توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آیت الله هاشمی رفسنجانی:
مبنای جنبش میرزا کوچک خان عدالت گستری است
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۱
رشت – رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور بیانیه ای مبنای جنبش میرزا کوچک خان جنگلی را عدالت گستری و اگاهی بخشی به مردم دانست.
به گزارش عرش نیوز، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در بیانیه ای که ظهر چهارشنبه در همایش "نقش نهضت جنگل در تحولات فکری و اجتماعی تاریخ معاصر ایران" در حضور مسئولان کشوری و استانی در تالار حکمت دانشگاه گیلان قرائت شد، مشی سیاسی و هدف اصلی نهضت جنگل را در مرامنامه خود از آن یاد کرده اند، آزادی و تساوی افراد عنوان کرد.

وی در این بیانیه اظهار داشت: نگاهی به تاریخ ایران، از گذشته های دور نشان می دهد که هر وقت بیگانگان بر اساس خوی استکباری خود و با سوءاستفاده از خلاء محبوبیت میان مردم و حکومت، بخشی و یا بخش هایی از خاک این کشور عزیز را اشغال کره اند و یا زمانی که حاکمان در اداره جامعه پاهای خود را از دایره عدل فرا گذاشته اند و با استبداد تسمه از گرده مردم کشیده اندحرکت هایی به وقوع پیوسته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیانیه مورد نظر عنوان می کند: حرکت ها،نهضت ها و قیام هایی که از سوی یکی یا گروهی از فرزندان این مرز و بوم به وقوع پیوسته بنا به شرایط سیاسی- اجتماعی کشور، ویژگی ها و شرایط خاص خود را داشته است.

وی ادامه می دهد: بعضی از این حرکت ها در مقابل استبداد سیاسی حاکم بر ایران صورت گرفته و این ویژگی آنها را از حرکت های دیگری که بر مبنای ضدیت با بیگانگان شکل گرفته متمایز می کند زیرا جنبش هایی که مبنای آنها عدالت گستری و یا آگاهی بخش به مردم بوده رهبران محبوبی را در تاریخ ایران جاودان کرده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی شناخت میرزا کوچک خان جنگلی و نهضتی که او در تاریخ معاصر ایران ایجاد کرده را در راستای عدالت گستری دانست و افزود: در همین راستا این روحانی مبارز توانسته بخشی از ملت ایران را با خود همراه ساخته و باعث ایجاد انگیزه در آنها شود.

وی در این بیانیه اظهار داشت: میرزا کوچک خان جنگلی که در منطقه سرسبز گیلان و در خانواده ای متوسط به دنیا آمد و به تحصیلات دینی پرداخت سرشار از روح دیانت و ملیت بود و بر اساس روحیات دینی و ملی نهضتی را در تاریخ ایران به یادگار گذاشت که به "نهضت جنگل" معروف است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: نهضت جنگل استقلال مملکت، حفظ تمامیت ارضی، وطن دوستی، مشروعیت و کارآمدی، آزادی های سیاسی، توجه به افکار عمومی، تساوی حقوق و سرانجام دموکراسی و حضور مردم را برای تعیین سرنوشت جامعه در تلفیق با آموزه های دینی و اسلام جزئی از هویت تاریخی ملت ایران می دانست.

وی در بیانیه مورد نظر ادامه می دهد: میرزا به درستی دریافته بود که موعظه و خطابه به تنهایی کافی نبوده و در عمل باید وارد میدان شد که بر اساس همین تفکر در جریان فتح تهران و اعاده مشروطه به مجاهدان پیوست و در جنگ سه روزه مجاهدان با قوای استبداد حضور داشته و این در حالیست که تشکیل کمیته اتحاد اسلام و تلفیق ان با نام " نهضت جنگل" نشان از حسن سلیقه مبارزان برای توجه به ابعاد دینی و ملی مبارزه داشت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان داشت: تاکید مبارزان نهضت جنگل بر این نکته که "تمامی افراد از حقوق مدنی مساوی بهره مند خواهند بود" و همچنین توجه به شغل و پرهیز از بیکاری و مفت خواری و ایجاد موسسات و تشکیلانی که کار تولید می کنند، نشان از هوشیاری این گروه در آن زمان بوده که بسیاری از مشکلات مردم ایران در نقاط مختلف جغرافیایی به خاطر فقر مالی و بی رونقی اقتصاد بوده است.

وی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان همایش "نقش نهضت جنگل در تحولات فکری و اجتماعی تاریخ معاصر ایران" که نود و چهارمین سالروز شهادت میرزای جنگلی را گرامی می دارند، یادآور شد: امیدوارم اینگونه نشست ها و همایش ها با نگاه عمیق پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی به تبیین اهداف و عملکرد نهضت جنگل و آسیب شناسی آن بپردازد تا سرمایه ای ارزشمند از تحقیقات تاریخی برای جوانان جویای حقیقت فراهم شود که قشر تحصیلکرده آگاه در همه جوامع سرمایه های اجتماعی محسوب می شوند.

منبع: مهر
کد مطلب: 344454