توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس‌کل دادگستری استان فارس:
سرقت در استان فارس ۱۸ درصد کاهش یافته است
يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۶
رئیس‌کل دادگستری استان فارس گفت: سرقت در استان نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد کاهش یافته است.
به گزارش عرش نیوز؛علی القاصی‌مهر با بیان اینکه استان فارس از نظر وضعیت جغرافیایی و جمعیتی استانی خاص است، اظهار داشت: این استان از نظر وسعت دومین استان کشور، از نظر جمعیت چهارمین استان و با دارا بودن 47 حوزه قضایی بزرگ‌ترین حوزه قضایی کشور است.

وی با اشاره به وضعیت بافت جمعیتی استان فارس که تمام اقوام و گروه‌ها در آن حضور دارند، افزود: استان فارس از نظر حضور و بروز فرق نوظهور در کشور وضعیت خاصی دارد و حضور 300 هزار نفر اتباع بیگانه غیرمجاز، قرار داشتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر در کشور، جاذبه تاریخی، مهاجر پذیری، گردشگر پذیری و قرار داشتن در مسیر حوزه خلیج فارس وضعیتی خاص از نظر فرهنگی و اجتماعی بر استان حاکم کرده و از نظر امنیتی منجر به ورود پرونده‌های زیاد به دستگاه قضایی شده است.

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه با تعامل و هماهنگی بین شورای تأمین در استان با محوریت استاندار فارس برخورد با مسائل امنیتی و مدیریت جرائم به نحو مطلوب انجام شده، خاطرنشان کرد: امروز امنیت نسبی، پایدار و خوب بر استان حاکم است.

القاصی‌مهر با اشاره به اینکه مجموعه دستگاه قضایی استان نسبت به جرائم رویکرد متفاوتی ارائه کرده، تصریح کرد: نسبت به جرائم خشن از قبیل نزاع، آدم ربایی و غیره برخورد قانونمند و قاطع وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه با دستورالعمل جدید ابلاغ شده به همکاران در سراسر استان باید پرونده این دسته از جرائم خاص و مهم که حدود هشت مورد هستند خارج از نوبت رسیدگی و مدیریت شود، بیان کرد: در این راستا دبیرخانه‌ای شکل گرفته و به محض وقوع جرائم تمام مراحل رسیدگی و تحقیق خارج از نوبت و با تعیین مجازات‌های متناسب قانونی انجام می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه برخورد ویژه با مجرمان جرائم خاص در راستای برقرای امنیت مردم و جامعه در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار دارد، عنوان کرد: این برخوردها با جرائم سبب کاهش چند درصدی برخی جرائم در استان شده و سرقت که دومین جرم استان است امسال 18 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

القاصی‌مهر با بیان اینکه در این بخش دستگاه قضایی استان رضایت‌مندی مردم و مجموعه مسئولان را کسب کرده، اظهار داشت: متأسفانه در استان آمار زندانیان رو به افزایش است و باید با به‌کارگیری تمام ظرفیت‌ها و اختیارات در تمام شهرستان‌های استان سیاست زندان‌زدایی را دنبال کرد.

وی با اشاره اینکه تاکنون اقدامات خوبی در راه کمک به زندانیان و خانواده‌های آنان انجام شده، افزود: در سال گذشته دستورالعملی برای کاهش زندانیان جرائم کیفری و فراهم کردن زمینه آزادی افرادی که به زندان افتادند ابلاغ شده و این دستور نه‌تنها شامل جرائم عمومی عمدی و برخی جرائم مهم شده حتی جرائم مالی را نیز در بر می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس از جمله اقدامات انجام شده در این راستا را ابلاغ بخش‌نامه مربوط به تهیه آماری از محکومان مالی دانست و گفت: این اقدام در تمام حوزه‌ها انجام شده تا افرادی که توانایی پرداخت محکومیت مالی خود را ندارند به زندان معرفی نشوند و خارج از نوبت به پرونده این دسته از افراد رسیدگی شود.

القاصی‌مهر با بیان اینکه تخفیف، آزادی مشروط و غیره در این دسته از جرائم اعمال می‌شود، خاطرنشان کرد: تلاش شده تا در این زمینه از سوی مجریان قانون سخت‌گیری نشود.

وی با اشاره به اینکه مسئولان دستگاه قضایی استان بازدید از زندان‌های سراسر استان را در دستور کار خود قرار دادند، تصریح کرد: این بازدیدها به صورت دوره‌ای انجام شده و دستگاه قضایی استان فارس با یک هزار و 960 مورد بازدید از زندان‌ها در سال گذشته و امسال از نظر تعداد دفعات بازدید از زندان‌ها رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس کل دادگستری استان فارس بازدید مسئولان قضایی استان از زندان‌ها را در برطرف کردن مشکلات زندانیان موثر دانست و بیان کرد: در حاشیه این بازدیدها از نزدیک برخی مشکلات رسیدگی و پیگیری شده است.

القاصی‌مهر با تشکر از فعالیت خوب ستاد دیه استان فارس در راستای حمایت از زندانیان و محکومان جرائم غیرعمد، اظهار داشت: ستاد مردمی دیه استان فارس با استفاده از ظرفیت خوب استان در امور خیر و مردمی نقش به‌سزایی در آزادی محکومان مالی داشته و در 9 ماه گذشته 333 نفر از زندانیان استان با اعتباری حدود 106 میلیارد و 208 میلیون ریال از محل کمک‌های مردمی آزاد شده اند.

وی با بیان اینکه فعالیت شورای حل اختلاف در زندان نیز در آزادی تعداد زیادی از زندانیان استان مؤثر بوده است، گفت: ستاد دیه استان فارس با همکاری شورای حل اختلاف فعال در این زمینه در آزادی محکومان رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه برای آزادی افرادی که در زندان هستند و حضور آنها در زندان صلاح نیست تلاش می‌شود، افزود: جرم 35 درصد از زندانیان استان فارس در رابطه با مواد مخدر بوده و 28 درصد از زندانیان نیز به دلیل سرقت در زندان هستند و در مجموع 63 درصد از زندانیان استان  مربوط به این دو جرم است که با توجه به اینکه اولویت‌های اول و دوم استان فارس این دو جرم است توجه خاص مسئولان استان و کشور را می‌طلبد.

القاصی‌مهر با بیان اینکه یکی از مشکلات دستگاه قضایی استان را اشتغال به کار زندانیان و نظام نیمه‌آزادی زندانیان دانست و گفت: دو سال گذشته بخش‌نامه ابلاغ شده در این زمینه مبنی بر این بوده که افرادی که محکومیت آنها بیش از 5 سال است امکان اشتغال به کار نداشته باشند در حالی که بیشتر زندانیان استان حبس بیش از 5 سال دارند.

وی با اشاره به اینکه این قوانین سبب شده افرادی که بیش از 5 سال در زندان هستند نتوانند نیمه‌آزاد به اشتغال بپردازند، خاطرنشان کرد: بهتر است این مشکلات قانونی برطرف شود و ناچار به اصلاح این بخش‌نامه هستیم تا مشکل زندانیان و خانواده آنها نیز برطرف شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه کمبود شدید فضای فیزیکی زندان‌ها از مهم‌ترین مشکلات دستگاه قضایی استان فارس است، تصریح کرد: در زمان کنونی تعداد زندانیان در زندان‌های استان بیش از دو برابر ظرفیت زندان‌های استان است.

القاصی‌مهر با اشاره به اینکه مراحل ساخت بازداشت‌گاه‌های شهرستان‌های بوانات، قیروکارزین، کازرون، لار و شهرستان آباده در حال تکمیل است، بیان کرد: نیاز به تخصیص اعتبار برای تجهیز این بازداشتگاه‌ها و تأمین نیروی مورد نیاز است تا بتوان از آنها بهره‌بردای کرد.

وی با بیان اینکه انتقال زندان مرکزی عادل‌آباد بزرگ‌ترین مشکل استان و شهر شیراز است، عنوان کرد: در راستای انتقال این زندان به خارج از محدوده شهر شیراز تلاش اقدامات مقدماتی انجام شده و با توجه به اینکه وجود این زندان در سطح شهر تهدید بزرگی برای شهر شیراز است نیاز به توجه ویژه دارد و زمین مورد نیاز برای ساخت زندان مرکزی استان تحویل شده اما نیاز به اعتبار برای آغاز به ساخت آن است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 350871