توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
قائم مقام وزیر صنعت: تجارت خارجی کشور نیازمند تعامل با جهان خارج است
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۵
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و توسعه بازرگانی داخلی گفت: امروز تجارت خارجی کشور نیازمند تعامل سازنده با جهان خارج است.
به گزارش عرش نیوز؛مجتبی خسرو تاج روز چهارشنبه در گردهمایی سراسری دو روزه مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور در سنندج، افزود: اگر می خواهیم نسبت به حجم تولید و رقابتی بودن مسیر، بازار خودمان را وسیع تر کنیم باید تعامل و ارتباط خوبی با دنیای خارج داشته باشیم.

وی گفت: باید با توسعه پیوندهای منطقه ای بتوانیم زمینه افزایش مصرف و تولید را برای کشور فراهم کنیم و این مساله یکی از سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و توسعه بازرگانی داخلی، اظهار کرد: باید فضای تعاملات ما با دنیا بیشتر شود و اگر نگاه به تولید و تجارت اینگونه باشد می توانیم اصولی تر و زیربنایی تر در بخش تولید وارد شویم و این نگاه امروز در دستور کاری ما است.

وی گفت: امروز تحلیل فضای رقابتی برای هر بحثی نیازمند شناسایی ظرفیت ها و نقاط ضعف و قوت ها است و باید همه مسوولان در سراسر استان ها بر ویژگی و مشخصات منطقه ای متمرکز شوند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و توسعه بازرگانی داخلی با بیان اینکه تحلیل فضای رقابتی باید با آگاهی و دقت کافی انجام شود، افزود: بخش بازرگانی امروز برای خروج از رکود و رونق اقتصادی نقش اساسی ایفا می کند.

خسروتاج بیان کرد: آمار شش ماهه سال جاری نشان می دهد صادارات غیر نفتی با واردات هماهنگ می شود و با این حساب به رشد متوازن خواهیم رسید.

وی افزود: در سال جاری حجم صادرات غیر نفتی ما 23 میلیارد دلار بوده و در مقابل حجم واردات نیز 26 میلیارد دلار بوده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و توسعه بازرگانی ادامه داد: بخش بازرگانی داخلی در راستای شفاف سازی و روان سازی نظام توزیع، حرکاتی را شروع کرده و در این راستا نشست هایی با واحدها و تشکل های صنفی برگزار کرده ایم.

وی بیان کرد: در بخش بازرگانی لازم است اهداف کلان و چشم اندازها مشخص شود و در بخش داخلی نیز برنامه ریزی لازم داشته باشیم.

به گفته خسرو تاج، هدف گذاری کلی، تعریف چشم انداز، سیاست گذاری کلی و مشارکت تشکل ها بستر توسعه و پیشرفت را فراهم خواهد کرد.

وی افزود: در بسیاری از کالاهای اساسی کنترل بازار و ذخیره سازی به خوبی انجام می شود و یکی از موضوعات اساسی انجام شده نیز تنظیم بازار کالاهای اساسی بوده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و توسعه بازرگانی داخلی با اشاره به فعالیت سه میلیون واحد صنعتی در سطح کشور، اظهار کرد: حجم گسترده این واحدها موجب شده است هزینه مبادله کالا در کشور بالا برود.

وی همچنین به بحث قاچاق کالا اشاره کرد و افزود: بالا بودن سود عوارض گمرکی، حجم بالای بیکاری در مناطق مرزی و شرایط نامناسب استان های مرزی از جمله عوامل اصلی و مهم تشدید قاچاق کالا به شمار می رود و این مهم نیازمند تدابیر اساسی است.

به گفته خسرو تاج آمار و گزارش هایی در زمینه دلایل قاچاق کالا از 18 استان کشور دریافت کرده ایم که بیشتر قاچاق ها مربوط به لوازم آرایشی، البسه و کفش، دخانیات، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی بوده و لازم است با ریشه یابی، برای حل این معضل گام هایی اساسی برداشته شود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 329550