توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دبیر شورای مرکزی زکات:
ترویج فرهنگ زکات به فرهنگ عمومی تبدیل شود
شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۲۵
دبیر شورای مرکزی زکات گفت: ترویج فرهنگ زکات باید عمومی شود و همه دستگاه‌ها و مسئولان با ارائه ساز و کارهای علمی و عملی مردم را با اهمیت فرهنگ زکات آشنا و با اعتماد سازی مناسب زمینه مصرف آن را فراهم کنند.
به گزارش عرش نیوز: حسین نبی‌لو عصر امروز در در جلسه شورای زکات استان که با حضور مسئولان کمیته امداد استان برگزار شد با اشاره به اینکه باید به امر زکات توجه شود و تلاش شود تا بتوانیم این فریضه دینی و اسلامی را در جامعه نهادینه کنیم اظهار داشت: روحانیان می‌توانند با تبلیغ و تبیین در این راستا تلاش کنند تا بتوانند مردم را با زکات آشنا کنند که به همین منظور ائمه جماعات می‌توانند در گسترش این مهم گام بردارند.

وی افزود: باید تلاش شود تا در راستای کاهش فقر و محرومیت در جامعه گام برداشته شود و زکات باید در اختیار فقرا و محرومان قرار گیرد و باید به‌همین منظور دستگاه‌های متولی برنامه‌ریزی‌های خوبی را برای نهادینه‌سازی زکات در جامعه در دستور کار قرار دهند.

دبیر شورای مرکزی زکات تصریح کرد: زکات یک آزمون مالی بوده که مسلمانان می‌توانند به منظور طهارت مادی و معنوی برای خود و به عنوان یک اصل مهم در جامعه در راستای رفع و ریشه‌کن کردن فقر این کار اسلامی را در جامعه انجام دهند.

نبی‌لو با اشاره به اهمیت نهادینه کردن این اصل اسلامی گفت: باید به طور شایسته درمورد ترویج فریضه زکات اطلاع‌رسانی شود که در این راستا رسانه‌ها، مبلغان دینی، روحانیان، استادان و معلمان بسیار تاثیرگذارند و در این بخش رسالت سنگینی را بر عهده دارند.

وی افزود: با پرداخت زکات می‌توان در رشد و آبادانی هر منطقه و کشور گام برداشت و بتوانیم با رعایت یک توازن به عدالت اجتماعی دست پیدا کنیم و فقرا و نیازمندان را یاری کنیم.

دبیر شورای مرکزی زکات تصریح کرد: ترویج فرهنگ زکات باید عمومی شود و همه دستگاه‌ها و مسئولان با ارائه ساز و کارهای علمی و عملی مردم را با اهمیت فرهنگ زکات آشنا و با اعتماد سازی مناسب زمینه مصرف آن را با مشارکت پرداخت کنندگان بتوانند فراهم کنند.

نبی‌لو با اشاره به اینکه زکات را یکی از ظرفیت‌های ممتاز فرهنگی و اقتصادی در اسلام بوده گفت: پرداخت زکات در اسلام دارای جنبه‌های مختلفی بوده که اصلی‌ترین و مهم ترین آن بعد اقتصادی و فرهنگی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در بعد اقتصادی زکات در راستای فقرزدایی و عمران روستایی و شهری به کار گرفته شده و در بعد فرهنگی زکات از نظر اخلاقی و تربیتی، تقویت بنیان خانواده، رشد فضایل اخلاقی، نوع دوستی و توجه به فقرا و رفع رذایل اخلاقی نقش بسیار مهم و کلیدی دارد.

دبیر شورای مرکزی زکات تصریح کرد: با توجه‌به شعار امسال و پیروی از منویات مقام معظم رهبری باید از ظرفیت زکات برای اقتدار نظام و توسعه فرهنگی و اقتصادی کشور استفاده شود زیرا زکات نقش کلیدی در از بین بردن چهره فقر از جامعه و عمران و آبادی که از مطالبات به حق مردم است دارد و در راستای بیان مسائل و احکام زکات باید کارهای فرهنگی و ریشه دار انجام شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 347154