توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ماجرای گنج پیدا شده در خلخال خیال پردازی رسانه ای است
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۸
رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خلخال گفت: ماجرای گنج پیدا شده در حفاری فاضلاب شهر خلخال خیال پردازی رسانه ای است.
به گزارش عرش نیوز؛'قنبر رستمی' افزود: اعلام خبر پیدا شدن گنج پنهان در جریان اجرای عملیات حفاری شبکه فاضلاب شهری در خیابان کارگر جنوبی این شهر و انتقال آن به مرکز استان فقط اوهام برخی افراد سودجو و سایت های مجازی است.

وی گفت: در این حفاری بدنه سالم یک تنور پخت نان مربوط به عصر حاضر با قدمت کمتر از 50 سال و فاقد هرگونه ارزش باستانی کشف شده است.

وی اظهار کرد: محل حفاری طرح توسعه شبکه فاضلاب خلخال پیش از این نیز در سال های گذشته ازسوی شرکت های گاز، برق، مخابرات و آب و فاضلاب شهری به دفعات حفاری شده و هیچ اثر تاریخی و شی باستانی در این محل مشاهده و کشف نشده و بزرگ نمایی و اعلام پیدا شدن خمره پر ازسکه های باستانی طلا ازسوی برخی رسانه های مجازی کذب وانحراف افکار عمومی است.

رستمی باذکر اینکه برخورد قانونی با سایت های خبری متخلف دراین زمینه انجام خواهد شد،

گفت: پس از اطلاع ازمشاهده یک تنور پخت نان خانگی درمحل حفاری فاضلاب ازسوی راننده بیل مکانیکی، به همراه کارشناسان میراث فرهنگی و ماموران انتظامی در محل حاضر شدیم.

وی افزود: تنور خالی مدفون شده در زیرخاک فاقد ارزش باستانی و فرهنگی بود و دستور بلامانع بودن ادامه عملیات حفاری بدون بیرون کشیدن تنور صادر و تنور دوباره در زیر خاک مدفون شد.

رستمی با بیان این که حفاری های اخیر انجام شده در شهر خلخال از سوی شرکت آب و فاضلاب شهری در منطقه بافت تاریخی قلعه باشی این شهر صورت می گیرد، گفت: این کار در روزهای گذشته موجب سوء استفاده برخی افراد سودجو و فرصت طلب شده و این افراد اقدام به شایعه سازی مختلف در کشف اشیای باستانی و یا گنج پیدا شده در حفاری ها می کنند.

شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعیت در 105 کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 336931