توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مهاجرت پرندگان به تالابها و ابگیرهای کردستان آغاز شد
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۸
رییس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست کردستان گفت: همزمان با آغاز فصل سرما، مهاجرت پرندگان به تالابها و آبگیرهای استان آغاز شد.
به گزارش عرش نیوز؛حیدر ویسی افزود: پرندگان مهاجر از مناطق سردسیری همچون سیبری روسیه به سمت جنوب ایران پرواز می کنند و استان کردستان به دلیل وجود تالابها و ابگیرهای فراوان، مامن مناسبی برای استراحت چند ماهه آنها و ذخیره انرژی برای ادامه راه است .

وی اظهار کرد: تالاب زریبار مریوان، سد شهید کاظمی سقز، سد گاوشان کامیاران، سد گلبلاغ بیجار و سد سنگ سیاه دهگلان از مهمترین مکان هانی است که هر ساله پذیرای هزاران پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی است.

به گفته وی، فلامینگو، حواصیل خاکستری و سفید، باکلان، سیاه کاکل، درنای معمولی، پلیکان، قو، چنگرها، کشیم ها، اردک های سرسبز و سر حنایی و انواع کاکایی ها از مهمترین پرندگان مهاجر به این تالاب ها و منابع آبی استان هستند.

وی افزود: مطالعه نحوه زندگی پرندگان مهاجر، تعیین مسیر مهاجرت، زیبا شناختی برای منطقه مورد مهاجرت و آشنایی مردم با این پرندگان و کمک به افزایش توریسم در مناطق یاد شده از اهمیت مهاجرت پرندگان به شمار می آید.

ویسی اظهار کرد: سال گذشته حدود 14 هزار پرنده مهاجر در قالب 25 گونه مختلف از پرندگان آبزی و کنار آبزی در منابع آبی استان سرشماری شد که بیشترین تنوع در تالاب زیبار و بیشترین تعداد نیز در سد شهید کاظمی سقز مشاهده شد.

مدیرعامل انجمن سبز چیای مریوان نیز با اشاره به کاهش حضور پرندگان مهاجر در دریاچه زریبار، گفت: تمامی خطراتی که دریاچه را تهدید می کند در کنار آتش سوزی های گاه و بیگاه در نیزارهای دریاچه زریبار بسیاری از پرندگان مهاجر را از حضور در زریبار فراری داده است.

ناجی کانی سانانی با بیان اینکه امروز این پرندگان زیستگاه دریاچه زریبار را ناامن می بینند، افزود: پیشتر که دست کم هزار فلامینگو به دریاچه می آمد، در سال گذشته فقط پنج عدد از این پرنده در زریبار مشاهده شد.

به گفته وی پلیکان دو سال، قو نزدیک به هفت سال و حواصیل کاکل دار 10 سال است که در زریبار دیده نشده اند.

وی دخل و تصرف ها و ساخت و سازهای اطراف دریاچه را نیز یکی دیگر از مشکلات دریاچه بیان کرد و گفت: پرندگان مهاجر به راحتی این تغییرات را حس می کنند و زیستگاه را برای زندگی نا امن می بینند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 321701