توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
چه‌مقطعی «خودکشی» بیشتر می‌شود؟
ارتباط سواد سلامت پایین با بستری بیشتر در بیمارستان
سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کسانی که سواد سلامتشان پایین است کمتر پیگیر سلامت خود هستند و بیشتر در بیمارستانها بستری می‌شوند، درباره موضوع خودکشی گفت: انعکاس خبر خودکشی توسط رسانه‌ها تا مدت ۱۰ روز میزان خودکشی را بالا می‌برد.

به گزارش عرش نیوز به نقل از سلامت خبرگزاری تسنیم، ایرج حریرچی یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده سطح سلامت جوامع را سواد سلامت بیان کرد و اظهار داشت: سواد سلامت به‌معنی میزان ظرفیت افراد برای کسب اطلاعات، تفسیر و درک اطلاعات اولیه از خدمات سلامت است که برای تصمیم‌گیری مناسب توسط فرد لازم است، بنابراین سواد سلامت فراتر از خواندن، نوشتن و درک مفاهیم است.

قائم‌مقام وزیر بهداشت با اشاره به مطالعه‌ای در خصوص سطح سواد سلامت مردم، ادامه داد: براساس این مطالعه 44 درصد افراد جامعه از سطح سواد سلامت محدود یا ناکافی برخوردارند.

حریرچی با تأکید بر اینکه سطح سواد سلامت از برخی متغیرها مانند سطح درآمد و وضعیت اشتغال بیشتر تأثیر دارد، گفت: کسانی که سواد سلامتشان پایین است کمتر پیگیر سلامت خود هستند و بیشتر در بیمارستانها بستری می‌شوند.

وی با ابراز اینکه سطح سواد سلامت مردم از نمره 100 در شهرها 68 است، افزود: افراد با درآمد اجتماعی پایین، تحصیلات کمتر و زنان خانه‌دار از سطح سواد سلامت پایین‌تری برخوردار هستند و سطح سواد سلامت زنان از مردان بیشتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت با تأکید بر ضرورت بالا بردن قضاوت مردم در سلامت، عنوان کرد: رسانه‌ها به‌ویژه صدا و سیما می‌توانند در ارتقای سطح سواد سلامت و اطلاعات نقش مؤثری داشته باشند چراکه بیشترین منبع اطلاعاتی مردم در حوزه سلامت از طریق صدا و سیما بوده است.

به گزارش وزارت بهداشت ــ حریرچی در نشست خبری خود با  اصحاب رسانه از جامعه پزشکی خواست تا در ارتقای سطح سلامت جامعه و افزایش مشارکت میان بیمار و پزشک همکاری کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: رسانه‌ها به‌ویژه صدا و سیما می‌توانند در ارتقای سطح سواد سلامت و اطلاعات نقش مؤثری داشته باشند چراکه بیشترین منبع اطلاعاتی مردم در حوزه سلامت از طریق صدا و سیما است.

قائم‌مقام وزیر بهداشت در ادامه، در خصوص انتشار اخبار مربوط به خودکشی توسط رسانه‌ها، گفت: از لحاظ علمی ثابت شده است که انعکاس خبر خودکشی توسط رسانه‌ها تا مدت 10 روز میزان خودکشی را بالا می‌برد.

حریرچی با تأکید بر اینکه تکرار خبر خودکشی در رسانه‌ها باعث ایجاد هنجار در میان افراد جامعه می‌شود، اظهار داشت: باید خبر منعکس شده از خودکشی توسط رسانه‌ها، اثر بازدارندگی داشته باشد.

وی افزود: انتظار ما از رسانه‌ها این است که در اعلام خبر خودکشی جنبه اطلاع رسانی آن و زمینه‌های بروز آن به‌منظور جلوگیری از انجام بروز خودکشی دیده شود.

به‌گفته حریرچی، خبر خودکشی باید در راستای تحلیل و هشدار در خصوص سلامت روان بیان شود نه جهت جذب مخاطب.

وی بر لزوم عدم چاپ عکس فرد خودکشی کننده تأکید کرد و افزود: باید عواقب جسمانی خودکشی بیان شود چراکه همه خودکشی‌ها منجر به مرگ نمی‌شود و در بعضی موارد باعث معلولیت‌های جسمی می‌شود.

انتهای پیام/*

کد مطلب: 390877