توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
پنج قطعه پرنده شکاری نادر در مهاباد به دامان طبیعت پیوستند
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۴
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: پنج قطعه پرنده شکاری نادر پس از مداوا در دامان طبیعت این شهرستان رهاسازی شدند.
به گزارش عرش نیوز؛کامران حسینی افزود: این پرندگان شکاری شامل دو قطعه عقاب طلایی، یک قطعه دلیجه و دو قطعه سارگپه پابلند هستند که توسط دوستداران محیط زیست تحویل این اداره شده بودند.

وی اضافه کرد: این پرندگان به دلیل مشکلاتی از جمله شکستگی بال و پا قادر به پرواز کردن و ادامه حیات در طبیعت نبودند از این رو برای مداوا به این اداره تحویل داده شدند.

حسینی گفت: این پرندگان شکاری پس از مداوا و اطمینان از سلامتی آنها، در مناطق کوهستانی مهاباد که زیستگاه اصلی این گونه پرندگان است، رهاسازی شدند.

وی یادآور شد: در ماه گذشته نیز پنج قطعه پرنده شکاری پس از مداوا و بهبودی نسبی در دامن طبیعت رهاسازی شده و اکنون نیز یک قطعه سنقر گندمزار نیز در این اداره تحت مراقبت و نگهداری قرار دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد همچنین از دستگیری یک شکارچی کبک در مناطق کوهستانی 'آغاسور' این شهرستان نیز خبر داد و افزود: از این شکارچی دو قطعه کبک، یک قبضه اسلحه شکاری و مقداری ادوات شکار کشف و ضبط شده است.

وی اضافه کرد: این فرد متخلف با تشکیل پرونده به مقامات قضایی شهرستان تحویل داده شد.

عقاب طلایی (golden eagle) با نام علمی «Aquila chrysaetos»، از خانواده «Accipitridae» بوده و یکی از مهمترین پرندگان شکاری در دنیا به شمار می رود که اندازه طول بدن این پرنده 75 تا 83 سانتیمتر و پهنای دو بال آن بین 190 تا 230 سانتیمتر است.

زیستگاه این نوع پرنده کوهسارهای کم گیاه و خشک و گاهی جنگل های کوهستانی، صخره های ساحلی و دشت ها است که روی لبه پرتگاه ها و گاهی روی درخت آشیانه می سازد و از جمله پرندگان بومی ایران است.

دلیجه یا باشه نیز دارای پرهای قهوه ای با خال های تیره بوده و بر خلاف بیشتر بازها، دلیجه دو رنگی جنسیتی دارد بدین معنی که رنگ نر آن با رنگ ماده آن تفاوت دارد و سر و دم دلیجک نر آبی خاکستری و در ماده ها، دم قهوه ای با نوارهای سیاه است.

شهرستان مهاباد با داشتن مناطق کوهستانی و تالاب های دایمی و فصلی متعدد یکی از زیستگاه های انواع پرندگان در آذربایجان غربی به شمار می رود.

مهاباد در 120 کیلومتری جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 316185
 
 


پربازدیدترین