توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار اردبیل:
تجارت از بی‌توجهی خارج می‌شود
پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۰
استاندار اردبیل گفت: حوزه تجارت در مسیر توسعه استان از غفلت و بی‌توجهی خارج شده و به عنوان یکی از ارکان توسعه مورد توجه قرار می‌گیرد.

به گزارش عرش نیوز؛مجید خدابخش صبح امروز در جلسه بهبود فضای کسب و کار در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در کشورهای مختلف در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته بحث مقررات‌زدایی است که ما نیز باید سعی کنیم در مسیر توسعه و تحقق اقتصاد مقاومتی از تاکید و تصویب قوانین جدید پرهیز کنیم و در عین حال قوانین مخل تولید را از میان برداریم.

وی با یادآوری اینکه در سایه تصویب قوانین و برطرف شدن قوانین مخل بهبود فضای کسب و کار اتفاق می‌افتد، گفت: در سونامی اقتصادی که در سال 91 در این کشور رخ داد به دلیل افزایش نرخ ارز یک شبه تولیدکنندگان با 32 برابر افزایش قیمت مواد اولیه روبه‌رو شدند که در تامین محصولات دچار مشکلات شده و به معنای واقعی تحریم‌های اقتصادی فشار جدی را به عرصه تولید وارد کرد.

رئیس شورای اداری استان ادامه داد: هر چند در دولت گذشته سعی می‌شد این تحریم‌ها را با عناوینی همچون کاغذ پاره مورد تحلیل و توجه قرار دهند اما به یکباره بر اثر تحریم‌ها بیش از 50 درصد واحدهای تولیدی با مشکلات و افزایش قیمت در ارائه خدمات روبه‌رو شدند و امروز نیز عوارض این وضعیت اقتصادی را کم و بیش شاهد هستیم.

خدابخش تلاش برای تامین زیرساخت‌ها نظیر تکمیل راه‌آهن، فرودگاه و راه ارتباطی را به همراه بسیاری از زیربناها یادآور شد و تصریح کرد: حضور سرمایه‌گذاران در استان اردبیل نیاز به مزیت و برخی از برجستگی‌ها در تامین مواد اولیه یا بازار مصرف داشت که ما در این زمینه با مصوبه‌ای که گرفتیم قرار است منطقه ویژه اقتصادی نمین که از سال 89 تاکنون بلاتکلیف مانده بود فعال کنیم تا امکان حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با مزایای مختلف و معافیت‌های گمرکی و مالیاتی فراهم آید.

این مسئول افزود: در کنار توجه به بخش کشاورزی، گردشگری و صنعت ما تجارت را نیز جزو اولویت‌ها قرار دادیم چرا که پرداخت به این حوزه می‌تواند تحول واقعی ایجاد کند چرا که با نگاه سنتی به بخش کشاورزی نظیر تولید سیب‌زمینی، گندم و بخش گردشگری، تکیه بر آب‌های گرم نمی‌توانیم منابع اقتصادی عظیمی را برای استان فراهم کنیم.

استاندار اردبیل بیان کرد: در حالی که در تمام دنیا هر گردشگر بیش از یک‌هزار دلار هزینه می‌کند این هزینه در استان اردبیل بسیار پایین است چرا که گردشگر ما اغلب در چادرها سکونت کرده و امکان حضورشان در هتل‌ها و امکانات مناسب فراهم نشده است به طوری که ما در این استان امکانات خوب در پذیرایی از گردشگران خارجی را نداریم.

خدابخش ارتقای سطح پذیرش مسافران و گردشگران و بها دادن به تولید محصولات با عرضه مناسب و بسته‌بندی را یادآور شد و گفت: ما در کنار راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی و اتصال شمال استان به منطقه آزاد ارس در تلاش هستیم تا پارک علم و فناوری را که منبع تولید علم و خلق ثروت از این محل است راه‌اندازی کنیم تا زمینه برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فراهم آید.

این مسئول یادآور شد: در کنار راه‌اندازی این مجموعه که باید بیش از این فعال‌تر می‌شد ما در بخش معدن نیز به دنبال ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید هستیم که صنایع معدنی به دلیل ریسک پایین از اقبال خوبی برخوردار است به گونه‌ای که از 20 زون معدنی کشور سه زون در اردبیل واقع شده و در 15 سال گذشته هیچ مطالعاتی معدنی در این استان انجام نشده بود.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان تکیه بر معادن پیش پا افتاده همچون شن، ماسه و پوکه در کنار ارزش اقتصادی پایین را مخرب طبیعیت و محیط زیست دانست و گفت: ما با نگاه اقتصادی به این حوزه جذب سرمایه‌گذاران در هر سه زون معدنی شاهد و ناظر هستیم.

خدابخش افزود: در نگاه سرمایه‌گذاری دولتی بیش از این هیچ نگرش اقتصادی حاکم نبوده و استان اردبیل که از این قافله عقب مانده است امروز دیگر امکان سرمایه‌گذاری دولتی در این مجموعه وجود ندارد به طوری که ما جز کشت و صنعت مغان هیچ سرمایه‌گذاری دولتی را در این استان شاهد نیستیم.

وی ضرورت رایزنی با شرکت‌های سرمایه‌گذاری شبه دولتی نظیر بنیاد تعاون، ناجا، ارتش، صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و مجموعه سرمایه‌گذاری همچون میدکو را یادآور شد و عنوان کرد: ما از ستاد اجرایی فرمان امام خواسته‌ایم تا نسبت به تکمیل آب‌درمانی ایرانیان که به شکل ناقص اجرا شده ورود پیدا کند و با در نظر گرفتن مزیت منطقه سرعین در حوزه گردشگری زنجیره خودشان را تکمیل کنند.

استاندار اردبیل اختصاص 20 درصد منابع حاصل از فروش نفت را به صندوق توسعه ملی یادآور شد و ادامه داد: ما باید سهم‌مان را از این صندوق در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی دریافت کنیم به طوری که یک میلیارد دلار در حوزه آب و خاک از این محل سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

خدابخش ضرورت بهبود فضای کسب و کار را با حل بسیاری از مشکلات و موانع پیش‌رور تولیدکنندگان یادآور شد و افزود: توجه کردن به امر آموزش و زمینه‌سازی برای تسهیل امر تجارت و جذب سرمایه‌گذاری به بهبود فضای کسب و کار کمک کرده و باید همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی به روان‌سازی این کار کمک کنند.

این مسئول در پایان سخنان خود ضعف و بدبینی در نظام اداری در عین حال مراقبت بیشتر در جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی را یادآور شد و گفت: باید کارها به شکل شفاف و سهل انجام شود و مراقبت کنیم تا سیستم اجرایی قفل نشده و امکان رونق دادن به فعالیت‌های اقتصادی فراهم آمده و قطار توسعه با ریل خود رو به جلو حرکت کند.


منبع:فارس

کد مطلب: 355688