توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
برگزاری نخستین دوره تخصصی تربیت راهنمایان سواد فضای مجازی در شهرستان شاهرود
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۱
به همت دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج اولین دوره تربیت راهنمایان سواد فضای مجازی در شاهرود برگزار می گردد
محمدرضا رازیان مسئول دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج در مصاحبه با عرش نیوز خاطرنشان کرد:
پس از برگزاری موفق دوره سطح یک و دوره سطح دو سواد فضای مجازی در سمنان، این بار با عنایت خداوند و تلاش جمعی از فعالین فضای مجازی شهرستان شاهرود با حمایت دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج، نخستین دوره تخصصی تربیت راهنمایان سواد فضای مجازی در شهرستان شاهرود برگزار خواهد شد. دوره راهنمایان سواد فضای مجازی شاهرود با هدف شناسایی، توانمندسازی و حمایت از عناصر فعال این حوزه و تحقق فرامین مقام معظم رهبری پیرامون سواد فضای مجازی برگزار می شود.

ارتقا مهارت استفاده مناسب و موثر از فضای مجازی در خانواده به‌منظور بهره‌مندی بیشتر از فرصت‌ها و پیشگیری از آسیب‌ها، آشنایی با راهکارهای اثربخش برای ایمن‌سازی فرزندان در فضای مجازی، توانمندسازی مخاطبان از طریق آموزش الگوهای والدگری، تربیت فرزند به‌منظور برقراری ارتباط موثر و پیشگیری هوشمندانه از گرایش فرزندان به رابطه‌های نامناسب در فضای مجازی از اهداف برگزاری دوره تخصصی است.

سرفصل های این دوره آموزشی دو روزه شامل «فرصت شناسی و آسیب شناسی در زمینه های رسانه های برخط، بازی، انیمیشن، شبکه های اجتماعی و پیام رسان‌ها، رژیم مصرف و مدیریت مصرف انواع زیرمجموعه های فضای مجازی در محیط های گوناگون به ویژه خانواده، تکنیک‌های اقناعی رسانه و موضوع مهم امنیت کاربری در فضای مجازی است که امروز جامعه به آن نیاز زیادی نیز دارد.
رازیان با اشاره به اینکه اساتید بسیار برجسته‌ای برای این دوره تخصصی به‌کارگیری شده‌اند اضافه کرد: در این دوره تخصصی، سعید مدرسی، عضو مؤسسه میزان و مسیر، حسین حق‌پناه، عضو هیئت تألیف کتاب درسی تفکر و سواد رسانه‌ای، محمدرضا رازیان مدرس دانشگاه صنعتی شریف، علی مهربان، مدیرعامل شرکت نرم افزاری و محقق حوزه سواد رسانهای، ابوالفضل دربانیان کارشناس سواد رسانهای و محمدرضا محمدنژاد پژوهشگر حوزه سوادبازی تدریس کردند.

با توجه به پتانسیل های عظیم موجود در شهرستان شاهرود، ضرورت برگزاری این دوره به صورت متمرکز، احساس و پس از تلاش فراوان، در تاریخ 20 و 21 اردیبهشت ماه سال 1397 در شهرستان شاهرود برگزار خواهد شد.

رازیان با اشاره به هدف از برگزاری این دوره تخصصی، از توانمندسازی افراد به منظور ایفای نقش به عنوان "مربی سواد فضای مجازی" به عنوان مهم‌ترین هدف آن نام برد و گفت: بر این اساس مخاطبان این دوره نخبگان فرهنگی در سطح استان سمنان‌اند که آشنایی کلی با مفاهیم فضای مجازی و قابلیت های عمومی در خصوص مربی گری دارند.

مدیر دفتر سازمان فضای مجازی سراج استان سمنان گفت: امروز والدین دغدغه رشد و تعالی در سایه فضای مجازی در زندگی فرزندان خود را دنبال کرده و فرزندان نیز هرچه بیشتر نیاز به شناخت فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی به منظور ایفای نقش فعال در این عرصه را پیگیری می کنند که مدیریت این فضا جز با شکل گیری و تقویت نهضت سواد فضای مجازی در جامعه محقق نخواهد شد.

رازیان با بیان اینکه امروز اگر نتوانیم فضای مجازی را مدیریت کنیم، این فناوری ما را مدیریت خواهد کرد و کسب سواد فضای مجازی، لازمه مدیریت آن است، اضافه کرد: در راستای مدیریت فضای مجازی، سازمان سراج استان سمنان در نظر دارد دومین دوره تخصصی راهنمایان سواد فضای مجازی را برگزار نماید.

رازیان با بیان اینکه امیدواریم تا با برگزاری این دوره تخصصی شاهد یک حرکت عظیم در تقویت نهضت سواد فضای مجازی در استان سمنان باشیم، از برگزاری دومین دوره تخصصی استانی تربیت مربی راهنمایان سواد فضای مجازی سمنان در تاریخ 22 الی 24 شهریور 96 خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این دوره، آشنایی فراگیران با علائم اعتیاد به اینترنت و ارائه راهکارهای مناسب به‌منظور پیشگیری از این اختلال، کیفیت‌بخشی به ارتباطات زوجین و تعامل سازنده در فضای حقیقی و مجازی است.

مدیر دفتر سازمان فضای مجازی سراج استان سمنان تصریح کرد: این دوره با محوریت خانواده برگزار می‌شود و آشنایی با آسیب‌های جسمی، روحی و روانی حاصل از استفاده نادرست از فضای مجازی و لزوم اطلاع‌رسانی درباره آن، از مهم‌ترین ثمرات این دوره خواهد بود.

رازیان با اشاره به ضرورت پرورش مربیان و تجهیز آنان به دانش فضای مجازی، تاکید کرد: تقویت تفکر انتقادی و پرسشگری در مخاطب با‌ توجه به گسترش جدی رسانه‌ها و فضای مجازی در دوره اخیر امری ضروری به‌نظر می‌رسد چراکه این مخاطب است که باید رسانه و فضای مجازی را مدیریت کند.

رازیان این دوره آموزشی را مقدمه‌ای برای ایجاد نهضت فضای مجازی در استان سمنان خواند و افزود: برای انسجام‌بخشی به روند فعالیت مربیان، پس از شناسایی افراد مستعد از سراسراستان، آموزش‌ها و محتوای مرتبط را در قالب 2 دوره آموزشی به آنان ارائه می دهیم تا درنهایت هر یک از مربیان در شهرستان و شهر خود به آگاه‌سازی جامعه نسبت به فضای مجازی و ویژگی‌های آن اقدام کنند.

وی افزود: اولین دوره استانی تربیت مربی راهنمایان سواد فضای مجازی با محوریت آگاه‌سازی و پیشگیری در اسفندماه سال گذشته برگزار شد و دومین دوره این کارگاه با رویکرد خانواده از 22 شهریورماه 96 اجرا می‌شود.

رازیان تصریح کرد: دانش خانواده، مخاطب شناسی، تسهیل‌گری و تفکر انتقادی دروس پایه و اعتیاد به اینترنت، روابط میان فردی فرزندان با تأکید بر فضای مجازی و روابط زوجین در فضای مجازی از دروس تخصصی این دوره است.

مدیر دفتر سازمان فضای مجازی سراج استان سمنان گفت: سازمان سراج همواره به دنبال ترویج ارزش ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی، ممانعت از رخنه ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی، ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی در جامعه است.
کد مطلب: 392641
 
 


پربازدیدترین