توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون رئیس جمهور در جمع خبرنگاران مطرح کرد
به کارگیری ظرفیت نخبگان در کاهش مشکلات زیست محیطی
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۵
معاون رئیس جمهور در جمع خبرنگاران گفت: نقش مردم در حفاظت از محیط زیست بسیار مهم است و با صحبت های دانشگاهیان و نخبگان می شود مشکلات محیط زیست را برطرف کرد.
به گزارش عرش نیوز؛معصومه ابتکار دقایقی پیش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نقش مردم در حفاظت از محیط زیست بسیار مهم است و با صحبت‌های دانشگاهیان و نخبگان می‌شود مشکلات محیط زیست را برطرف کرد.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: لرستان یکی از استان هایی است که دارای ظرفیت های بسیاری در تنوع زیستی، جانوری و گیاهی است که باد از آن استفاده کرد.

وی در رابطه با کمک به محیط بانان گفت: ضمن ارتقاء حفاظت از مناطق باید از تجهیزات پیشرفته نیز در این حوزه استفاده شود.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: باید از طرح‌های گردشگری طبیعی در مناطق حفاظت شده بهره‌مند شویم و لرستان از این قاعده مستثنی نیست و امیدواریم بتوانیم نسبت به تهدیدات فعلی، جاذبه‌های گردشگری استان را ارتقا دهیم.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: جرامی که برای خاطیان محیط زیست اعمال می شود تا حدی بازدارنده است به ویژه جرایم آلودگی محیط زیست که سالانه عوارض یک درصدی از سود کارخانه ها برای شهرهای اطراف گرفته می شود.

وی افزود: علاوه بر آن سازمان حفاظت از محیط زیست از تمام واحدهایی که آلایندگی دارند با اندازه‌گیری مشخص، اخطار می‌دهد و از آن‌ها یک برنامه زیست محیطی درخواست شده است.

ابتکار گفت:‌ برای افزایش مناطق حفاظت شده، هدف‌گذاری به منظور ارتقاء سطح مناطق فعلی و افزایش سطح مناطق حفاظت شده بر اساس شاخصه‌های جهانی مدنظر قرار دارد و بر اساس اهداف سند کنوانسیون و پروتکل‌های مربوطه پیشنهاده داده شده که تا سال 2020 ، کشورها 17 درصد از مساحت خود را حداقل به صورت حفاظت شده مدیریت کنند تا ذخیره‌ای برای نسل‌های آینده باشد.

وی با تاکید بر شناسایی مناطق جدید عنوان کرد: ما هنوز تا آن سطح فاصله زیادی داریم و باید موضوع حفاظت مدنظر قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: جرامی که برای خاطیان محیط زیست اعمال می شود تا حدی بازدارنده است به ویژه جرایم آلودگی محیط زیست که سالانه عوارض یک درصدی که از سود کارخانه ها برای شهرهای اطراف گرفته می شود و براساس قانون تاحدی این موضوع بازدارنده است.

وی افزود: علاوه بر آن سازمان حفاظت از محیط زیست از تمام های واحدهایی که آلایندگی دارند با اندازه گیری قطعی شده، اخطار می‌دهد و از آن ها یک برنامه زیست محیطی می‌خواهیم و به هر اقدام قانونی سازمان لاجرم براساس  وظایف خود انجام می‌دهد.

ابتکار گفت:‌برای افزایش مناطق حفاظت شده، هم ارتقا سطح مناطق فعلی و هم افزایش سطح مناطق حفاظت شده بر اساس شاخصه های جهانی هدف گذاری و بر اساس اهدافی که در سند کنوانسیون و پروتکل های مربوطه مشخص شده پیشنهاده داده شده که تا سال 2020 ، کشورها 17 درصد از مساحت خود را حداقل به صورت حفاظت شده مدیریت کنند تا ذخیره‌ای برای نسل‌های آینده باشد.

وی عنوان کرد: ما هنوز تا آن سطح خیلی فاصله داریم و باید بیشتر حفاظت کنیم و تلاش ها افزایش یابد تا مناطق جدید شناسایی کنیم

معاون رئیس جمهور اعلام کرد: هم‌اکنون برای دستور کار جلسه شورای محیط زیست مناطقی را مشخص کردیم که امیدواریم به تصویب برسد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 340530