توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
زیست یک گونه فلامینگو در ایران
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۰
عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: از دو گونه فلامینگوی موجود در ایران، یک گونه آن در استان سیستان و بلوچستان زیست می‌کند.
 
به گزارش عرش نیوز؛غلامرضا نوری، افزود: فلامینگو با نام محلی عرب متعلق به راسته لک لک سانان و تیره فلامینگویان است.

 
وی در ادامه افزود: فلامینگو 125 تا 145 سانتیمتر طول دارد و در حال ایستاده 105 تا 155 سانتی متر ارتفاع دارد.

 
به گفته وی، فاصله بین دو سر بال این پرنده بین 140 تا 145 سانتیمتر است و نر و ماده این پرنده مشابه اما نرها بزرگتر از ماده‌ها هستند.

 
نوری تصریح کرد: این پرنده در مناطق ساحلی دریاها و دریاچه‌های شور و کم عمق به سر می‌برد و صدای فلامینگو کوتاه و غرغر مانند است و از دسته‌هایی که در حال تغذیه‌اند، بیشتر صدای غاز به گوش می‌رسد.

 
وی اظهار کرد: به طور عمده رژیم غذایی این پرنده زیبا را بی‌مهرگان کوچک و حشرات، خرچنگ‌ها، حلزون‌ها و کرم‌ها و برخی از پروتوزوتاها، و

 
یاتومه‌ها، جلبک‌ها، بذرها و مواد گیاهی و هم‌چنین لجن آلی و ماهی‌ها تشکیل می‌دهند.

 
نوری در ادامه گفت: فلامینگو روی زمین‌های مرطوب و معمولاً گلی آشیانه می‌سازد و آشیانه این پرنده به شکل توده گلی رسی یا شنی کاسه مانندی است و کمی بالاتر از آب قرار دارد.

 
وی افزود: مکان آشیانه این پرنده ممکن است از یک سال به سال بعد تغییر کند.

 
وی تاکید کرد: تخم‌های فلامینگو بیضی شکل و سفید رنگ هستند و این پرنده بیشتر در تالاب هامون و نواحی ساحلی دریای عمان دیده می‌شود.

 
عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در پایان گفت: در ایران به خصوص این پرنده فراوان دیده می‌شود و حفاظت از مناطق زیست این پرنده برای بقای آن اهمیت بسزایی دارد
کد مطلب: 284344