توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرعامل توانیر: اتلاف انرژی برق به کمتر از 10 درصد کاهش می یابد
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۷
مدیرعامل شرکت توانیر(تولید و انتقال نیروی برق ایران) گفت: اتلاف انرژی در شبکه تولید، انتقال و توزیع برق کشور تا پایان امسال به کمتر از 10 درصد کاهش می یابد.
به گزارش عرش نیوز؛همایون حائری روز شنبه در نشست بررسی راهکارهای تقویت همکاری صنعت برق کشور با دانشگاه شیراز به میزبانی این دانشگاه افزود: بنا بود سالانه 10 هزار میلیارد ریال از اعتبارات صنعت برق کنار گذاشته شود تا سالانه یک درصد اتلاف انرژی در این صنعت را بکاهیم اما بدون بهره گیری از این اعتبار، اتلاف انرژی را از 15 به 10 درصد رسانده ایم.

مدیرعامل شرکت توانیر با تاکید بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت دانشگاه در توسعه صنعت برق گفت: امروز هیچ شرکتی مانند صنعت دانش بنیان برق به کمک های دانشگاه نیاز ندارد و این صنعت در مرحله ای است که قادر به برداشتن گام های بعدی بدون کمک دانشگاه نیست.

حائری اظهار کرد: ارتباط دانشگاه و صنعت در کشور تاکنون به جایگاه اصلی آن نرسیده و در حد معرفی کارآموز از دانشگاه به صنعت بوده است و می توان گفت به 10 درصد الگوی ارتباط موثر دانشگاه و صنعت نیز نرسیده ایم.

وی ادامه داد: با وجود تولیدات علمی خوب در کشور، در تبدیل علم و ایده دانشگاه به فناوری مورد نیاز کشور بسیار ضعیف عمل کرده ایم.

این مسوول اظهار کرد: برای تغییر وضعیت فعلی باید نگاه ها را به میزان 180 درجه تغییر داد و به جای این که صنعت به دانشگاه کمک کند، دانشگاه به کمک صنعت بیاید و دانشگاه وارد کارهای جاری صنعت شود و از نمایش دادن به سمت اجرا حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت توانیر در بخش دیگری از سخنان خود از دانشگاه شیراز به عنوان دانشگاهی بزرگ و بهره مند از استادان باتجربه و فرهیخته نام برد و بر تقویت همکاری های صنعت برق با این دانشگاه تاکید کرد.

حائری با استقبال از امضای تفاهم نامه همکاری صنعت برق کشور با دانشگاه شیراز، موافقت خود در زمینه کمک مالی صنعت برق به ساخت آزمایشگاه کیفیت توان در این دانشگاه را اعلام کرد.

وی گفت: دانشگاه شیراز همچنین می تواند در فرایندهایی همچون آزمایش ترانس ها، کار علمی در زمینه آلودگی هارمونیک صنایع، اتصال نیروگاه انرژی خورشیدی به نیروگاه های سیکل ترکیبی به منظور ارتقای بازده این نیروگاه ها و تربیت دانشجوی دکترا در رشته های مورد نیاز، صنعت برق کشور را یاری کند.

رییس دانشگاه شیراز نیز در این نشست پیشرفت و آبادانی کشور را درگرو همکاری و ارتباط موثر دانشگاه و صنعت دانست و گفت: با وجود پیشرفت های علمی خوب و مقالات متعدد، جایگاه خوبی از نظر علمی در دنیا داریم اما باید توجه داشت که در تولید فناوری موفق عمل نکرده ایم.

مجید ارشاد افزود: بیشتر پژوهش های ما به مباحث نظری تبدیل شده و تالیف هایی است که درقالب مقالات چاپ می شود و شاید کشورهای بیگانه بیشتر از ما از این تالیفات استفاده می کنند.

رییس دانشگاه شیراز گفت: ضرورت دارد ارتباط صنعت و دانشگاه را تقویت کرده تا تولیدات علمی را به سمت و سوی تولید فناوری هدایت کنیم و در این راستا باید دستگاه های اجرایی و علمی ارتباط نزدیک تری داشته باشند.

ارشاد اظهار کرد: نبود تجهیزات کافی در مراکز علمی و نبود مراکز تحقیق و توسعه در بیشتر مراکز صنعتی از موانع فراروی تبدیل ایده و علم به فناوری و ثروت در کشور است که اگر تجهیزات حداقلی برای نیروهای متخصص دانشگاه فراهم شود، تبدیل علم به ثروت در کشور شتاب خواهد گرفت.

قائم مقام دانشگاه شیراز نیز در این نشست با بیان این که این دانشگاه درحال ورود به هفتادمین سال تاسیس است، به تبیین موقعیت گذشته و خدمات کنونی این دانشگاه به جامعه و کشور پرداخت.

سیدعلی اکبر صفوی گفت: امروز در حالی که 10 درصد اساتید دانشگاه صنعتی شریف با صنعت قرارداد همکاری دارند، امروز بیش از 20 درصد اساتید دانشگاه شیراز چنین ارتباطی را دارند.

وی اظهار کرد: حجم قراردادهای امضا شده بین دانشگاه شیراز با بخش صنعت و دستگاه های اجرایی در هشت ماه گذشته رشد زیادی داشته و می توان گفت که به اندازه سه سال گذشته بوده است.

احمد عریان معاون پژوهشی دانشگاه شیراز نیز در این نشست گفت: چنانچه این دانشگاه از نظر تجهیزات آزمایشگاهی به روز شود می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را رفع کند.

در این نشست علاوه بر استادان و روسای دانشکده های دانشگاه شیراز، مدیران صنعت برق استان فارس نیز حضور داشتند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 339046