توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون اول رئیس جمهور در همدان:
هزار میلیارد تومان برای سیستم آبیاری نوین در کشور اختصاص یافت
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۳
معاون اول رئیس جمهور در همدان گفت: در لایحه بودجه ۹۴، هزار میلیارد تومان برای سیستم آبیاری نوین و تحت فشار درنظر گرفته شده است.
به گزارش عرش نیوز، اسحاق جهانگیری شامگاه سه‌شنبه در شورای اداری استان همدان اظهار داشت: واقعیتی وجود دارد که کشور در مقطعی به علت فشارها، تحریم‌ها و سوءمدیریت دچار مشکلات جدی در بخش‌های مختلف به ویژه بخش اقتصادی شد.

وی با اشاره به اینکه مردم در حماسه ۲۴ خرداد دولت تدبیر و امید را انتخاب و به آن امید بستند، افزود: باید از امید مردم به برون رفت از مشکلات و وعده‌های داده شده توسط دولت پاسداری کنیم که این پاسداری با تکرار سخنرانی در همایش‌ها اتفاق نمی‌افتد و باید گام‌های عملی در این راستا برداشته شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت در زمینه حقوق هسته‌ای با ایستادگی کامل و دفاع از حقوق ملت ایران وارد شده است، گفت: به دنبال این هستیم که حق هسته‌ای ایران را در دنیا نهادینه کرده و قرار نیست که این حق به راحتی به ایران داده شود بلکه باید با مقاومت و تعامل با دنیا این حق را تثبیت کرد.

جهانگیری تصریح کرد: توافق بد را به بی‌توافقی ترجیح نمی‌دهیم بلکه توافق هسته‌ای باید ضمن تثبیت حقوق ملت ایران در این زمینه و برداشته شدن تحریم‌ها منجر شود.

وی تأکید کرد: در مدت کوتاه از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این موضوع در دنیا جا افتاده و ملت ایران با ایستادگی خود نشان دادند که مسائل را با زور قبول نمی‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور ایران را جزیره ثبات در منطقه اعلام کرد و گفت: گروهی تحت عنوان دین و اسلام هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند و این امر سبب شده تا اسلام هراسی در منطقه و دنیا گسترش یابد.

جهانگیری عنوان کرد: تمامی دنیا به این مسئله اعتراف دارند که تنها کشوری که قادر به کنار گذاشتن گروه تروریستی داعش بوده، ایران است و همین امر سبب شده تا بسیاری از کشورها در منطقه و دنیا برای ارتباط و تعامل با ایران به ویژه در زمینه اقتصادی وارد عمل شوند.

وی درباره مسائل داخلی کشور نیز گفت: علاقه‌مند هستیم تمام نیروهای انقلابی و مدیران توانمند در صحنه حضور داشته باشند و نباید هیچ نیروی توانمندی به علت برچسب‌های سیاسی و جناحی از فرصت خدمت به مردم کنار گذاشته شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه بداخلاقی‌های سیاسی در کشور کنار رفته است، گفت: تمامی نیروهایی که توانمند بوده و احساس خوبی برای خدمت دارند باید وارد عمل شوند.

جهانگیری تصریح کرد: انسجام درونی ایران نمایشگر اقتدار کشور بوده و باید این انسجام توسط تمامی دست اندرکاران حفظ شود.

وی با اشاره به اینکه در صحنه اقتصادی فضای کشور متفاوت است، گفت: در ابتدای ورود دولت تورم و رکود از مشکلات اساسی پیش روی دولت محسوب می‌شد که با سیاست‌های اتخاذ شده و از همه مهمتر امید ایجاد شده در مردم بخشی از این مشکلات مرتفع گردیده است.

معاون اول رئیس جمهور مردم را بزرگترین سرمایه اجتماعی ایران دانست و گفت: آینده نگری مثبت مردم نسبت به آینده سبب شده تا آرامش مطلوبی در حوزه‌های مختلف در سطح کشور ایجاد شود و نمی‌توان این آرامش موجود را به سیاست‌های دولت ارتباط داد.

جهانگیری تأکید کرد: هر کسی به امید مردم آسیب وارد کند به کشور آسیب و خدشه وارد کرده است.

وی درباره مهار تورم نیز گفت: در ابتدا کسی باور نداشت تورم از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش یابد که البته دولت سیاست انقباظی مالی سختی را برقرار نکرد بلکه انضباط مالی خوبی را سرلوحه کاری خود قرار داد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید براینکه دولت تصمیم گرفت در مسائل مالی و اقتصادی منضبط باشد، گفت: عدم برداشت و دست زدن به پایه پولی یکی از عوامل موثر در مهار تورم بود.

جهانگیری ابراز امیدواری کرد: در پایان امسال در زمینه تورم به عدد بهتری از وضعیت فعلی برسیم که البته به دنبال این هستیم تا در سال ۹۵ تورم یک رقمی را برای کشور رقم بزنیم.

وی با بیان اینکه رسیدن به تورم یک رقمی برای طولانی مدت نیازمند ورود مردم به عرصه اقتصادی است، گفت: خروج از رکود، ایجاد اشتغال و رونق در اقتصاد از اولویت‌های دولت محسوب می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور درباره مسائل اتفاق افتاده درباره نفت نیز گفت: توطئه سیاسی جدی برای کاهش بهای نفت ایران اتفاق افتاد و برای ما قابل قبول نیست که این موضوع اقتصادی است.

جهانگیری با اشاره به اینکه در دو سال گذشته نزدیک به دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت هر بشکه ۱۲۰ دلار صادر می‌شد، گفت: از ابتدای امسال تاکنون میزان صادرات نفت به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه با قیمت ۷۰ دلار رسیده که این مسئله نمی‌تواند اقتصادی باشد.

وی عنوان کرد: کشورهای منطقه نباید روابط خود را با ایران تیره کنند چرا که مردم ایران این مسائل را فراموش نمی‌کنند و باید بدانند که اگر قیمت نفت به ۴۰ دلار برسد باز کشور را خوب اداره می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یکی از راه‌های مناسب برای اداره خوب کشور است، گفت: مدیران در استان‌ها باید حلال مشکلات باشند نه اینکه همچون یک پست چی مشکلات را به سازمان‌ها و وزاتخانه‌ها منتقل کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه از مدیران حمایت می‌کنیم گفت: مدیران باید تصمیم گیر باشند و نباید ترسی در خود راه دهند، فردی که ترسو باشد نمی‌تواند مدیریت یک نهاد را در اختیار بگیرد.

وی درباره انتظارات دولت از بخش خصوصی نیز گفت: قطعا در طول سالهای گذشته هیچ دولتی چون دولت تدبیر و امید در حمایت از بخش خصوصی وارد نشده و دولت به این مسئله تأکید دارد که بخش خصوصی باید میدان‌دار عرصه اقتصاد باشد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: به غیر از بخش خصوصی شرکت‌های سرمایه گذاری نیز باید به صحنه اقتصادی کشور بیایند، امروز بخش بزرگ ثروت‌های ایران به بخش خصوصی داده شده و دولت تنها به عنوان یک سیاستگذار محسوب می‌شود.

جهانگیری تصریح کرد: شرکت‌های سرمایه گذاری بیش از اینکه به فکر منافع و سود خود باشند باید منابع مالی خود را برای سرمایه گذاری به کار بگیرند و دولت براین باور است که کسری بودجه نفت در سال ۹۴ با ورود تنها ۵ شرکت سرمایه گذاری جبران می‌شود.

وی با تأکید براینکه باید اقدامات عملی در رابطه با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام شود گفت: با روش‌های عالمانه نسبت به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برخورد کردیم تا این سیاست‌ها به سرنوشت سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی دچار نشود.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: براساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی تصدی‌گری‌ها باید به بخش خصوصی به صورت واقعی واگذار می‌شد اما شاهد بودیم که تصدی‌گری‌ها از وزارتخانه‌ای به وزارتخانه دیگر واگذار می‌شد.

جهانگیری درباره لایحه بودجه سال ۹۴ نیز گفت: برخی یک اتهام غیرواقعی مبنی بر بازی دولت با نرخ ارز وارد می‌کنند که قابل قبول نیست، ثبات نرخ ارز یکی از دستاوردهای بزرگ ملی محسوب می‌شود که خلل در آن بزرگترین خیانت به کشور است.

وی افزود: ثبات نرخ ارز به معنای عدم افزایش آن نیست و با افزایش دو یا سه درصدی آن مخالف نیستیم.

معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد: در برهه‌ای از زمان برخی ارز ۱۲۲۶ تومان را از دولت گرفته و متأسفانه کالایی در قبال آنان وارد نکردند و برخی نیز با ارز ۱۲۲۶ تومانی کالا وارد کرده و با قیمت سه هزار و ۶۰۰ تومان در بازار ایران عرضه کردند.

وی با اشاره به پیش بینی قیمت دلار در لایحه بودجه ۹۴ گفت: قیمت دلار در لایحه بودجه ۹۴ دو هزار و ۸۵۰ تومان دیده شده و سیاست اصلی دولت این است که قیمت ارز را در کشور تک رقمی کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وجود طرح‌های نیمه تمام عمرانی در کشور تصریح کرد: با بودجه فعلی، پروژه‌های نیمه تمام عمرانی ۲۰ تا ۳۰ سال دیگر به اتمام می‌رسد که در این راستا از سال گذشته مجوز واگذاری طرح‌های دولتی به بخش خصوصی صادر شده و دولت در مقابل اجرای پروژه‌های نیمه تمام عمرانی توسط بخش خصوصی هزینه آن را در قالب خرید خدمت پرداخت می‌کنند.

جهانگیری با بیان اینکه استان همدان از نظر دولت یکی از مهمترین استان‌های کشور و نگین ایران محسوب می‌شود، گفت: همدان مشکلاتی از جمله خشکسالی که البته همه کشور با آن روبرو است، دارد که باید فکر اساسی در این زمینه شود.

وی عنوان کرد: یکی از راه‌های استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی اجرای سیستم آبیاری نوین و تحت فشار است که در لایحه بودجه ۹۴، هزار میلیارد تومان برای این مسئله در نظر گرفته شده است.

معاون اول رئیس جمهور تأمین آب شرب شهرها و روستاها را از اولویت‌های دولت دانست و گفت: به شش هزار و ۶۰۰ روستا در کشور با تانکر آبرسانی می‌شود و متأسفانه بسیاری دیگر از روستاها نیز با مشکل آب روبرو هستند و باید راهکار لازم را برای رفع این مشکلات پیدا کنیم.

جهانگیری آبرسانی به شهر همدان را از مهمترین مسائل دانست و گفت: همدان شهر پرجمعیتی است و تأمین آب شهرهای پرجمعیت در دستور کار دولت قرار دارد که امیدواریم بتوانیم اعتبار لازم را برای اجرای پروژه خط انتقال آب از سد چالدار به استان همدان را تأمین کنیم.

وی با تأکید براینکه دو پروژه راه‌آهن استان همدان جزو کارهای اولویت‌دار قرار گیرد، گفت: ۲۵۰ میلیون دلار برای خرید ریل در قالب فاینانس هند در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته که با انجام این فاینانس مشکلات تأمین ریل دو پروژه راه‌آهن استان همدان نیز برطرف می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور جاذبه‌های گردشگری همدان را یکی از ظرفیت‌های بالقوه این شهر دانست و گفت: باید برای گردشگری همدان هزینه صرف شود تا بتوان آن را به جایگاه واقعی خود رساند.

جهانگیری با اشاره به اینکه همدان یک استان کشاورزی است، گفت: استان همدان در زمینه تولید بسیاری از محصولات کشاورزی جزو سه رتبه نخست کشور محسوب می‌شود و همین امر می‌طلبد تا صنایع تبدیلی کشاورزی در استان همدان ایجاد شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 340882