توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان عنوان کرد
هامون در یک قدمی فاجعه زیست‌محیطی
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: هزاران قطعه پرنده در تالاب هامون نیازمند کمک فوری جامعه جهانی هستند.
به گزارش عرش نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، خسرو افسری اظهار کرد: با توجه به خشک شدن قسمت‌هایی از تالاب و برای نجات جوجه پرنده‌ها، مدت‌هاست محیط بانان شهرستان‌های زابل، زهک و زاهدان (اداره کل) با همراهی و همیاری همیاران منطقه در حال جمع‌آوری و انتقال جوجه‌ها به مناطق پرآب هستند، که با توجه به سن جوجه‌ها و تغذیه مناسب در این مدت به وسیله محیط بانان، تعداد زیادی از این پرنده‌ها نجات پیدا کرده‌اند. 

 
وی افزود: تعداد دیگری هنوز تحت مراقبت هستند، اما با توجه به وسعت منطقه و تعداد زیاد تخم‌گذاری پرنده‌ها هنوز در برخی از مناطق امکان وجود جوجه پرنده‌ها وجود دارد که برای اطمینان از سلامت و نجات همه جوجه‌ها، گشت‌های محیط‌بانی و همیاران محلی در حال جستجو هستند.

 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان تاکید کرد: برای اینکه دیگر شاهد چنین موضوعاتی در تالاب هامون نباشیم باید موضوع حق‌آبه تالاب و حق‌آبه محیط زیست به طور جدی در دستور کار قرار گیرد و اهمیت این موضوع برای همه دستگاه‌ها و جامعه جهانی شناسانده شود تا بتوانیم تالاب را با تمام ظرفیت‌های بی‌نظیر و شگفت‌انگیزش احیا و حفظ کنیم و بتوانیم میزبان چند میلیونی پرندگان مهاجر و رونق زندگی و حیات باشیم.

 
این مسئول بیان کرد: با توجه به آبگیری قسمت‌هایی از تالاب هامون بر اثر بارندگی‌های زمستان گذشته و جاری شدن سیلاب، شاهد ورود هزاران پرنده مهاجر به تالاب بودیم که این خود نشان از ظرفیت‌های بی‌نظیر تالاب برای محیط زیست و منطقه است که حتی با کمترین مقدار آبگیری، سیل عظیمی از پرندگان به این تالاب مهم و بین‌المللی مهاجرت و تخم‌گذاری می‌کنند.

 
وی افزود: اما اکنون که آب تالاب رو به خشکی است و قسمت‌های زیادی از تالاب خشک شده است، جان هزاران جوجه پرنده در تالاب در خطر است به طوری که محیط بانان و مردم محلی به صورت شبانه‌روزی در حل جمع‌آوری جوجه‌ها و رهاسازی آنها در محل‌های پرآب هستند اما هنوز کافی نیست، تالاب اکنون در یک قدمی فاجعه‌ای بزرگ و دردناک است.

 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه جان هزاران جوجه پرنده تازه سر از تخم درآورده و چند روزه به شدت در خطر است، بیان داشت: امروز بیشتر از هر روز دیگر و نیازمندتر از همیشه منتظر و نیازمند صدای جامعه جهانی هستیم، امروز مرگ هزاران جوجه پرنده مسئولیتش با تمام مردم دنیا است، امروز این خیل عظیم پرندگان تنها پناهشان هامون و ما جامعه بشری تنها منجی و راه نجات این تالاب مهم هستیم.

 
وی با بیان اینکه امروز فارغ از هر مسئله‌ای و برنامه‌ای و ستادی، هامون و پرندگانش در یک قدمی مرگ ایستاده‌اند.‌ گفت: از تمام مردم دنیا از تمام رسانه‌ها و از تمام کسانی که می‌توانند به هامون کمک کنند حتی با یک صدا و با یک عکس و غیره، خواهش می‌کنیم برای نجات هزاران جوجه پرنده کاری کنند تا حق‌آبه تالاب به صورت فوری برای دور راندن کابوس مرگ از سر تالاب و پرندگانش، به تالاب وارد شود.

 
افسری بیان کرد: اگر به صورت فوری اقدامی برای تالاب نشود، تالاب مبدل به گورستان ماهی‌ها و بچه پرنده‌ها، گورستان پلیکان‌ها و حواصیل‌ها، گورستان اراده جامعه جهانی، گورستان دست روی دست قراردادن‌ها خواهد شد.
فارس
کد مطلب: 284461