توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور آغاز شد
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۵۶
سومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور با حضور جمعی از اساتید و محققان صبح امروز در محل پژوهشگاه نیرو آغاز به کار کرد.
مرجع : isna.ir
عرش نیوز:در حالی که رییس شورای انجمن‌های علمی ایران پیش از این از حضور جمعی از مسوولان علمی کشور از جمله معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر علوم در این همایش خبر داد، این همایش که به میزبانی انجمن‌های علمی کشور به عنوان نهادهای مردم نهاد فعال در حوزه علم و فناوری کشور برپا شده در غیاب مدیران عالی حوزه علم و فناوری کشور آغاز شد.

 

طی دو روز برگزاری همایش، پنج نشست تخصصی با موضوع ارزیابی پیشرفت و توسعه علمی ایران و منطقه، تعامل انجمن‌های علمی و قوای سه گانه، جایگاه انجمن‌های علمی در توسعه دیپلماسی علمی، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و تجاری‌سازی و نقش و ظرفیت انجمن‌های علمی در تحقق اسناد بالادستی برگزار می‌شود.

 

مهندس بهره‌دار، رییس شورای انجمن‌های علمی ایران طی سخنان کوتاهی با بیان این که مطالبه علم و فناوری در راستای تحقق توسعه پایدار به عنوان اصلی‌ترین فاکتور هر کشوری مد نظر است، گفت: مجموعه کشورهای پیشرفته ضرب‌آهنگ علم و فناوری‌شان را پشت سر گذاشته اند تا به یک رفاه عمومی رسیده‌اند که این موضوع صرفا در تولید علم و مقاله نبوده بلکه چرخه تبدیل علم و فناوری به تجاری‌سازی اصلی‌ترین محور مورد انتظار کشورهای توسعه یافته است.

 

وی با بیان این که بسیاری از کشورها مثل ما از منابعی سرشار برخوردار نیستند، تصریح کرد: این کشورها به لطف استفاده مطلوب و همه جانبه از علم و فناوری مرزهای مختلفی را در نوردیده و کشورهای دیگر را به لحاظ علم و فناوری تسخیر کرده‌اند.

 

وی اضافه کرد: اداره کشور ما نیز بدون نفت طی چند سال اخیر چندین بار مطرح شده است اما بدون تبدیل علم به ثروت این امکان وجود ندارد.

 

رییس شورای انجمن‌های علمی ایران با بیان این که ما در سال 83 جشن خودکفایی گندم گرفتیم، تصریح کرد: این در حالی است که اکنون 7 هزار میلیون تن گندم وارد کردیم که این نشان از تفاوت دیدگاه اراده سیاسی در تبدیل علم و فناوری به ثروت ملی دارد.

 

وی خطاب به دولت و مجلس تصریح کرد: مجموعه متخصصان و دانش‌ورزان کشور در حوزه‌های مختلف و همچنین انجمن‌های علمی این آمادگی را دارند تا در تصمیم‌سازی‌های علم و فناوری به این دو بخش کمک کنند.

 

بهره دار با تاکید بر این که باید از همه انجمن‌های علمی در تصمیم‌گیری‌ها استفاده کرد، گفت: انجمن‌ها به این دلیل که در دل مردم هستند و منافع تجاری ندارند بنابراین بهتر مسائل را می‌بینند و می‌توانند در این مسیر به کشور کمک کنند.

 

وی همچنین با اشاره به وجود خانه‌های فرهنگ متفاوت در کشور تاکید کرد که خانه علم نیز در کشور ایجاد شود و انجمن‌های علمی در آن به فعالیت بپردازند.

کد مطلب: 217284