توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
گسترش حاشیه‌نشینی در بانه تهدیدی برای جنگل‌ها و منابع طبیعی
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱
تبدیل شدن بانه به یکی از مهم‌ترین نقاط اقتصادی استان کردستان و حتی غرب کشور سبب شده آمار مهاجرت به این شهر به سرعت بالا رفته و همین امر سبب افزایش حاشیه‌نشینی و تبع آن تخریب جنگل‌ها و مراتع شده است.
به گزارش عرش نیوز، رشد بی رویه جمعیت شهر در بانه در سال‌های اخیر عامل لطمه خوردن بخش قابل توجهی از طبیعت زیبای این شهر مرزی شده است.

تبدیل شدن بانه به یکی از مهم‌ترین نقاط اقتصادی استان کردستان و حتی غرب کشور سبب شده آمار مهاجرت به این شهر به سرعت بالا رفته و همین امر سبب افزایش حاشیه‌نشینی و تبع آن تخریب جنگل‌ها و مراتع شده است.

مزیت‌های اقتصادی شهر مرزی بانه سبب شده خیلی از مردم چه از روستاهای شهرستان و چه از شهرهای اطراف، این شهر را به عنوان مقصد جایگزین برای ادامه زندگی خود انتخاب کنند و همین امر هم سبب شده که جمعیت شهر نشین بانه به سرعت افزایش پیدا کند.اما شاید یکی از اصلی ترین اتفاقاتی که به دنبال افزایش جمعیت در بانه روی داده تخریب بیش از حد جنگل‌ها و مراتع در اطراف این شهر است زیرا کسانی که بانه را برای زندگی کردن انتخاب می‌کنند غالباً از طبقه متوسط و کم در آمد هستند که توانایی خرید زمین در مرکز و بخش اصلی شهر را نداشته و از همین رو حاشیه شهر را برای ساخت میکن انتخاب می‌کنند.

سکونت ۱۵ هزار نفر در حاشیه شهر بانه

براساس آمار رسمی هم اکنون بیش از ۱۵ هزار نفر از جمعیت ۹۰ هزار نفری شهر بانه در حاشیه این شهر زندگی می‌کنند.

این جمعیت غالباً به صورت غیر قانونی و در زمین‌ها و اراضی ملی اقدام به ساخت خانه کرده‌اند و از کم‌ترین امکانات شهری چون آب شرب سالم، فضای آموزشی، برق و گاز برخوردار نیستند و همه اهالی این محله‌ها به شدت از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و معتقدند که به نحوی مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته‌اند.

تشکیل ۱۴۲ فقره پرونده تخلف در عرصه منابع طبیعی بانه

طبق آمار رسمی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بانه در سال ۹۳ در مجموع ۱۴۲ فقره پرونده تخلف در عرصه منابع طبیعی شهرستان بانه به ثبت رسیده است که ۸۷ فقره مربوط به مراتع است و ۳۴ هکتار از سطح اراضی ملی توسط زمین‌خواران تصرف شده و ۵۵ پرونده هم مربوط به قطع درختان است که در مجموع یک هزار ۶۰۰ اصله درخت قطع شده است.رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بانه با نگران کننده خواندن وضعیت موجود و آسیب‌های وارده به اراضی ملی این شهرستان اظهار کرد: بخش قابل توجهی از این آسیب در حاشیه شهر بانه و در اثر ساخت و سازهای غیر مجاز اتفاق افتاده است.

لزوم تدوین نقشه جامع شهری بانه با در نظر نگرفتن واقعیات موجود

رئیس شورای اسلامی شهر بانه هم با اشاره به وضعیت شهر گفت: بخش عظیمی از مشکلات حاشیه شهر بانه مربوط به تدوین نقشه طرح تفصیلی جامع شهری بانه است که در سال ۸۵ مورد بازبینی قرار گرفته است.

سعدالله عزیزپور مهاجرت بیش از حد به بانه و اعطای مجوزهای غیر قانونی در حاشیه شهر و همچنین استفاده نکردن از نظرات کارشناسان بومی در تدوین نقشه جامع شهری را از عوامل اصلی بروز مشکلات شهر بانه عنوان کرد.

وی با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی انجام شده افزود: در حال حاضر باید تلاش شود تا از افزایش بیش از حد این معضل شهری جلوگیری کرد و این مهم تحقق نمی‌یابد مگر با همکاری و همراهی تمامی نهادها و ارگان‌هایی که در این بحث به نوعی در این زمینه مسئولیت دارند.رئیس شورای شهر بانه به سفر اخیر معاون وزیر مسکن و شهرسازی و نیز بازدید استاندار و دیگر مسئولان استانی از حاشیه شهر اشاره کرد و گفت: مسئولان قول مساعد داده‌اند که طرح تفصیلی شهر بانه مورد بازنگری ویژه قرار گیرد.

بابک رستم پور شهردار بانه هم با ابراز نارضایتی از وضعیت حاشیه نشینی در بانه فعالیت افراد رانت خوار و افراد سود جو در این عرصه را عامل مهم توسعه حاشیه نشینی و از بین رفتن جنگل‌ها و مراتع اطراف بانه عنوان کرد.

وی با بیان اینکه باید با کار کارشناسی ساخت و سازها ضابطه‌مند شود اظهار کرد: کلیه نهادها و دستگاه‌های مسئول در این رابطه باید نهایت همکاری را داشته باشند تا بتوان مشکلات حاشیه شهر بانه را حل کرد و به ساخت و سازها در این شهر سامان داد.

منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 325572