توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
قشم در تب و تاب نوروز/ جزیره آماده پذیرایی از مهمانان
دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۰
قشم - اینجا قشم است جزیره ای در جنوبی ترین نقطه ایران که خود را برای برگزاری نوروز و پذیرایی از خیل مسافرانی که تعطیلات را بهانه کرده و سری به این دیار کهن می زنند؛ آماده می کند.
به گزارش عرش نیوز: تنها بازارهای متنوع و ارزان این جزیره نیستند که مسافران را به سوی خود می خوانند؛ بلکه طبیعت زیبا و شگفت انگیز، مردمانی سخت کوش که سبک زندگیشان هویت تاریخی این سرزمین را برای هر بیننده ای زنده می کند و دریای پهناوری که با هربار جزر و مد صحنه های بی بدیل را در نگاه گردشگران به وجود می آورد می توانند در خاطر هر گردشگری روزهایی خوش و لذت بخش به یادگار بگذارد.

تمامی این ویژگی ها موجب حضور سالانه میلیون ها مسافر در جزیره قشم شده و اوج این سفرها در تعطیلات نوروز انجام می شود از همین رو فراهم کردن زمینه هایی که مسافران به وسیله آن بتوانند سفری با کمترین چالش را تجربه کنند، ضروریست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تاکید بر ضرورت توسعه گردشگری در قشم، اضافه کرد: در برنامه سوم توسعه، مناطق آزاد به عنوان مناطق خارج از قلمرو گمرکی تعریف شدند و برای منطقه آزاد قشم، کارکرد صنعتی و تجاری در نظر گرفته شد؛ اما در برنامه پنجم توسعه این کارکرد تغییر یافت.

عبدالجواد کمالی ادامه داد: هنگامی که گردشگری و اقتصاد پایدار در منطقه آزاد قشم مدنظر قرار گرفت، تحولات زیادی در نمادهای گردشگری این منطقه به وقوع پیوست؛ ثبت ژئوپارک قشم به عنوان یک ژئو پارک جهانی و نخستین ژئو پارک خاورمیانه و همچنین ثبت بندر تاریخی لافت به عنوان نخستین اکو موزه طبیعی کشور از مهمترین این تحولات به حساب می آیند.

وی اظهارداشت: به منظور دستیابی به این هدف افزایش مراکز اقامتی، هتل ها، رستوران ها، مراکز تفریحی، رفاهی و مجتمع های خرید در دستور کار قرار گرفت.

بیش از ۶۵ هتل و هتل آپارتمان، ۲۶ اقامتگاه گردشگری روستایی، ده ها خانه مسافر و کمپ های اقامت نوروزی برای مسافران آماده شده است

هفت کمپینگ بزرگ در جزیره قشم آماده اسکان مهمانان نوروزی

کمالی با برشمردن ظرفیت های اقامتی جزیره قشم، افزود: هم اکنون بیش از ۶۵ هتل و هتل آپارتمان، ۲۶ اقامتگاه گردشگری روستایی، ده ها خانه مسافر و کمپ های اقامت نوروزی برای مسافران آماده شده است.

وی در خصوص اقامتگاه های گردشگری روستایی، عنوان کرد: در نوروز به دلیل شرایط خاص و حضور میلیونی مسافران در جزیره، این اقامتگاه ها با عنوان کاشانه مهمان به اسکان و پذیرایی مسافران می پردازند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم ادامه داد: خانه مسافر نام طرحیست که بر اساس آن واحد ها و مجتمع های مسکونی شهروندان که متقاضی اجاره به مسافران هستند، ساماندهی شده و پس از استعلام از مرکز بهداشت، اماکن و دادگستری، مجوزهای لازم به آن ها داده می شود.

کمالی گفت: همچنین در نوروز ۹۴ هفت کمپینگ بزرگ که هرکدام بیش از پنج هزار نفر ظرفیت دارند؛ در شهرهای قشم، درگهان، سوزا و لافت ایجاد شده و مسافران می توانند در این کمپ ها چادر برپا کنند.

وی ادامه داد: یکی از گام های اساسی این منطقه برای جذب گردشگر، معرفی برخی از جذابیت های این جزیره در قالب طرح «قشم، جزیره عجایب هفتگانه خلیج فارس» در سطح ملی و بین المللی است.

عجایب هفتگانه قشم در انتظار گردشگران

عجایب هفتگانه این جزیره شامل جنگل های دیدنی حرا (مانگرو)، جزایر شگفت انگیز ناز، جزیره هنگام به همراه دلفین های بازیگوش، لاک پشت های کمیاب پوزه عقابی، دره اعجاب آور ستاره ها، تنگه دیدنی چاهکوه و غار بی نظیر نمکدان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم بیان کرد: عجایب هفتگانه این جزیره شامل جنگل های دیدنی حرا (مانگرو)، جزایر شگفت انگیز ناز، جزیره هنگام به همراه دلفین های بازیگوش، لاک پشت های کمیاب پوزه عقابی، دره اعجاب آور ستاره ها، تنگه دیدنی چاهکوه و غار بی نظیر نمکدان است.

کمالی اظهارداشت: علاوه براین آثار، بناهای باستانی همچون قلعه پرتغالی ها، غارهای خربس و مساجد متعدد و زیبای این جزیره نیز پتانسیل بالایی برای جذب گردشگران را دارد.

وی ضمن تاکید بر افزایش زیرساخت ها برای اجرای ورزش های آبی و ساحلی در سواحل جزیره، افزود: جزیره قشم از ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به پایگاه ورزش ها و تفریحات آبی و ساحلی برخوردار است و در نوروز ۹۴ مسافران می توانند با استفاده از امکانات موجود این ورزش ها، ساعاتی خوشی را سپری کنند.

کمالی ادامه داد: اسکله های طبل، سهیلی، شیب دراز و کندالو به عنوان اسکله تفریحی ساماندهی شده اند و مسافران می توانند در این مناطق از ورزش های آبی و تفریحات ساحلی لذت ببرند.

ساعت کاری اصناف افزایش می یابد

در ادامه این گزارش مدیر بازرگانی و اصناف منطقه آزاد قشم در گفتگو با خبرنگار مهر از افزایش ساعت کاری اصناف مختلف در نوروز، به منظور رفاه حال مسافران خبرداد و افزود: تمهیدات لازم برای حضور پرشور مسافران نوروزی در جزیره قشم و ارائه خدمات هرچه بهتر به آنان اندیشیده شده است.

هرمز امیری گفت: با هماهنگی اداره اصناف و بازرگانی منطقه آزاد قشم، ۱۰ نانوایی در این ایام به فعالیت شبانه روزی خواهند پرداخت و رایزنی های لازم برای افزایش ۳۰ درصدی سوخت این نانوایی ها با شرکت نفت انجام شده است.

مدیر بازرگانی و اصناف منطقه آزاد قشم ادامه داد: علاوه بر این نانوایی ها، ۱۰ تعمیرگاه خودرو نیز فعالیت شبانه روزی خواهند داشت تا مهمانان نوروزی جزیره قشم با کمترین دغدغه و چالش روبه رو باشند.

امیری اظهار کرد: همچنین هماهنگی های لازم به منظور فعالیت شبانه روزی فست فودها، کافی شاپ ها و افزایش ساعت کاری رستوران ها به عمل آمده است و امید می رود هموطنان عزیزمان در تعطیلات نوروزی با ارائه خدمات مطلوب، سفر خوشی را پیش رو داشته باشند.

اگر مسافر قشم هستید فارغ از خریدهای پرهیاهوی بازار و پوشاک، دیدنی های قشم و ظرفیت های گردشگری و آداب و رسوم مردم جنوب را فراموش نکنید، موسیقی، صنایع دستی، آیین های نوروزی، صید و صیادی و جانوران عجیب الخلقه همه و همه از موضوعاتیست که تنها و تنها می توان آن را در جزیره عجایب هفتگانه خلیج فارس بیابید. پس قدم در راه بی کران خلیج بگذارید و همگام با طبیعت و موهبات خدادادی، همراه با محیط زیست باشید تا دیگران نیز از زیبایی های طبیعت منطقه بهره مند شوند.

گزارش: لیلا حمزه خیرآبادی

منبع: مهر
کد مطلب: 367459