توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
روابط فرهنگی ایران و آلمان، ماندگار است
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۵
سفیر ایران در آلمان روابط بین شهر شیراز و وایمار را ارتباطی سازنده دانست و گفت: این ارتباط به دلیل شباهت‌های فراوان فرهنگی، هنری و ادبی بین این دو شهر بوده و علاقه‌مندی گوته به حافظ و اشعار وی، بیانگر عمق و پایداری این روابط است.

به گزارش عرش نیوز؛به نقل از دفتر شهرداری شیراز، علی ماجدی ضمن تأکید بر ایجاد روابط گسترده‌تر بین کشورهای جهان اظهار داشت: روابط اقتصادی و سیاسی اگرچه بااهمیت است، اما روابط فرهنگی به دلیل اینکه بر پایه شناخت و کرامات انسانی شکل می‌گیرد بادوام‌تر است.

وی روابط بین شهر شیراز و وایمار را ارتباطی سازنده دانست و افزود: این ارتباط به دلیل شباهت‌های فراوان فرهنگی، هنری و ادبی بین این دو شهر بوده و علاقه‌مندی گوته به حافظ و اشعار وی، بیانگر عمق این روابط است. حافظ نه‌تنها برای ایرانیان و فارسی‌زبانان، بلکه برای تمام علاقه‌مندان به شعر، فرهنگ و عرفان، عزیز و باارزش است، زیرا وی به کرامت و حرمت انسانی اندیشیده و برای تمام کسانی که با شعر و عرفان پیوند دارند، مانند الگو و نمونه‌ای اعلا به شمار می‌رود.

ماجدی ضمن تشکر از شهردار شیراز و هیئت همراه که در راستای تداوم ارتباطات بین شیراز و وایمار به آلمان سفرکرده‌اند، گفت: تمام افرادی که در ایجاد این ارتباط دوستانه مشارکت داشته‌اند کار بسیار خوب و باارزشی را آغاز کرده‌اند و تداوم این ارتباط به‌یقین در روابط ایران و آلمان تأثیرگذار است.

سفیر ایران در آلمان، اظهار امیدواری کرد که این دیدارها و روابط ادامه داشته باشد و سطح همکاری‌ها و تعاملات این دو شهر گسترش یابد.

وی در پایان سخنانش برای حمایت از برنامه‌های مشابه که به گسترش تبادلات فرهنگی این دو شهر منجر می‌شوند، اعلام آمادگی کرد.

شهردار شیراز نیز در این دیدار ضمن تشکر از حمایت‌های سفارت و رایزنی‌های وی در برقراری ارتباطات بیشتر تقدیر کرد و گفت: ما نیز به سهم خود آمادگی شیراز را برای گسترش و افزایش روابط دوستانه با شهر وایمار اعلام می‌کنیم.

علیرضا پاک‌فطرت به ایجاد خانه ایرانیان در وایمار اشاره کرد و افزود: این قبیل سازمان‌های مردمی که در عرصه فرهنگی واردشده‌اند نقطه عطفی برای ایجاد تعاملات بیشتر هستند و افراد حاضر در این نهاد، سربازان فرهنگی ما در اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی به سایر نقاط جهان محسوب می‌شوند.

وایمار در سال 1999 به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده و از بهمن‌ماه سال 88 ارتباطات دوستانه این شهر با شیراز آغاز شد.

امسال برای ششمین سال متوالی آیین بزرگداشت حافظ در وایمار برگزار می‌شود، همچنین به دنبال تعاملات و تبادل فرهنگی صورت گرفته، آیین نوروز ایرانی از دو سال گذشته در این شهر جشن گرفته می‌شود.

منبع:فارس

کد مطلب: 317581
 
 


پربازدیدترین