توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار ایلام:
اشتغال و توسعه فضای کسب و کار مهم‌ترین نیاز استان ایلام است
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۱
استاندار ایلام گفت: استان کوچک ایلام با حجم بالای بیکاری نیازمند برنامه ریزی و همت بالای مسئولان استانی و کشوری برای اختصاص اعتبارات برای توسعه کارآفرینی ، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، محمدرضا مروارید در جلسه شورای عالی اشتغال استان که با حضور پرند معاون وزیر و رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار شد اظهار داشت: سونامی ورود فارغ التحصیلان به بازار کار باید از سوی مسئولان جدی گرفته شود.

وی افزود: استان کوچک ایلام با حجم بالای بیکاری نیازمند برنامه ریزی و همت بالای مسئولان استانی و کشوری برای اختصاص اعتبارات برای توسعه کارآفرینی ، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است.

مروارید با بیان اینکه آموزش مهارت به دانشجویان بصوررت عملیاتی در کنار تحصیل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: سازماندهی اشتغال و فعال کردن بخش خصوصی و هدایت جوانان به سمت طرح های اشتغال زا با رویکرد مهارت آموزی در فضای کسب و کار یک اولویت ویژه است که باید در برنامه ریزی های آتی به آن توجه شود.

وی گفت: اشتغال فراتر از مشغول شدن به یک حرفه و کسب درآمد است که تعامل و هماهنگی همه دستگاههای اجرایی را می طلبد.

استاندار ایلام تصریح کرد: اگرچه تصمیمات و اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه ایجاد اشتغال تاثیرات زیادی دارد و لی برای ایجاد اشتغال خیلی هم نمی‌شود به شکل دستوری عمل کرد و دولت باید با رفع موانع و تسهیل شرایط، بخش خصوصی را به فعالیت بیشتر در عرصه اقتصاد و ایجاد اشتغال تشویق کند.

وی گفت: رویکرد فرهنگی به مساله ایجاد اشتغال حائز اهمیت است که باید مواد، محتوا و کیفیت نظام آموزشی کشور نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا فارغ التحصیلان در هر زمینه‌ای از دوره آموزشی خود حداکثر تخصص و توانمندی را کسب کنند.

استاندار ایلام با اشاره به برخی ظرفیت‌های استان برای توسعه کارآفرینی، رونق اقتصادی و رفع بیکاری، اظهار داشت: استان ایلام بخش بزرگی از منابع و ذخایر نفتی و گازی کشور را در خود جای داده است و سرمایه‌گذاری در این ذخایر عظیم نفت و گاز، می‌تواند زمینه را برای اشتغال بسیاری از جوانان استان، و حتی کشور فراهم کند.

وی با بیان اینکه ۴۵۰کیلومتر مرز خاکی ایلام با کشور عراق که زمانی تهدید بود اکنون فرصت مناسبی برای ایجادشغل و توسعه اقتصادی مرزنشینان می باشد.

مروارید عنوان کرد: میانگین بیکاری استان ایلام نسبت به سایر استان‌های کشور بالا‌تر است، و در این میان، ایلام رکورددار میزان بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کشور است.

وی گفت: معضل بیکاری در میان جوانان و سایر اقشار جامعه، مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکل اجتماعی است که جامعه ایران با آن درگیر است.

استاندار ایلام گزارش رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در باره طرح توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان با رویکرد اشتغال را ایده ای مثبت دانست و افزود: اجرای مناسب این طرح می تواند، تأثیر مطلوبی در جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها به بازار کارداشته باشد.

وی با اشاره به لزوم حمایت نظام بانکی از تکمیل ظرفیت بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی و به ویژه شرکت های دانش بنیان ابراز داشت: مشکلات بسیاری از این واحدها با اعطای تسهیلات بانکی مناسب بر طرف خواهد شد؛ لذا بانکها باید سیاست های مناسبی در این زمینه تدوین نماید.

لازم به ذکر است در این نشست گزارشی در خصوص ساماندهی بنگاه های پشتیبان کسب و کارهای خانگی، خُرد و کوچک و همچنین طرح توانمندسازی و آموزش های مهارتی روستائیان، عشایر و مناطق محروم با رویکرد اشتغال پایدار از سوی معاون وزیر و رئیس فنی و حرفه ای کل کشور ارائه شد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 349982