توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون وزیر تعاون در بیرجند:
۱۲۰۰ تعاونی در خراسان جنوبی فعالیت می‌کنند
پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه فعالیت‌ تعاونی‌ها باید دارای توجیه اقتصادی باشد و گفت: ۱۲۰۰ تعاونی در خراسان جنوبی فعالیت می‌کنند.
به گزارش عرش نیوز؛سید حمید کلانتری شامگاه چهارشنبه در نشست فعالان بخش تعاونی‌های خراسان جنوبی، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بارها تأکید کرده‌اند ما باید به گونه‌ای مدیریت بر منابع اقتصادی داشته باشیم که این مدیریت پایدار باشد.

وی با بیان اینکه یکی از بخش‌های اصلی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران بخش تعاونی است، افزود: اصولا کشورها سه رکن موثر در امور خود دارا هستند که شامل دولت‌ها، بخش خصوصی و نهادهای مردم نهاد یا غیر دولتی هستند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد جایگاه تعاونی‌ها در این سه رکن موثر، تصریح کرد: تعاونی‌ها پل ارتباطی بخش خصوصی، بخش دولتی و سازمان‌های مردم نهاد است که دارای یک بعد نهایی، یک بعد حمایت دولتی و یک بعد رفتار خصوصی را دارا هستند.

کلانتری بیان کرد: ما علاقه‌مند و امیدوار هستیم که بخش تعاون از مشکلاتی که دارد فاصله گرفته و این بخش متحول شود که برای تحول در بخش تعاون هفت برنامه راهبردی را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه کرده است.

فرهنگ تعاون باید به طور مطلوب به جامعه معرفی شود

وی افزود: نخستین راهبرد برای تحول در بخش تعاون تغییر نگاه‌ها به این بخش است که در این راست باید تلاش کنیم تا فرهنگ تعاون به طور صحیح و مطلوب به جامعه معرفی شود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: شاید در گذشته نگاهی محدود به تعاونی‌ها داشتیم و تنها آنها را به صورت مصرف می‌دیدیم اما در حال حاضر تعاونی‌ها در تمام بخش‌ها مثل دانش بنیان، تخصصی، تولیدی، اشتغال‌زا، صنعت، معدن، فولاد و موثر هستند.

کلانتری بیان کرد: تعاونی‌ها امروز فراگیر، متنوع و گسترده شده است و ما در حال حاضر بیش از 100 هزار تعاونی فعال در کشور داریم.

فعالیت 1200 تعاونی فعال در خراسان جنوبی

وی افزود: از این تعداد تعاونی یک‌هزار و 270 تعاونی در خراسان جنوبی فعال است که این تعداد تعاونی فعال به معنای یک‌هزار و 270 نقطه کار اقتصادی، تولیدی و خدماتی است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برنامه دوم برای تحول بخش تعاون تحول در مدیریت تعاونی‌ها است چرا که تعاونی که مدیر قوی، هیأت مدیره هماهنگ و مدیرعامل خوب داشته باشد تعاونی موفقی است.

کلانتری بیان کرد: راهبرد سوم تحکیم تعاملات شبکه‌ای است که شامل همکاری بین تعاونی‌ها شده و یک اصل مهم و بسیار اساسی در موفقیت تعاونی‌ها است.

وی افزود: تعاونی‌ها باید روحیه ارتباط با دولت را کم کرده و تغییر دهند و وابستگی به حمایت‌های بخش دولتی را نیز  خیلی پررنگ نکنند چرا که وابستگی کارایی و رشد را پایین می‌آورد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه استقلال و اتکا به خود افراد، گروه‌ها، بنگاه‌ها و تعاونی‌ها را رشد می‌دهد، تصریح کرد: بانک یکی از ابزارهای توسعه عالی کشور است ولی تعاونی‌ها وابسته به تسهیلات ارزان قیت نشوند.

کلانتری با بیان اینکه فعالیت‌های تعاونی‌ها باید دارای توجیه اقتصادی باشد، افزود: اگر یک‌هزار و 200 بنگاه اقتصادی در حوزه‌های مختلف در کنار هم جمع شوند می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

وی اظهار داشت: راهبرد چهارم توسعه این بخش همکاری‌های بین بخشی است و ما به دنبال این هستیم وزارت جهاد کشاورزی، صنایع و معادن، راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی، اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی در این راهبرد با همکاری بین بخشی این وزارتخانه‌ها نیازهای تعاونی‌ها را پیگیری و در برطرف کردن آن گام بردارند.

کلانتری بیان کرد: راهبرد پنجم کمک به برطرف کردن مشکلات تعاونی‌ها است که شامل مشوقات و حمایت‌ها شده و هر کدام نیز دارای هفت برنامه هستند.

وی با بیان اینکه توسعه بازار برند راهبرد ششم تحول بخش تعاونی‌ها است، تصریح کرد: تعاونی‌ها نباید در برندسازی ضعیف عمل کنند و اجازه ندهند کالاهای تعاونی‌ها در اروپا و کشورهای منطقه و امارات جلو رود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: بازاریابی یک ضرورت قطعی برای تعاونی‌ها است و برای اینکه تعاونی‌ها موفق شوند هنر بازاریابی، بسته‌بندی و ویترین‌سازی برای این بخش باید در دستور کار باشد.

کلانتری با بیان اینکه راهبرد هفتم در بخش تحول تعاونی‌ها توسعه نظارت است، افزود: تعاونی‌ها، اتاق‌ها و اتحادیه‌ها باید نظارت و تقویت شوند.

وی افزود: 70 درصد مشکلات در بخش تعاونی خراسان جنوبی در درون استان قابل حل بوده و محدودیت قانونی ندارد.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 355704