انفجار، زنگ خطری برای عشایر مرزنشین ایلام
کشاورزانی که مین برداشت می کنند
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۷
وجود مین و مواد منفجره خنثی نشده در برخی مناطق مرزی در استان ایلام تاکنون موجب بروز معلولیتهای شدید و فوت برخی از مردم محلی و عشایر مرزنشین شده است با این وجود مسئولان محلی استان ایلام در اقدامی جدید درصدد برگزاری دوره های آموزشی و پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز سوانح از این دست برآمده اند.

به گزارش عرش نیوز، بعد از هشت سال دفاع در مقابل تهاجم عراق به خاک کشور بسیاری از زمینهای آلوده به مین در نقاط مرزی کشور به خصوص استان ایلام باقی ماند که پس از پایان جنگ برخی از این زمینها پاکسازی شدند.

با خنثی شدن بیشتر زمینهای آلوده به مین به مرور زمان اکثر نقاط جنگی استان ایلام از جمله شهرستان دهلران و مهران از وجود مین خنثی شدند ولی این پایان کار نبود چراکه هنوز به طور پراکنده مین هایی در مرز ایلام و عراق وجود دارد که هر ساله باعث صدمه و معلولیت و حتی مرگ چندین نفر از مرزنشیان غیور به خصوص عشایر که که در رفت و آمد هستند می شود.

اینکه اکثر مناطق آلوده به مین در مرزهای استان ایلام از وجود مین پاک شده است هیچ شکی نیست اما وجود مینهای خنثی نشده که بسیار محدود هستند لزوم توجه دستگاه های اجرایی را می طلبد که در این راه بهزیستی استان ایلام نیز با اقدامات پیشگیرانه و آموزش در مسیر پیشگیری از انفجار مین در این مناطق گام بر می دارند.

سهل انگاری یا اشتباه افراد

به رغم آموزشهای لازم و اقدامات فراوان متاسفانه باز شاهد هستیم که پای عشایر از روی سهل و یا اشتباه خود روی مین می رود که باعث آسیب جدی و فوت آنها می شود. 

باید دقت داشت با توجه به اینکه در زمینهای نردیک به مرز مواد و ادوات انفجاری زیادی علاوه بر مین نیز ممکن است وجود داشته باشد، عشایر و مردم مناطق مرزنشین این مواد و ادوات را نگهداری و حمل نکنند چون بسیار حساس هستند و با یک ضربه باعث انفجار و در نتیجه فوت افراد می شود.

متاسفانه در سالهای اخیر افرادی به دلیل نگهداری از چنین ادوات و مواد منجره ای در خانه باعث انفجارهای بزرگ و در نتیجه فوت افراد شده است.

به طور قطع هم اکنون بعد از جنگ تحمیلی مواد منفجره و ادواتی در مناطق جنگی وجود دارند که به دلایلی در زمان خود منفجر نشده اند که باید توجه داشت این مواد هر لحظه امکان انفجار و متلاشی شدن را دارد.

البته در بحث مین به عنوان یک ماده منفجره ای که در زیر زمین وجود دارد آموزشها و پیشگیری ضروری تر و جدی تر است.

آموزش به 12 هزار نفر در مهران

صادق رستمی مدیر کل بهزیستی استان ایلام در این ارتباط به خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجود گذشت بیش از دو دهه از پایان جنگ تحمیلی هنوز بخش هایی از مناطق جنگی آلوده به مین ومواد منفجره است که هرساله قربانی می گیرد.

رستمی افزود: به منظور پیشگیری از معلولیت های ناشی از مین ومواد منفجره تعداد زیادی از کشاورزان، دامداران در این خصوص آموزش می بینند.

وی اضافه کرد: درسطح شهرستان مهران برای 12 هزار نفر از دامداران وکشاورزان وعشایر در کلیه روستاها آموزش می بینند.

وی ادامه داد  این طرح تا پایان دی ماه ادامه دارد هدف از این کار آموزش های لازم به آنها برای جلوگیری از مرگ آنها است.

این مسئول اظهار داشت: عشایر ودامداران از این طرح استقبال بسیار خوبی داشتند و با این کار آموزش های لازم را فرا می گیرند.

مدیر کل بهزیستی ایلام گفت: ۸۱۰نفر در این استان بر اثر برخورد با مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ مجروح و یا نقص عضو شده اند. 

به نظر می رسد برای پیشگیری از معلولیت ناشی از انفجار مین در استان ایلام باید همه دستگاه های اجرایی استان باهم همکاری و تعامل داشته باشند چراکه این طرح باید گسترده و منظم در طول سال اجرایی شود.

هم اکنون خوشبختانه بسیاری از اراضی آلوده به مین در شهرستان مهران و دهلران به زمین کشاورزی نیز تبدیل شده است و این دو منطقه که به طور مستقیم با جنگ در ارتباط بودند آباد شده اند.

استان ایلام دارای 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است و هم اکنون یکی از امن ترین استانهای کشور است که وجود مرز مهران باعث شده این استان دروازه عتبات عالیات باشد.

استان ایلام در هشت سال جنگ تحمیلی شاهد رشادتهای بسیار زیادی از رزمندگان دفاع مقدس بوده و مردم خود استان نیز تحت هیچ شرایطی خاک استان را ترک نکردند و در نبردی نابرابر از ورود دشمن به کشور جلوگیری می کردند./مهر

کد مطلب: 187531