توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
19 اثر معنوی فارس ثبت ملی شده است
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۵
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس از ثبت ملی شدن 19 اثر معنوی در این استان خبر داد.

به گزارش عرش نیوز؛ مصیب امیری در آغاز آیین رسمی برافراشتن خیمه‌های عزاداری امام حسین(ع) که با حضور خیل عظیمی از شیفتگان اباعبدالله‌الحسین(ع) و مردم شهر مذهبی زرقان فارس و همچنین مسئولان این شهرستان و استان در حسینیه تاریخی حضرت ولی‌عصر(عج) برگزار شد با بیان اینکه تاکنون 19 اثر معنوی فارس در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت ‌شده است، اظهار کرد: بیشتر این آیین‌ها مرتبط با آیین‌های عاشورایی و عزاداری در ماه محرم است.

وی آیین خیمه‌های برافراشته زرقان را از منحصر به‌فردترین آیین‌های محرم در کشور برشمرد و گفت: خیمه‌های برافراشته آیینی است که قدمت آن به دوران صفویه و بیش از 300 سال می‌رسد.

امیری اضافه کرد: قدیمی‌ترین خیمه موجود مربوط به 150 سال است که به دلیل قدمت و کهنگی دیگر از آن استفاده نمی‌شود.

وی با اشاره به قدمت تاریخی و اصالت این آیین مذهبی تصریح کرد: این آیین محرمی با تلاش میراث فرهنگی در سال 1391 در فهرست آثار معنوی کشور به شماره 657 ثبت‌ شده است.

امیری بابیان اینکه باید تلاش شود این آداب‌ و رسوم و فرهنگ‌های بومی و محلی ارزشمند برای نسل‌های آینده حفظ شود، افزود: معرفی این آیین‌ها و مستندسازی آنها از طریق رسانه‌ها و تلویزیون، عکس، فیلم و ... بسیار مؤثر است که در این راستا باید حمایت‌های همه‌جانبه صورت پذیرد.

در پایان این آیین از نخستین نرم‌افزار چندرسانه‌ای خیمه‌های برافراشته که توسط متخصصان جوان و علاقه‌مند زرقانی تهیه‌ شده است رونمایی شد.
منبع:فارس

کد مطلب: 323539