می‌توان  بسیاری از مشکلات اقتصادی شهر و کشور را رفع کرد.

وی افزود: اما متاسفانه ساختار لازمه در این‌باره وجود ندارد تا از این فرصت حداکثر استفاده شود چرا که یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، استفاده حد اکثر از فرصت‌ها بوده و دلیلش این است که سازمان فعال با مدیریت جهادی وجود ندارد که این فرصت‌ها را به صورت عملیاتی پیاده کند.

عضو شورای شهر اصفهان با اشاره به تهدیدها در میراث فرهنگی گفت: برخی تهدیدها هم در میراث فرهنگی وجود دارد و بسیاری از ساختمان‌های میراثی ما که ارزشمند نیز هستند، به مرمت و نگهداری ویژه نیاز دارند و نبود آن یک تهدید به شمار می‌رود که باید روی این قضیه کار شود اما متاسفانه بودجه مناسبی برای حفط میرث فرهنگی و بافت‌های تاریخی شهر اصفهان نگذاشته‌اند.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم این بخش به صورت ویژه فعال شود، سازمان خاص خود را می‌خواهد و پیشنهاد دادیم سازمانی در سال آینده در شهرداری شکل گیرد که با محوریت شهرداری و نظارت عالیه میراث فرهنگی، با استفاده از فضای کنونی کشور و اصفهان، از صنعت گردشگری استفاده کرده و توریسم داخلی و خارجی را رونق بیشتری دهد.

حاج‌رسولی‌ها این سازمان را شامل 2 بخش عنوان کرد و افزود: بخش دیگر مربوط به نگهداری و حفظ  بناهای تاریخی  بوده  چرا که اگر یکی از این بناها مانند عالی‌قاپو، چهلستون، سی‌وسه‌پل و دیگر بناهای تاریخی آسیب ببیند دیگر قابل جبران نیست و حتی ممکن است آبروی نظام برود.

وی خاطرنشان کرد: اگر رئیس جمهور این فرصت و تهدید را در دستور کار دولت قرار دهد و این اختیار را به شهرداری اصفهان  دهد، شاهد تحولی از نظر صنعت گردشگری و زیر ساخت‌های آن وحفظ و نگهداری آثار تاریخی هستیم و در این صورت بار دولت هم کم می‌شود، چون مسئولیت‌ها با توجه به اختیارات سازمان واگذار می‌شود. البته از آنجایی که ایجاد آن نیاز به قانون دارد می‌توان از طریق قانون و لایحه، ایجاد سازمان را امکان پذیر کرد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: شهر اصفهان، یک شهر خاص بوده و نمی‌شود در تهران نشست و میراث فرهنگی را با بودجه مختصری هدایت کرد و این تصمیم‌گیری در اختیار شخص رئیس جمهور بوده و در این مورد معاونت رئیس جمهوری به اصفهان اشراف  دارد و می‌داند اصفهان چنین ظرفیتی را دارد.

وی بیان کرد: با این اتفاق با هم بار دولت سبک شده و و فشارهای تحریم و اقتصاد مقاومتی به دست مردم کاهش می‌یابد بنابراین باید یک سازمان گردشگری قوی در شهرا ایجاد کنیم و یک سازمان نیز برای حفظ و نگهداری اصفهان ایجاد شود و بدون شک با ایجاد آن، درآمد خوبی برای نصف جهان به دست می‌آید.

حاج‌رسولی‌ها گفت: در این‌باره باید مسئولیت‌های اداره کل میراث فرهنگی واگذار شود و آنها نظارت عالیه بر این کار داشته باشند زیرا در حال حاضر آنها نمی‌توانند از این فرصت‌ها استفاده کنند زیرا دارای تشکیلات دولتی و بوروکراسی خاصی هستند که نمی‌گذارد فرصت‌ها استفاده شود و تهدیدها ممکن مشکل ایجاد کند.

عضو شورای شهر اصفهان تصریح کرد: تجربه نشان داده اگر بخواهیم تحول و جهشی داشته باشیم باید در قالب شهرداری و یک نهاد مردمی باشد، زیرا شهرداری یک نهاد 24 ساعته است و صبح و شب برای آن مطرح نیست و چون ما ظرفیت خواهر خوانده‌ها را داریم، در بین مجامع بین المللی ارتباطات فرهنگی بسیاری داشته و حتی هفته فرهنگی  اصفهان را در برخی کشورها معرفی کرده‌ایم که اثرات مثبتی در صنعت توریسم داشته است.

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 347235