توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۳۵ میلیون قرص دارای مشتقات موادمخدر در کشور توقیف شد
يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۹
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور از توقیف ۸ میلیون قرص ترامادول توسط گمرک خبر داد و گفت: در ۹ ماهه امسال ۳۵ میلیون قرص دارای مشتقات موادمخدر که مصرف آنها بی‌جا بوده است، توقیف شد.
به گزارش عرش نیوز؛علیرضا جزینی امروز در نخستین جشنواره ایده‌های برتر در حوزه کنترل و کاهش آسیب موادمخدر در استان همدان با تأکید بر اینکه با کمک و مشارکت مردمی می‎توان با بلای خانمان‌سوز موادمخدر مبارزه کرد، اظهار داشت: 243 میلیون نفر در دنیا اسیر موادمخدر هستند که بیش از 60 درصد آنها ماری‌جوآنا و حشیش و 40 درصد هروئین مصرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه در کشور موادمخدر تبدیل به یک پدیده بالقوه شده است، افزود: 7 هزار تن تولید سالانه موادمخدر در افغانستان است که 243 هزار هکتار کشت خشاش دارد بر این اساس کشور ما هم فضای حضور موادمخدر متأثر از این کشورهای حاشیه‌های مرزی است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور تصریح کرد: تولید مواد مخدر صنعتی نیز از دیگر بلایایی است که گریبان جوانان را گرفته است و متدسفانه ای مواد خطرناک‌تر از مواد سنتی است.

وی درباره جشنواره ایده‌های برتر گفت: اساسا ایده یک اثر ذهنی است و یافته‌های بیان می‌شود و ما تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان در حوزه مبارزه با موادمخدر معتقد هستیم که می‌توان از نظرات مردم در اعملا سیاست‌ها استفاده کرد.

جزینی افزود: به منظور استفاده از خلاقیت در بین مردم هفت استان کشور متولی برگزاری جشنواره ایده‌های برتر در حوزه کنترل و کاهش آسیب موادمخدر انتخاب شدند و تاکنون 5 هزار و 576 ایده به ما رسیده است و در هر استان 10 ایده برتر شناخته شدند و در مجموع 70 ایده برتر انتخاب شد.

وی بیان کرد: در جشنواره ایده‌های برتر استان همدان 527 ایده واصل شده است و اساتید دانشگاهی این رویداد را پشتیبانی علمی کردند و در تدوین ایده نقش بسزایی داشتند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور با بیان اینکه افزایش خلاقیت، افزونی ایده را به دنبال دارد، افزود: گسترش دانش، حمایت از افراد و افزایش انگیزه می‌تواند در ارائه ایده برتر مؤثر باشد و از طرفی خلاقیت و نوآوری می‌تواند عامل رشد و بالندگی در هر فضا باشد.

201 اولویت پژوهشی به دانشگاه‌ها اعلام شده است

وی با اشاره به گسترش فضای علمی و تحقیقاتی در حوزه مواد مخدر اظهار داشت: 201 اولویت پژوهشی به تمام دانشگاه‌ها اعلام شده است تا دانشجویان ارشد و دکتری با این عناوین رساله پایان‌نامه‌ها خود را تدوین کنند بر این اساس امسال تاکنون 26 مورد تحقیقات در چارچوب فرایند موادمخدر دریافت و مورد حمایت واقع شده است.

جزینی افزود: 571 پژوهش خلاصه‌سازی شده و با یک فرایند دنبال استراتژی کردن و تدوین کاربست تحقیقاتی هستیم و همچنین 41 عنوان کتاب تألیف و ترجمه شده و 41 هزار نسخه بین فضاهای علمی توزیع شده است.

وی از فعالیت دو فصلنامه علمی و پژوهشی در حوزه مسائل اجتماعی به ویژه اعتیاد خبر داد و گفت: 39 نشست و میزگرد علمی با حضور 9 هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها برگزار شده است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور از تشکیل 178 اتاق فکر در رابطه با موضوعات مختلف اجتماعی خبر داد و ابراز کرد: استراتژی ما یک استراتژی متوازن است و موضوعات کاهش آسیب، پیشگیری، درمان و صیانت و توانمندسازی افراد در اولویت قرار دارند.

جزینی با بیان اینکه علمی کردن امر مبارزه با موادمخدر نیازمند مشارکت اساتید دانشگاه‌ها و فضاهای آموزشی است، عنوان کرد: در راستا افزایش آگاه‌سازی مردم باید تلاش بیشتری شود تا جلوی سوء مصرف موادمخدر گرفته شود چرا که متأسفانه میزان مصرف مواد مخدر صنعتی در حال افزایش است.

وزارت بهداشت باید قرص‌های ترامادول را از چرخه توزیع و تولید حذف کنند

 وی افزود: در چهار سال گذشته 3 درصد مصرف کنندگان، ماده مخدر شیشه استفاده می‌کردند اما اکنون 26 درصد از شیشه استفاده می‎کنند که عوارض جسمانی، روانی و روحی در پی دارد و در این راستا وزارت بهداشت را موظف کردیم که قرص‌هایی که آمفتامین و قرص‌های ترامادول را از چرخه توزیع و تولید حذف کنند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور تصریح کرد: در 9 ماهه امسال تنها 14 میلیون قرص ترامادول از یک استان جمع‌آوری شده است و 8 میلیون قرص ترامادول توسط گمرک که از خارج کشور وارد می‌شده و 35 میلیون قرص‌ دارای ترکیبات موادمخدر که مصرف بی‌جا داشته، توقیف شده است.

وی گفت: دشمن در جنگ نرم قصد درگیر کردن جوانان با مواد مخدر را دارد براین اساس برای مقابله پیشگیرانه که در اولویت قرار دارد نیازمند حرکت مجاهدانه وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم.

جزینی عنوان کرد: در کنترل کج‌روی‌ها و پیدایش انحراف در مسیر موادمخدر چهار عامل دلبستگی و وابستگی افراد، تعهد، مشارکت و درگیری و باور و اعتقاد مؤثر است.

وی افزود: هنجار شیوه پذیرفته شده در جامعه است و هر کسی عملی برخلاف این شیوه انجام دهد هنجارشکن می‌شود و کسی که نسبت به عقاید و انتظارات دیگران بی‌تفاوت شود با این آزادی رفتار دچار انحراف و تخلف می‌شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور تأکید کرد: وابستگی و دلبستگی افراد در محیط خانواده، ارتباط والدین با فرزندان، ارتباط عاطفی معلمان با دانش‌آموزان، اساتید با دانشجویان، تشکیل نهادهای اجتماعی و مردمی، هیئت‌های مذهبی می‌تواند از بروز کج‌روی‌ها جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: کسی که به کار و تحصیل خود تعهد داشته باشد برای حفظ موقعیت اجتماعی خود دنبال کج‌روی نمی‌رود بر این اساس وزارت آموزش و پرورش ابلاغ کردیم که نباید دانش‌آموزان مصرف کننده را اخراج کند بلکه آنها باید به تحصیل وابسته شوند.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 356604