توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشكلات صدور ويزای اضطراری در مرزها/ فعاليت1800 دفتر خدمات زيارتی در كشور
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۸
رئيس سازمان حج و زيارت كشور با اشاره به سفر انفرادی عده ای به عتبات عاليات عراق به مناسبت اربعين حسينی گفت: صدور ويزای اضطراری در مرزها برای زائران مشكل ساز خواهد بود.

به گزارش عرش نیوز؛سعيد اوحدي در حاشيه سفر خود به استان يزد براي شركت در همايش مديران حج و زيارت در پاسخ به سئوال مهر در مورد اقدامات افراد سودجو در مرزها براي عبور زائران ايراني از مرز اظهار داشت: طي چند سال اخير عده اي از مردم در ايام اربعين با كاروانهاي آزاد قصد سفر به عتبات عاليات عراق را  داشته اند كه اغلب در مرزها با مشكلات عديده اي مواجه شده اند.

وي عنوان كرد: عده اي افراد سودجو در مرزها با گرفتن مبالغي از مردم، وعده دريافت ويزاي اضطراري مي دهند اما متاسفانه در اغلب موارد پس از اينكه زائر دو تا سه روز در مرز معطل بوده است، در نهايت نيز نتوانسته ويزا دريافت كند و مبلغ پرداخت شده او نيز مسترد نشده است.

اوحدي ادامه داد: در بسياري از موارد نيز پاسپورت زائران مفقود شده و روزها در مرز معطل پيدا كردن پاسپورتهاي خود بوده اند و كسي نيز پاسخگوي آنها نبوده است.

رئيس سازمان حج و زيارت كشور با اشاره به در پيش رو بودن اربعين حسيني از زائران خواست: حتما از طريق مجاري قانوني و دفاتر زيارتي داراي مجوز براي اعزام به عتبات عاليات اقدام كنند.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر هزار و ۸۰۰ دفتر خدماتي زيارتي در سراسر كشور با مجوز سازمان حج و زيارت مشغول فعاليت هستند كه تاكنون از اين دفاتر هيچ تخلفي گزارش نشده و تقريبا همه تخلفات، مربوط به كاروانهاي آزاد و دفاتر بدون مجوز بوده است.

اوحدي با بيان اينكه امسال تمهيدات ويژه اي براي زائران اربعين عتبات عاليات در نظر گرفته شده و تلاش شده از ازدهام در مرزها جلوگيري شود، عنوان كرد: از مواردي كه براي زائران وقت گير بود، پرداخت حق بيمه و پرداخت حق خدمات هلال احمر در مرزها بود كه اين موارد با تفاهمنامه هايي توسط سازمان حج و زيارت انجام مي شود و زائران ديگر در مرزها براي اين موارد در صفوف طولاني نمي ايستند و معطل نخواهند شد.

رئيس سازمان حج و زيارت كشور همچنين از تمهيدات ويژه براي استقرار چادرهاي هلال احمر، اعزام پزشك و داروي رايگان خبر داد و عنوان كرد: امسال در ايام اربعين و دهه آخر صفر، در هر پنج كيلومتر يك چادر امدادي با داروي رايگان براي خدمات رساني به زائران به ويژه زائران پياده مستقر شده است.

وي از تلاش ۲۶ دستگاه و وزارتخانه براي ساماندهي امور زائران اربعين عتبات عاليات در مرزهاي كشور و استانهاي مرزي همچنين در كربلاي معلي و نجف اشرف خبر داد و افزود: سه قرارگاه در داخل كشور در مرزهاي شلمچه، چزابه و مهران ساماندهي شده اند و تلاش شده ازدهام مرزها به داخل شهرها كشيده شود تا زائران كمتر معطل شوند و اقدامات خروج از مرز آنها با سرعت بيشتري انجام شود.

اوحدي خاطرنشان كرد: سال گذشته شاهد ازدهام بيش از حد جمعيت در مرزها بوديم و سال قبل از آن حتي حوادث تلخي نيز رخ داد كه با اقدامات انجام شده در سال جاري، شاهد ازدهام بسيار كمي در مرزها خواهيم بود.

منبع:مهر

کد مطلب: 335779