توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
پاکسازی میادین مین در استان از اولویت ها است
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸
استاندار کردستان گفت: پاکسازی مین از برنامه های اصلی استانداری در مناطق مرزی استان است.
به گزارش عرش نیوز؛عبدالمحمد زاهدی شامگاه جمعه در دیدار کودکان قربانی مین روستای نشکاش مریوان، دانش آموزان شین آبادی و شوخان دیواندره ای در استانداری سنندج، افزود: در این رابطه نشست هایی با مسوولان وزارت دفاع داشتیم و خواستار سرعت بخشیدن در برنامه های خنثی سازی شده ایم.

وی ادامه داد: متاثر و متاسفم که کودکان ما روی مین هایی می روند که آدم هایی با سن بالا آن را کار گذاشتند یا کودکانی به دلیل کم توجهی همان افراد، در آتش بخاری سوختند و از این وضعیتی که پیش آمده عذرخواهی می کنیم.

زاهدی بیان کرد: مسایل و مشکلات کودکان قربانی مین مریوان را پیگیری می کنیم و دولت موظف است به صورت رایگان هزینه های آنان را تقبل و درجه جانبازی آنها را نیز به درستی تعیین کند.

وی اظهار کرد: اگرچه شین آباد در حوزه کاری بنده نیست اما از طریق معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری نیز وضعیت دانش آموزان این منطقه را پیگیری می کنم.

استاندار کردستان گفت: این کودکان روحیه بسیار بالایی دارند و به ما نیز روحیه می دهند.

وی بیان کرد: از روحیه مقاوم و لبخند این کودکان ما نیز روحیه گرفتیم و این وظیفه ما را سنگین تر می کند.

زاهدی با اشاره به حضور 'شوخان براخاصی' کودک دیواندره ای که بر اثر تزریق آمپول چشمان خود را از دست داده بود، گفت: شوخان را نخستین بار است که از نزدیک می بینم اما وقتی که شرح حال او را در یکی از هفته نامه های استان خواندم با وزیر بهداشت در مورد جراحی چشمان وی تماس گرفتم و از دکتر قاضی زاده هاشمی تشکر صمیمانه می کنم که شوخان را عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه پاکسازی های مین به صورت 100 درصدی انجام نمی شود، افزود: از زمان جنگ جهانی اول و دوم نیز مین یا گلوله عمل نکرده در مناطقی از جمله کشور و جهان وجود دارد.

استاندار کردستان افزود: بر اساس معاهده های بین المللی پس از صلح میان دو کشوری که با هم در جنگ بودند، کشوری که مین کار گذاشته است باید نقشه های مربوط به مین گذاری را در اختیار طرف مقابل قرار دهد که دولت وقت عراق این کار را نکرد و اگر نقشه را در اختیار ما قرار می دادند، می شد بهتر عمل کرد و مین های بیشتری را خنثی کرد.

زاهدی با اشاره به اینکه مین بر اثر بارندگی و حرکت های زمین جابجا می شود، از سازمان های غیردولتی در مناطق مرزی خواست روستاهایی که احتمال مین در آنها وجود دارند را با اولویت روستاهایی که مدرسه در آن وجود دارد، شناسایی و به استانداری اعلام کنند تا پیگیری شود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 319165