توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نماینده مجلس:
بانک ها نباید به علت بدهی و عدم پرداخت وام، یارانه افراد را قطع کنند
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۶
نماینده مردم هشترود و چاراویماق در مجلس شورای اسلامی گفت: بانک ها نباید به علت بدهی و عدم پرداخت اقساط وام، یارانه نقدی ضامنان یا وام گیرندگان را قطع کنند.
به گزارش عرش نیوز؛'غلامحسین شیری علی آباد' عصر روز دوشنبه درجلسه روسای بانک های هشترود، افزود: بانک ها نباید به اجبار از وام گیرندگان ضامن کارمند بخواهند و به خاطر گرفتن وام ناچیز، وام گیرنده را برای پیدا کردن ضامن کارمند مجبور به دوندگی به این اداره و آن اداره کنند.

وی همچنین کاهش سود بانکی را به نفع تولید خواند و اظهار کرد: بازنگری و کاهش نرخ سپرده های بانکی اقدامی مثبت و در راستای حمایت از تولید کنندگان است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، ادامه داد: دولت باید از بانک ها حمایت کند چرا که در صورت کاهش نرخ سود، منابع آن ها کاهش یافته و جامعه با چالش های جدی مواجه می شود.

شیری علی آباد از ادارات خواست برای کارمندان خود گواهی کسر حقوق و ضمانت نامه صادر نکنند چرا که در این صورت وام گیرنده اگر وام خود را پس ندهد، کارمند اداره درگیر اداره خود و بانک عامل می شود.

وی اختصاص 400 میلیون ریال به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هشترود برای اعطای وام به هنرجویان و افراد جویای کار را بسیار ناچیز دانست و خواستار افزایش این مبلغ از سوی اداره کل شد.

دریافت وام های چند میلیون تومانی مستلزم ضمانت رسمی حداقل یک کارمند رسمی دولت به اضافه ارائه اسنادی چون چک بانکی معتبر است که طبیعتا محرومیت بسیاری از خانوارهای کم درآمد از دریافت وام بانکی را به دنبال دارد.

اما بهمن ماه سال 1390 بانک مرکزی در بخشنامه ای که به بانک ها ابلاغ کرد، سعی در رفع بخشی از این مشکلات داشت. بر این اساس، حساب یارانه خانوار از آن پس به عنوان وثیقه تسهیلات کمتر از 10 میلیون تومان در بانک ها پذیرفته می شد.

بانک مرکزی در این نامه خود به تمام بانک های دولتی، غیردولتی و همچنین پست بانک ابلاغ کرد که بانک ها می توانند علاوه بر اخذ ضامن معتبر در اعطای تسهیلات، با توافق تسهیلات گیرندگان، بخشی از وثایق قابل قبول تسهیلات اعطایی را از محل حساب یارانه آنها تامین کنند.

شهرستان هشترود با 70 هزار نفر جمعیت در 120 کیلومتری جنوب شرقی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 343383