توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان:
پنج هزار هکتار مناطق کوهستانی سمنان زیر کشت گیاه باریجه می رود
سه شنبه ۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: با هدف تحقق شعار سال با محوریت اقتصاد مقاومتی و بهره گیری از کشت گیاهان دارویی، در پنج هزار هکتار از مناطق کوهستانی و جنگلی استان باریجه کشت می شود.

 

 

به گزارش عرش نیوز از سمنان به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، علینقی حیدریان در نشست شورای هماهنگی و برنامه ریزی این اداره کل اظهارداشت: سامانه عرفی رویشگاه 35 گونه گیاهی دارویی در استان سمنان شناسایی شده است که با هدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در آبان 95 با مشارکت مردم، در پنج هزار هکتار از اراضی کوهستانی و جنگلی استان گیاه باریجه کشت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: استان سمنان 500 دانش آموخته در رشته گیاهان دارویی دارد که باید به شکل درست از آن‌ها بهره برد و با ایجاد فضای کار برای آن‌ها، گامی مهم برای ایجاد این اقتصاد نوبنیاد برداریم.

حیدریان ادامه‌داد: از آذر 94 تاکنون در 15 منطقه با وسعت یک هزار 200 هکتار با مشارکت مردم، بذر و نهال‌های گیاهان دارویی کشت شده است.

وی با بیان این که بذر کتیرا یکی از بهترین نوع گیاهان دارویی برای بهره گیری اقتصادی است، اظهار داشت: با همکاری و مشارکت مردم در بیش از 927 هکتار از اراضی و مراتع استان سمنان، طرح حفاظت از جنگل اجرا شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: هدف از ایجاد جمعیت‌های پرشور نهال کاری، ایجاد مشارکت همگانی برای کاشت و نگهداری نهال و بذرهای جنگل و مراتع است که این کار از سال 93 آغاز شده است و ادامه دارد.

حیدریان اضافه‌کرد: ایجاد مرتع برای دامداران استان سمنان و آموزش در حفظ و نگهداری از علوفه در مراتع، به دلیل کاهش قیمت تولید، می تواند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی ایفا کند و حفظ مراتع از مهم‌ترین کار در این حوزه است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: در سال 95 نیز طرح‌های مشارکت مردم نهاد برای کاشت نهال و بذرهای دارویی و جنگل کاری ادامه خواهد داشت.

کشت گیاهان دارویی در 10 هزارهکتار از اراضی استان سمنان یکی از برنامه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری است که در 33 سامانه برنامه ریزی برای توسعه و احیا آن اقدام شده است.

در استان سمنان 120 گونه گیاهان دارویی وجود دارد که پنج گونه آن به بهره برداری می‌رسد.

کد مطلب: 390570