توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی:
شورای هماهنگی مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر راه‌اندازی شود
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۲
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: شورای هماهنگی مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر راه‌اندازی شود.
به گزارش عرش نیوز؛رضا مسرور شامگاه سه‌شنبه در شورای اداری گیلان، با اشاره به پیشنهاد رئیس جمهور کشور قزاقستان مبنی بر تشکیل منطقه آزاد مشترک، در اجلاس روسای جمهوری کشورهای ساحلی دریای خزر که در پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، اظهار داشت: اجرای این ایده به دلیل عدم وجود مرز زمینی میان کشورهای حاشیه دریای خزر امری بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه ما با پنج کشور حاشیه دریای خزر تجارت ترجیحی نداریم، افزود: به نظر می‌رسد برای تحقق این  ایده باید شورای هماهنگی مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر راه‌اندازی و در آنجا تجارت ترجیحی را به صورت پایلوت اجرایی کنیم مطمئنا  این مهم در توسعه اقتصادی پنج کشور حاشیه دریای خزر بسیار تاثیرگذار است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تقدیر از حمایت‌های دولت از توسعه منطقه آزاد انزلی به ویژه مصوبه هیئت دولت در خصوص افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی، گفت: با توجه به حجم بالای مبادلات تجاری ایران و چین، به دنبال تسریع و تسهیل تجارت کالا بین دو کشور از طریق مسیر چین، اکتائو  قزاقستان و انزلی است، کریدوری که زمان و هزینه تمام شده کمتری نسبت به مبادله کالا از مسیر بنادر جنوب کشور با چین را به همراه دارد.

مسرور با اشاره به مبادلات  تجاری کشورهای اروپایی با کشورهای آسیای جنوب شرقی از طریق دریای سرخ و کانال سوئز، افزود: با فعال شدن کریدور شمال-جنوب (نوستراک )که از این استان و منطقه آزاد انزلی می گذرد علاوه بر کاهش پنج هزار کیلومتری مسیر مبادله میان آسیا و اروپا، شاهد کاهش هزینه‌های حمل و نقل هستیم.

وی تصریح کرد: مسئله‌ای که در توسعه مبادلات بین المللی بسیار حائز اهمیت است و با فعالسازی این کریدور موجبات افزایش درآمد ارزی برای کشور از محل دریافت عوارض ترانزیتی تا سالیانه سه تا چهار میلیارد دلار امکان پذیر است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه بهره‌گیری از ظرفیت‌های ترانزیتی کریدورهای مزبور زمینه توسعه اقتصادی و افزایش درآمدهای ارزی استان گیلان و کشور فراهم می‌شود، خاطرنشان کرد: میزبانی این سازمان از اجلاس بین المللی اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر در سال آینده، مذاکره با سفیر چین، مدیرعامل منطقه آزاد اکتائو و سرمایه‌گذاران ایرانی،  تولیدکنندگان چینی و بازرگانان روسی بخشی از اقدامات و پیگیری‌های این منطقه در راستای فعال‌سازی این کریدورهای بین المللی بوده که در این خصوص حمایت دولت بسیار تاثیر گذار است.

مسرور با اشاره به احداث مجتمع بندری کاسپین که حلقه تکمیل کننده زیرساخت‌های ترانزیتی شمال کشور به منظور فعالسازی کریدورهای بین‌المللی مذکور است، تصریح کرد: اتصال استان گیلان و منطقه آزاد انزلی از طریق مسیر ریلی قزوین- رشت- انزلی به دیگر زیرساخت حمل و نقلی کشور و افزایش ظرفیت ریلی در عرصه گسترش مراودات تجاری ایران با کشورهای حوزه خزر بسیار با اهمیت است.

وی افزود: کشورهای آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان در حال توسعه ظرفیت بنادر و زیرساخت‌های حمل نقل و ترانزیت خود هستند و نیاز است که این توسعه در کشور و در گیلان به منظور گسترش روابط اجرایی شود.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 357749