توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سردار نقدی با بسیجیان و سران عشایر ایلام دیدار می‌کند
چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۶
جانشین سپاه امیرالمؤمنین استان ایلام گفت: سردار نقدی روز جمعه صبح با سران عشایر استان ایلام و بسیجیانی که در عملیات میمک حضور داشته اند دیدار و گفت وگو می کند.
به گزارش عرش نیوز؛سرهنگ عبدالصاحب طهماسبی اظهار داشت: عملیاتی که در 19 دی ماه سال 59 منجر به آزادسازی ارتفاعات میمک شد با کمک مردم ایلام و به ویژه دلاورمردان عشایر انجام شد.

وی افزود: این عملیات به عملیات ذوالفقار، میمک و یا خوارزم که مرحله نخست آزاداسازی بود، معروف شده است.

 جانشین سپاه امیرالمؤمنین استان ایلام عنوان کرد: هر ساله مراسم بزرگداشت این عملیات در یادمان شهید کشوری در منطقه میمک برگزار می شود و امسال نیز سردار نقدی رئیس بسیج مستضعفین کشور در این مراسم سخنرانی می کند.

وی گفت: پیش از آغاز مراسم سردار نقدی با سران عشایر ایلام و همچنین با بسیجیانی که در عملیات آزادسازی ارتفاعات میمک حضور داشته اند دیدار و گفت وگو می کند.

سرهنگ طهماسبی عنوان کرد: با توجه به اینکه این مراسم در روز میلاد پیامبراکرم(ص) و امام جعفر صادق (ع) برگزار می شود برنامه های شاد و متنوعی نیز در نظر گرفته شده است.

عملیات آزاد سازی میمک، عملیات خوارزم یا ضربت ذوالفقار به عملیات نظامی‌ای گفته می‌شود که در نوزدهم دی ماه 1359 ایل خزل در استان ایلام برای بازپس گیری ارتفاعات میمک واقع در جنوب ایلام با نیروهای عراقی مبارزه کردند و این مناطق را بازپس گرفتند هرچند کمتر در مورد این عملیات در سطح کشور اطلاع رسانی شد.

در 18 شهریور 59 و قبل از آغاز رسمی جنگ تحمیلی، عراق درپی تحرکات خود و تعرض به خاک جمهوری اسلامی توانست دو پاسگاه مرزی ژاندارمری را علی رغم ایستادگی آنان و با استفاده از حجم گسترده نیرو و ادوات اشغال کند و به این ترتیب پاسگاه های نی خزر و هلاله و ارتفاعات میمک به دست رژیم بعث عراق افتاد.

آفتاب19 دی قم، قرص ماه عملیات مهم و استراتژیک میمک را تحت‌الشعاع خود قرار داد و فداکاری ها و رشادت های ایل خزل و ارتش در این روز در عملیات خوارزم یا ضربت ذوالفقار کمتر مورد توجه قرارگرفته است.

استان ایلام 430 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد یعنی بیش از یک سوم مرز مشترک ایران و عراق که 1200 کیلومتر است در استان ایلام است.

میمک هم ارتفاعی است به طول حدود 14 کیلومتر و به عمق 8-7 کیلومتر در کنار رودخانه ای به نام گرارخوش که مرز دو شهرستان مهران و یکی هم ایلام است و این رودخانه از کنار میمک وارد خاک عراق می شود.

آن طرف میمک هم رودخانه ای در تنگه ای قرار دارد که موقعیت استراتژیک مهمی دارد و کمی آن طرفتر هم چاه های نفت و گاز وجود دارد و ازطرف دیگر پشت این ارتفاعات دشت وسیع عراق است، ادامه پیدا می کند تا مرزهای استان کرمانشاه و عراق که معروف به ارتفاعات دیسکه است.

موقعیت استراتژیک این منطقه از آن نظر است که این ارتفاعات، آخرین ارتفاعاتی است که به دشت های عراق ختم می شود و دیده بانی وسیعی تا عمق خاک عراق خواهد داشت و برای عراق هم از آن بابت دارای اهمیت بود که نخستین ارتفاعی است که به ایران اشراف دارد و وقتی به دست آنها افتاد تمامی جاده های مواصلاتی مهران و صالح آباد را تا سومار تحت نظر گرفتند و کل رفت‌وآمدهای نظامی در جاده های مرزی مختل شده بود.

چون به تله هایی که به نام کله قندی معروف بودند کاملا اشراف داشتند و با اشغال آن یک رعب و وحشت خاصی ایجاد شد، تا 31 شهریور که حمله سراسری عراق شروع شد قدرت دفاعی در برابر صدام نبود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 352483