توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو کمیسیون انرژی مجلس
برنامه‌ هدفمند برای ارتقای بهره‌وری در کشور وجود ندارد
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۶
عضو کمیسیون انرژی مجلس بالا بودن هزینه تولید و پایین بودن بهره‌وری را مشکل اصلی کشور دانست و گفت: برنامه‌ای هدفمند برای ارتقای بهره‌وری در کشور وجود ندارد.

به گزارش عرش نیوز؛ابراهیم کارخانه ای درباره عدم تخصیص یارانه بخش تولید در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و سال 93 اظهار داشت: دولت در سال مبلغ 42 هزار میلیارد تومان از اعتبارات و بودجه خود را به عنوان یارانه به مردم پرداخت می‎کند.

وی با اشاره به اینکه با افزایش قیمت حامل‌های انرژی به این میزان یارانه افزوده نشده است، افزود: بدیهی است که دولت نمی‌تواند 42 هزار میلیارد تومان یارانه را در سال پرداخت کرده و در کنار آن نیز سهم بخش‌های مختلف از جمله صنعت، بهداشت و تولید را نیز کامل پرداخت کند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس عنوان کرد: تامین سهم این بخش‌ها نیازمند این است که قیمت حامل‌های انرژی افزایش بیشتری داشته باشد اما اگر قیمت‌ها چند برابر شود برای مردم مشکلات ایجاد کرده و سبب افزایش نرخ تورم می‎شود.

کارخانه ای با تاکید بر اینکه مولفه‌های بسیاری در تولید موثر است، تصریح کرد: تولید نباید تنها به به پرداخت یارانه و کمک دولت وابسته بوده و مشکلات این بخش از این طریق حل شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه جاری بانک‌ها در کشور 54 هزار میلیارد تومان است، تاکید کرد: اگر 10 درصد در این هزینه‌ها صرفه‌جویی شود نزدیک به 5 هزار و 400 میلیارد تومان نقدینگی آزاد شده و می‎توان آن را به بخش تولید تزریق کرد.

کارخانه با اعلام اینکه راه‌های فراوانی برای رونق تولید در کشور وجود دارد، بیان کرد: دولت می‌تواند بخشی از تسهیلات بانکی را در قالب وجوه اداره شده وارد چرخه تولید کند که تاثیر بسزایی را به دنبال دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تصریح بر اینکه هزینه تولید در کشور بالاست، اظهار داشت: متاسفانه بهره‌وری در کشور بسیار پایین بوده و از سوی دیگر برای ارتقای بهره‌وری در کشور برنامه‎ای هدفمند وجود ندارد.

وی با بیان اینکه 2.5 درصد از رشد اقتصادی کشور باید از طریق بهره‌وری تامین شود، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر این رقم کمتر از یک درصد بوده و هزینه تولید کالا در کشور یکی از بزرگترین مشکلات بخش تولید است.

کارخانه ای با اشاره به اینکه هزینه تولید پول در بانک‎ها نزدیک به 20 درصد است، بیان کرد: این امر سبب می‌شود تا نرخ سود بانکی بیشتر از 22 درصد باشد که یکی از عوامل رکود در کشور و عدم رونق فعالیت‌های اقتصادی هزینه بالای تولید پول در کشور است.


منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 358946