توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آمار غلط رئیس‌جمهور پشت تریبون رسمی + سند
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۰
حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در دانشگاه تهران بودجه عمرانی سال ۹۱ را به‌غلط ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
به گزارش عرش نیوز،  حسن روحانی رئیس جمهور امروز در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران گفت: "کل بودجه  امسال ما 320 هزار میلیارد تومان است و این رقمی نیست. همچنین بودجه عمرانی ما خیلی نسبت به سال 91 که 10 تا 11 هزار میلیارد تومان بوده بیشتر شده و به 62 هزار میلیارد تومان رسیده است".

رئیس جمهور پیشتر هم از افزایش بودجه عمرانی به 62 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 96 به‌عنوان یک رکورد یاد کرده بود.

در حالی حسن روحانی بودجه عمرانی سال 91 را 10 تا 11 هزار میلیارد تومان اعلام کرده و آن را در مقایسه با رقم بودجه 62 هزار میلیارد تومانی بودجه 96 بسیار پایین می‌داند که ظاهراً تیم اقتصادی دولت آمار غلط به رئیس جمهور می‌دهند.

بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی و قانون بودجه سال 91، رقم بودجه عمرانی در سال 91 بیش از 39 هزار و 745 میلیارد تومان بوده است، نه 11 هزار میلیارد تومان.

در ضمن اگر منظور رئیس جمهور بودجه عمرانی محقق‌شده بوده نه مصوب، که در این خصوص باید گفت، مقایسه بودجه عمرانی محقق شده سال 91 با رقم پیشنهادی 62 هزار میلیارد تومانی سال 96 از اساس غلط است و دولت روحانی در تحقق بودجه‌های عمرانی عملکرد ضعیف‌تری نسبت به دولت‌های قبل داشته است.

علاوه بر این، طبق گزارش بانک مرکزی، رقم تحقق‌یافته بودجه عمرانی سال 91 هم بیش از 15 هزار و 227 میلیارد تومان بوده که نشان می‌دهد رقم اعلامی رئیس جمهور غلط است.

طبق گزارش رسمی بانک مرکزی، دولت یازدهم از سال 92 تا کنون مجوز تخصیص بیش از 205 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی را داشته ولی در عمل تنها 93 هزار میلیارد تومان از این رقم را اختصاص داده است.

مستندات مربوط به بودجه عمرانی از سال 89 تا 94 را در ادامه ببینید.

منبع : تسنیم

کد مطلب: 391100