توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ادامه پروژه شهید انصاری قزوین کلید قفل ترافیکی یا عامل مخرب بافت تاریخی/ توقف طرح فرصتی برای اصلاح معایب
يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۵
اجرای فاز دوم طرح شهید انصاری که به عنوان طرحی برای تحقق شعار شهر اسلامی در طرح تفصیلی شهر قزوین پیش بینی شده است هم اکنون در میان دیدگاه موافقان و مخالفان در نوسان است، تا جایی که برخی مسئولان شهری آن را ضامن حل معضلات ترافیکی نواحی مرکزی شهر و بسترساز تجلی معماری اسلامی می دانند و برخی هم معتقدند این طرح بدنه سنتی و بافت تاریخی شهر را به قهقرا برده و کمک چندانی به وضعیت ترافیک شهر نمی کند.
به گزارش عرش نیوز  ؛اجرای فاز دوم طرح شهید انصاری که در توسعه شهری قزوین در دست بررسی برای اجراست با عبور از بافت تاریخی و احتمال تخریب بخشی از این بافت ارزشمند نگرانی برخی از کارشناسان و دوستداران آثار تاریخی را دوچندان کرده به طوری که توقف کوتاه مدت آن برای انتخاب مسیری اصولی، منطقی به نظر می رسد.

بدیهی است میزان اعتباری که برای تملک اراضی، تخریب و بازسازی محدوده طرح در نظر گرفته شده هزینه کمی نیست و از این نظر به رغم تأکید طرح جامع و تفصیلی بر اجرای این پروژه نباید عجولانه اقدام کرد، بلکه ضروری است تا کارشناسی های لازم با آرامش کامل حتی بارها صورت گیرد تا بهترین تصمیم در خصوص ادامه یا توقف طرح اتخاذ شود. باید اولویت بندی ها بدون تعصب صورت گیرد زیرا حفظ هویت و سلامت شهر توأمان ضامن بقای شهر است.

پروژه شهید انصاری؛ نقض مصوبه شورای ملی معماری

محمدعلی حضرتی ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در نشست اخیر مطبوعاتی خود اجرای طرح را به ضرر شهر دانسته و عنوان کرد: اجرای این پروژه در فاز اول با عنوان پروژه شهید انصاری غربی اقدام درستی نبود و طرح شهید انصاری شرقی نیز نباید انجام شود.

وی با اشاره به تخریب های صورت گرفته در فاز قبلی این طرح که موجب از بین رفتن تعدادی از ابنیه تاریخی شده، تصریح کرد: هم اکنون نیز ابنیه تاریخی متعددی نظیر مدرسه حیدری و عمارت عالی قاپو در معرض خطر تخریب هستند و علاوه بر تملک لازم برای اجرای طرح در فاز شرقی منجر به تخریب منازل و ابنیه تاریخی بسیاری می شود که همگی در ردیف سرمایه های ارزشمند استان و کشور هستند.

حضرتی ها با اشاره به مصوبه شورای ملی معماری مبنی بر خودداری از هرگونه تخریب در بافت تاریخی اضافه کرد: با توجه به تاثیر نامطلوب این طرح بر ساختار تاریخی شهر ادامه آن بدون اصلاح تخلف محسوب می شود، کما این که تاکنون نیز به صورت غیرقانونی ادامه یافته و به نظر می رسد تا این مرحله در فاز غربی تاثیر چندانی در وضعیت ترافیک شهر نداشته است.

پروژه شهید انصاری در طرح تفصیلی شهر قزوین

این در حالی است که نائب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین و رئیس سازمان نظام مهندسی استان با اشاره به این که این طرح می تواند شهری شایسته عنوان شهر اسلامی را نمایان کند، گفت: در راستای تشکیل کمیسیون شهرسازی در شورای اسلامی مباحث مربوط به شهر اسلامی پیگیری شده و طرح توسعه و اصلاح خیابان شهید انصاری نیز پیرو همین موضوع صورت می گیرد.

علی فرخزاد در خصوص انتقادات وارده به این طرح و آسیب های احتمالی آن به عالی قاپو و ساختار خیابان سپه نیز اظهارداشت: بازسازی خیابان شهید انصاری در طرح تفصیلی شهر پیش بینی شده و اکنون نمی توان در مورد اجرایی شدن یا نشدن آن بحث کرد، بلکه باید با اجرای درست کمترین آسیب را به بافت میراثی وارد کنیم.

وی این طرح را عامل توسعه گردشگری قزوین به عنوان شهر اسلامی و همچنین عامل حل معضل ترافیک مرکزی شهر عنوان کرد.

روان سازی ترافیک در هسته مرکزی شهر

حکمت الله داودی دیگر عضو شورای اسلامی شهرقزوین و رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نیز با اشاره به این که با توجه به طرح جامع شهر اجرای این طرح ضروری و موثر است اظهارداشت: من از موافقان اجرای این طرح هستم و اعتقاد دارم بازکردن خیابان شهید انصاری از دو سمت می تواند ترافیک هسته مرکزی شهر را روان کند تا جایی که شاید بتوانیم عبور و مرور در خیابان طالقانی را تنها محدود به حرکت ناوگان حمل و نقل عمومی کنیم، البته این به معنای آسیب رساندن به ساختار این ناحیه نیست و برای اجرای طرح قدرت تغییر هم داریم.

ابهام در تعیین تکلیف آثار تاریخی

برخی از کارشناسان معماری استان نیز ضمن انتقاد به این طرح آن را نقیض توسعه گردشگری دانسته و معتقدند آسیبی که این پروژه به بافت تاریخی منطقه می زند در عمل نه تنها توسعه گردشگری را به دنبال ندارد بلکه سبب می شود تا منطقه از شکل اصیل خود فاصله بگیرد و به سمت مدرنیته برود.

این افراد بر این دیدگاه هستند که ارتعاشات ناشی از گشایش این خیابان پرتردد و حرکت خودروهای سنگین در ساعات شب سبب می شود در دراز مدت بنیان آثار تاریخی موجود در مسیر به ویژه عمارت عالی قاپو سست شود و این بناهای ارزشمند تخریب شود.

علاوه بر این خیابان سپه، ساختار ویژه آن و منتهی شدن این خیابان به عمارت عالی قاپو یک امتیاز در معماری کهن به حساب می آید که با قطع این خیابان سرمایه گذاری صورت گرفته برای بهسازی این خیابان و تاثیر آن در جلب گردشگر بی نتیجه خواهد ماند.

تعلیق مقطعی پروژه شهید انصاری، الزام به اصلاح پروژه برای به حداقل رساندن آسیب به بافت تاریخی، اصرار مدیریت شهری بر ادامه این طرح، پافشاری بر تاثیر آن در وضعیت ترافیکی شهر و تحقق معماری ایرانی اسلامی از یک سو و دیدگاه های منتقدان مبنی بر نابودی بافت تاریخی و از بین رفتن هویت منطقه از سوی دیگر تردیدها را در خصوص ادامه و یا توقف پروژه دوچندان می کند.

به نظر می رسد ادامه هر یک از تصمیمات هزینه هایی را به شهر تحمیل می کند و در این میان راهکار صحیح اتخاذ تصمیمی است که هزینه های تحمیلی را به حداقل برساند، نه این که بعد از صرف میلیاردها تومان هزینه شاهد نارضایتی مردم و تاثیر نه چندان مثبت طرح باشیم.

 استان قزوین که پیش از این نیز با احساس رسالت رسانه ای خود پس از تخریب بنایی در محدوده این بافت تاریخی با تهیه گزارشی دیدگاههای کارشناسی این حوزه را منعکس کرده است همچنان با انتشار دیدگاه افراد مخالف و موافق طرح تلاش می کند چشم انداز کارشناسی روشنی از اجرای این طرح مهم را پیش روی مسئولان باز کند تا تصمیمی درست اتخاذ شود.

کمی بیشتر بیندیشیم، از مشاوران صاحب نظر استفاده کنیم، مصالح عمومی، صیانت از آثار تاریخی و رفاه عمومی و توسعه شهری را بدون تعصب پیگیری کنیم تا زحمات مسئولان دستگاههای اجرایی با هزینه بیت المال هدر نرود.


منبع  : مهر

کد مطلب: 309364