توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد
نرخ خوراک پتروشیمی دلیل اصلی سقوط بورس نیست/جلسه ویژه فردا در مجلس
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۰
رییس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی نحوه قیمت گذاری خوراک و گاز مصرفی پتروشیمی ها در جلسه فردا(سه شنبه) خبر داد.
به گزارش عرش نیوز ؛ موید حسینی صدر  از بررسی نحوه قیمت‌گذاری خوراک و گاز مصرفی پتروشیمی ها در جلسه سه شنبه این هفته کمیته پتروشیمی خبر داد و گفت: قانون، نرخ خوراک پتروشیمی را 13 سنت تعیین کرده است و این قیمت باید از ابتدای سال 93 عملی شود اما تازگی‌ها دولت این قیمت را به 8 سنت تغییر داده است که باید توضیح دهند بر چه اساس و فرمولی این قیمت را تعیین کرده‌اند و دلایل آنها برای این کار چیست؛ بعلاوه این که چرا قانون اجرا و نرخ 13 سنت برای خوراک پتروشیمی‌ها اعمال نمی‌شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا جرقه سقوط بازار سرمایه با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در سال گذشته زده شد تصریح کرد: افزایش نرخ خوراک در ریزش بازار سهام بی‌تاثیر نبوده اما دلیل اصلی سقوط بورس هم نیست، چرا که قیمت جهانی گاز 40 سنت است و ما این قیمت را برای پتروشیمی‌ها در داخل کشور 13 سنت تعیین می‌کنیم.
وی اضافه کرد: بنابراین این نرخ با تخفیف 27 سنتی از بیت المال به آنها فروخته می شود. بعلاوه این که سودآوری پتروشیمی ها بالاست و نیازی به قیمتهای پایین‌تر ندارند. همچنین در حال حاضر نرخ 20 سنت برای خوراک پتروشیمی‌ها جذابیت کافی را برای سودآوری دارد.
حسینی صدر در خصوص دلایل تغییر موضع دولت از نرخ 20 سنتی خوراک پتروشیمی‌ها در زمان تصویب بودجه 93 به 8 سنت در حال حاضر نیز گفت: حضور افراد بلندپایه دولت در هیات مدیره بسیاری از پتروشیمی‌ها بعلاوه قوی بودن تریبون سهامداران پتروشیمی و مذاکره گسترده آنها باعث شده تا اطلاعات ناصحیح به دولت منتقل و این اظهارنظرها مطرح شود.
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس در مورد علل افت شاخص و ریزش قیمتها در بازار سهام هم تاکید کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان یکی از مراکز معتبر پژوهشی در کشور، تازگیها با انتشار گزارشی دلایل افت بورس را در ماههای گذشته اعلام کرده است که بر این اساس، مشخص نبودن استراتژی اقتصادی دولت و نبود تفکر اقتصادی واحد، روشن نبودن آینده مذاکرات هسته‌ای، ترجیح سیاستهای ضدتورمی بر سیاستهای رکودی و نامشخص بودن سیاستها و نحوه حمایت صندوق توسعه بازار از جمله این عوامل هستند.
وی افزود: ما معتقدیم وقتی قیمت ارز حدود 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته؛ قیمت مسکن بین 5 تا 10 درصد افت پیدا کرده و متوقف شده است و در خیلی از اقلام مانند سکه کاهش قیمتی از 1.5 میلیون به 950 هزار تومان را داشته ایم، بنابراین این موضوع بر افت بورس و کاهش قیمتها در بازار سام نیز اثرگذار خواهد بود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: از طرفی سود بانکی در برخی موسسات رشد بالایی داشته اند و این موضوع نیز موجب شده تا در کنار رکود حاکم در بازارهایی مانند مسکن، ارز و سکه از یک طرف و افزایش جذابیت برای سپرده گذاریهای بانکی، نقدینگی مردم به سمت بانکها روانه شود و بورس کشور از رونق بیفتد.منبع : تسنیم
کد مطلب: 287782
 
 


حسن
۱۳۹۳-۰۴-۳۰ ۱۲:۲۹:۵۴
مقصر این هم بدبختی فقط شمایید (56122)